• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Apgauti amžiaus ligą? Pabandykime ir galbūt pasiseks  2 

Autorius: Ramunė Karaliūnaitė
2009-01-20 00:00:00

Apgauti amžiaus ligą? Pabandykime ir galbūt pasiseks
"Gamma" nuotr.

Sakome "galbūt", nes osteoporozė yra klastinga liga, kartais užklumpanti iš pasalų ir atimanti gyvenimo džiaugsmą tuo metu, kai dar ne laikas liūdėti.

Beveik visų 75 metų ir vyresnių moterų, taip pat tų, kurios artėja prie menopauzės, kaulai turi osteoporozės požymių. Tačiau jos laipsnis priklauso ne vien nuo amžiaus. Ypač svarbu mityba ir fizinis aktyvumas. Norint iki senatvės išsaugoti stiprius kaulus, reikia vartoti pakankamai kalcio ir reguliariai mankštintis. Kuo stipresni kaulai iki menopauzės, tuo lėčiau vyks natūralus jų retėjimas ir silpnėjimas po menopauzės.

Apie osteoporozę kalba Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos bendrosios endokrinologijos sektoriaus vadovė medicinos mokslų daktarė gydytoja Aurelija KRASAUSKIENĖ:

"Lietuvoje kas antra moteris ir kas aštuntas vyras, sulaukę penkiasdešimties, patiria osteoporozinių kaulų lūžių. Vyrams ši liga pasireiškia rečiau todėl, kad jų kaulai stipresni, sunkesni, o gyvenimo trukmė - trumpesnė (maždaug 11,5 metų). Be genetinių priežasčių ir hormonų stygiaus, yra ir kitos šios ligos priežastys: įvairios vidaus organų ligos ir rūkymas. Rūkyti ypač pavojinga moterims.

Osteoporozė - kaulų liga, vadinama tyliąja epidemija. Ji prasideda be skausmų ir netikėtai, baigiasi liūdnai - su skausmais ir lūžiais. Palyginti su pirmykščiu žmogumi, mes netekome apie 3 proc. kaulų masės, o gyvename kur kas ilgiau. Mūsų kaulai neprisitaikę prie saugaus senėjimo proceso. Gyvenimo trukmė ilgėja, o mes nesugebame kasdien gauti reikiamo kalcio kiekio, todėl tikimybė susirgti šia liga didėja.

Kuo anksčiau pradėsite gydyti osteoporozę, tuo bus geresnė senatvė. Šios ligos profilaktika reikėtų pasirūpinti vaikystėje, jaunystėje ir brendimo laikotarpiu, kai kaulų masė auginama. Aktyviausiai kalcis kaupiamas brendimo laikotarpiu. Mergaitės per trejus brendimo metus sukaupia tiek kaulų masės, kiek vėliau netenka per trisdešimt metų. O kaulų stiprinimu reikėtų pradėti rūpintis menopauzės laikotarpiu, nes tuo metu mažėja moterų kaulų masė: mažėja hormono estrogeno kiekis ir kaulas yra ardomas. Moterys turėtų susirūpinti savo genetika, paveldimumu. Jei artimi giminaičiai patyrė osteoporozinių kaulų lūžių, tikimybė ir pačiai jų patirti yra labai didelė.

Kaulai gali lūžinėti ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Kai vaikystėje trūksta lytinių hormonų ir yra nelabai stiprus kaulų audinys, pasitaiko kaulų lūžių, kuriuos galima vadinti jaunatvine osteoporoze. Bet tikrąja susergama vyresniame amžiuje.

Kiekvienam vyresnio amžiaus žmogui, o ypač moterims, patariama atlikti kaulo mineralinio tankio matavimo tyrimą. Tai kraujospūdžio matavimui prilygstantis tyrimas, kuris gali padėti laiku nustatyti ligą."
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
Sigita
2009-01-21 10:49:40
Na ir? Ką su tuo daryti? Gal galima kaip tai gydyti? Kitaip nematau prasmės rašinėti tokius straipsnius...
Sula
2009-01-20 12:18:35
aciu, kad paguodet:)