• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai
Darius Čiupailis
Kompiuterių saugumo specialistas
Darius Čiupailis
Adresas: www.eset.lt
Bendrovė „NOD Baltic“ pristato pasaulinės saugumo sprendimų kūrėjos ESET produktus, tokius kaip antivirusinė programa „NOD32”, taip pat papildomus apsaugos sprendimus bei modernius programinius įrankius patogesniam kasdieniam darbui.

www.eset.lt
Agne
Kiek žinau dabar Lietuvoje plinta naujas virusas per Skype. Ką reiktų daryti, kad juo neužsikrėsti? Kurį laiką nesinaudoti Skypu?
Darius Čiupailis Iš tiesų pastarosiomis dienomis lietuviškoje interneto dalyje labai suaktyvėjo virusas „Win32/AutoRun.Agent.FX“. Vartotojai gauna užklausą priimti per „Skype“ jiems neva siunčiamą failą „YOUR-MOTHER-NAKED-hahahaha.pif“ ar kitais vardais užvadintas jo modifikacijas. Jį paleidus kompiuteris infekuojamas ir virusas išplatinamas kitiems žmonėms iš kontaktų sąrašo. Nesinaudoti „Skype“ dėl to tikrai neverta, tiesiog reikėtų nepriimti neaiškių siunčiamų failų, perklausti, ar siuntėjas tikrai nori ką nors atsiųsti, nespausti nežinomų nuorodų.
Elvyra
Norėjau Jūsų paklausti, kokie yra mokamų ir nemokamų antivirusinių programų skirtumai?
Darius Čiupailis Nemokamų antivirusinių programų vartotojams siūlomos pagalbos paslaugos dažniausiai labiau ribotos – vargu ar pavyks sulaukti konsultacijos telefonu gimtąja kalba, ilgesni reakcijos į pranešimus bei užklausimus elektroniniu paštu laikai. Nemokamos antivirusinės programos dažniausiai siūlo apsaugą tik nuo virusų, tuo tarpu mokamuose paketuose visapusis saugumas užtikrinamas ir pasitelkiant pagalbines priemones – ugniasienę, apsaugą nuo elektroninio pašto šiukšlių ir kitus sprendimus. Kartais nemokamos antivirusinės programos rodo reklaminius skydelius, kurie ilgainiui gali pradėti nemenkai erzinti. Be to, jų derinimo galimybės dažniausiai kuklesnės nei mokamų sprendimų.

Dar vienas svarbus skirtumas – praktiškai visos nemokamos antivirusinės programos skirtos tik namų vartotojams, jų negalima naudoti versle.
lina
Mano pelė neveikia, kas galėtų būti? O visa istorija buvo tokia: kietasis diskas sugedo, įdėjau naują, perinstaliavau. ir po visko mano pelė neveikė nei per vieną jungtį. Kaip valdyti kompiuterį be pelės?
Darius Čiupailis Vertėtų įsitikinti, ar korektiškai įdiegtos pelės tvarkyklės. Prireikus papildomos pagalbos reikėtų kreiptis į kompiuterių remonto paslaugas teikiančias bendroves. Kol pelė neveikia daugelį dažniausiai naudojamų veiksmų pavyks atlikti klaviatūros mygtukų paspaudimais – programų „Help“ skiltyse ieškokite informacijos apie trumpąsias nuorodas „shortcuts“.
Ieva
Laba diena,
man perinstaliavo kompiuterį ir rekomendavo nesinaudoti Explorer naršykle, nes prisigaudysiu virusų. Šią naršyklę labai mėgstu. Ar tiesa, kad yra nesaugu ja naudotis?
Dėkui.
Darius Čiupailis Naujausiai rinkos tyrimų duomenimis, įvairias „Internet Explorer“ naršyklės versijas pasaulyje naudoja apie 68 procentus internautų, taigi, tai populiariausia tinklalapių vartymo programa. Dėl šios priežasties tikrai nemažai kenkėjiškų programų ir virusų naudojasi būtent „Internet Explorer“ spragomis – įsilaužėliai taikosi į kuo didesnę auditoriją.

Tačiau saugumo bėdų turi visos naršyklės, tad dirbant su bet kuria iš jų svarbu laikytis saugaus darbo principų – nesilankyti abejotinos reikšmės ir reputacijos svetainėse, nepaleisti neaiškios kilmės failų. Šiomis rekomendacijomis sekant ir pasirūpinus antivirusine programa problemų neturėtų kilti ir naudojant „Internet Explorer“.

Verta pastebėti ir tai, kad šiuo metu populiariausi kompiuterių virusai plinta tikrai ne per spragas naršyklėje, o mobilias duomenų laikmenas bei kitais būdais.

Jurga
Laba diena. Norėjau Jūsų pasiteirauti, kaip būt galima sužinoti, ar mano kompiuteris užkrėstas kokiais nors virusais?
Darius Čiupailis Vienas paprasčiausių būdų tai sužinoti – pasinaudoti antivirusinių programų kūrėjų siūlomomis kompiuterio tikrinimo internetu priemonėmis, pavyzdžiui, „ESET Online“ skeneriu (http://www.eset.com/onlinescan/). Jos ne tik nemokamai ir gana sparčiai patikrina sistemą, bet ir gali rastus virusus išvalyti. Žinoma, pasikliauti tokiomis sistemomis kaip vienintele apsaugos priemone nebūtų racionalu – siekiant problemų išvengti, būtina foniniu režimu dirbanti ir pažangias apsaugos priemones naudojanti pilnavertė antivirusinė programa.
Živilė
Kokie būdai užsikrėsti virusu per skype?
Darius Čiupailis Bene populiariausias virusų plitimo šios pokalbių programos tinkle būdas – nuorodos, kurios pateikiamos pokalbių lange. Jas paspaudus, naršyklė nukreipiama į svetainę, kuri užkrečia kompiuterį virusų. Taigi, jei kas nors „Skype“ pokalbių lange pateikia nuorodą, verta papildomai perklausti, ar pašnekovas tikrai norėjo ją jums atsiųsti. Jei nuorodą įrašė virusas, patvirtinimo iš pašnekovo negausite. Taip pat nereikėtų priimti siunčiamų failų iš žmonių, kurių nepažįstate.
Elena
Sveiki, besinaudodama kompiuteriu pastebėjau, kad pastaruoju metu jis vis kažkaip stringa, veikia lėčiau. Ar gali būti, kad mano kompiuteris užkrėstas virusais?
Darius Čiupailis Taip, pastebimai sulėtėjęs kompiuterio darbas yra vienas iš simptomų, rodančių, kad jis gali būti užkrėstas virusu. Pirminiam situacijos vertinimui galima pasinaudoti „ESET Online“ (http://www.eset.com/onlinescan/) skeneriu ar kita nuotolinio tikrinimo sistema, tačiau vertėtų ir rimtai pasvarstyti apie pilno funkcionalumo antivirusinės programos įsigijimą.
Toma
Ir dar norėčiau pasidomėti - jei naujasis mano kompiuteris bus Apple Macbook, ar man reikės antivirusinės programos? Kiek žinau virusų jiems nelabai yra.
Darius Čiupailis Kenkėjiškų tinklalapių ir virusų, kurie taikosi į būtent „Apple“ produkciją, kiekis šiuo metu yra tikrai nedidelis. Daugelis grėsmių yra tarsi demonstracinės versijos, kurių kūrėjai daugiau bando kenkimo „Mac OS“ vartotojams galimybes nei jomis realiai naudojasi. Taigi, pavojus užsikrėsti virusais dirbant su „Mac OS“ operacine sistema yra, tačiau jis tikrai menkas lyginant su „Windows“ aplinka. Antivirusinė programa gali būti naudinga kaip savitas draudimas – rizikos visuomet yra, juolab kad populiarėjant „Apple“ kompiuteriams turėtų daugėti ir į juos orientuotų pavojų.
Toma
Laba diena,
Šiuo metu naudoju gana gerą antivirusinę programą, bet sudomino mano interneto tiekėjo TEO siūloma paslauga "Triguba apsauga". Bendrovė teigia, kad ji apsaugo nuo virusų ir kitų pavojų dar pas ryšio tiekėją serveryje, taigi, antivirusinės programos ir kompiuteryje veikiančios ugniasienės kaip ir nereikia. Ar tai tikrai tiesa?

Ačiū
Darius Čiupailis „TEO“ siūloma paslauga bendrovės klientams pateikia jau „švarų“, nuo grėsmių apsaugotą interneto ryšį. Nors pasaulinis kompiuterių tinklas yra vienas iš pagrindinių virusų šaltinių, tačiau visgi jis nėra vienintelis. Pavyzdžiui populiariausias lapkričio mėnesio virusas „INF/Autorun“ plinta per nešiojamas duomenų laikmenas. Tokiu atveju vien interneto prieigos apsauga nėra pakankama. Be to, jei nešiojamų kompiuteriu naudositės neįprastoje vietoje, interneto ryšio tiekėjo siūloma apsauga jau neveiks ir sistema taps visiškai pažeidžiama. Taigi, visgi rekomenduočiau naudoti antivirusinę programą, kuri užtikrins visapusę ir nuolatinę apsaugą.
Lina
Ar užtenka antivirusinės programos, kad kompiuteris būtų saugus? Ar mano kompiuteris išliks saugus, jei jį persinešiu į kitą vietą ir jungsiu į kitą interneto tinklą?
Darius Čiupailis Antivirusinė programa, kokia gera ji bebūtų, yra tik dalis efektyvios apsaugos. Ne mažiau svarbi ir tinkama elgsena – nereikėtų atidarinėti įtartinų failų, lankytis abejotinos reputacijos svetainėse. Tik laikantis teisingo elgesio su kompiuterio taisyklių galima nemalonumų išvengti. Antivirusinę programą galima palyginti su neperšaunama liemene – vien todėl, kad ją turite, juk nesiūlysite draugams į ją pašaudyti.

Jei kompiuteryje yra įdiegta antivirusinė programa tai jo pernešimas į kitą vietą neturės įtakos jo saugumui.
1 2 3 4 5 6

Klausti specialisto:

Vardas*
El. paštas
Klausimas*
* žymi privalomus laukus