• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Alergija – XXI amžiaus liga

Autorius: Moters Savaitė
2011-05-04 14:00:00

Alergija – XXI amžiaus liga
123rf.com

Alergija, dar vadinama XXI amžiaus liga, dabar kamuoja beveik trečdalį visos žmonijos. Ir nors mirti nuo jos grėsmė kyla tik išskirtiniais atvejais, vis dėlto ši liga gyvenimo būdą ir įpročius gerokai pakoreguoja.

Kokios alergijos formos pasireiškia dažniausiai?

Alergija maisto produktams. Tai apskritai dažniausiai pasitaikantis alergijos tipas. Vienokio ar kitokio maisto netoleruoja daugybė žmonių. Kol kas jos priežastys nėra iki galo ištirtos. Alerginę reakciją gali sukelti įvairiausi maisto produktai – ligoniui pasireiškia skausmo priepuoliai, pykinimas, viduriavimas, vėmimas, atsiranda išbėrimų, pasunkėja kvėpavimas, užgula nosį.  Dažniausiai alergiją sukelia kiaušiniai, pienas, daržovės, vaisiai, riešutai, kviečiai, avižos, ankštinės daržovės. Alergiški žmonės turėtų vengti maisto produktų, kurių organizmas netoleruoja, bei gaminių, kuriuose šie produktai naudojami.

Alergija vabzdžių įgėlimams. Šią alergiją dažniausiai sukelia bitės, vapsvos, skruzdėlės, uodai ir kt. Alergija pasireiškia išbėrimu, perštėjimu, dilgėline, tinimu, spaudimu krūtinės ir gerklės srityje. Jei po įgėlimo ištinsta didelis odos plotas, ypač veido, kaklo, krūtinės srityje – svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją. Atkreipkite dėmesį ir į keistą perštėjimą, svetimkūnio jausmą gerklėje, atsiradusį po įgėlimo – tai neretai būna ženklas, kad pradeda tinti kvėpavimo takai, taigi reikia skubios medikų pagalbos.

Alergija medikamentams. Nors alerginių reakcijų gali sukelti įvairūs vaistai, dažniausiai alergizuoja populiariausieji – penicilinas ir aspirinas. Alergija pasireiškia išbėrimu, dilgėline, odos paraudimu. Geriamos tabletės paprastai sukelia kiek švelnesnę reakciją nei leidžiamos injekcijos.

Egzema ir dermatitas. Oda pradeda rausti, atsiranda perštėjimas, niežulys, toks sudirgimas gali pasiekti ir gana sunkią formą. Šią būseną sukeliantys alergenai – įvairūs chemikalai, dulkės, valikiai, žiedadulkės, šaltis, saulės šviesa, šiluma.

Alerginis rinitas ir šienligė. Tai susirgimas, kurį dažniausiai sukelia dulkės ir žiedadulkės. Šio tipo alergija pasireiškia akių perštėjimu, paraudimu, vokų tinimu, nusies užgulimu, stipria sloga. Retais atvejais gali prisidėti ir kosulio, čiaudulio priepuoliai.

Chroniška sloga. Tokia alergija sergantįjį kamuoja ne sezoniškai, periodiškai, o nuolat. Paprastai ją sukelia dulkės, kailio dirbiniai, gyvūnų plaukai, mikroskopinės erkutės – įkvepiant šie alergenai dirgina nosies gleivinę, sukelia gleivių padidėjimą nosies ertmėje, nosies užgulimą, čiaudulį.

Dilgėlinė. Pirmasis šios ligos simptomas – vandeningos pūslelės su paraudimu aplinkui arba baltos dėmelės ant odos. Šią alerginę reakciją parastai lydi niežulys, dėl kurio norisi tiesiog nertis iš kailio. Dilgėlinė trunka keletą dienų, nors gali praeiti ir po keleto valandų. Ją paprastai sukelia cheminės medžiagos, esančios skalbimo milteliuose, plaukų dažuose ir kt.

Astma. Tai sunki kvėpavimo takų liga, alerginis uždegimas. Jis pasireiškia dusuliu, kosuliu, krūtinės spaudimu, dėl kurio tampa sunku kvėpuoti. Ją dažnai sukelia įvairūs ekologiniai alergenai, pavyzdžiui, pleiskanos, naminių gyvūnų kailis, žiedadulkės, dulkių erkutės, dūmai ir kt.

Pavojingiausia alerginė reakcija pasireiškia tada, kai orgaizme išsiskiria biologiškai aktyvi medžiaga histaminas. Ligoniui gali kilti anafilaksinis šokas, kurio pagrindiniai požymiai – staiga kritęs kraujospūdis, širdies nepakankamumas, ypatingai pasunkėjęs kvėpavimas, plaučių tinimas. Jei anafilaksinio šoko ištiktam ligoniui laiku nebus suleista adrenalino – tokia reakcija gali baigtis mirtimi.

Alerginės reakcijos kontroliuojamos vengiant alergenų. Į alergiją linkusiems žmonėms, kurių organizmas į alergenus reaguoja itin audringai, patariama nuolat su savimi turėti antihistamininių preparatų.

Ligos pradžia ar alerginė reakcija?

Alergija įdomi tuo, kad jos pradžią identifikuoti sunku. Tam tikro maisto netoleravimas paprastai pasireiškia dar vaikystėje ir išaištkinamas gana greitai. Tačiau kitos alergijos formos, pavyzdžiui, šienligė arba astma, gali išryškėti tik vėliau. Be to, pasitaiko ir tokių atvejų, kad su tam tikru alergenu žmogus apskritai susiduria tik brandžiame amžiuje ir organizmo reakcija pasirodo labai netikėta.

Kaip atskirti, ar jus varginantis negalavimas – ligos pradžia, ar organizmo reakcija į alergeną?

Jums tikriausiai alergija, jei...

• ... odą išbėrė, išbertoje vietoje niežti. Prisiminkite, ar šiomis dienomis nevalgėte kokio naujo produkto, nenaudojote naujų higienos, kosmetikos priemonių, nedėvėjote naujo bižuterinio papuošalo?
• ... staiga atsiradokosulys, nosies užgulimas, sloga, nors tikrai neperšalote, nepakilo kūno temperatūra. Atkrepkite dėmesį, kuriuo paros metu, kokioje vietoje pajutote negalavimus. Ar tai nebus susiję su skalbimu, patalpų tvarkymu, remontu? O gal glostėte šunį, katę, triušį, kitą kailinį gyvūnėlį?
• ... peršti nosį ir akis. Specialistai tikina, kad toks perštėjimas – vienas patikimiausių požymių, kad jums – lerginė reakcija.
• ... staiga atsirado veido tinimas, be jokių akivaizdžių priežasčių (pvz. traumos, infekcinio susirgimo).
• ... kvėpuojant pasigirsta cypimas, švilpimas. Tai vienas pagrindinių bronchinės astmos požymių.
 

 

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus