• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Apie mėnesinių ciklo sutrikimus  6 

Autorius: www.aidas.us
2009-11-24 08:20:00

Apie mėnesinių ciklo sutrikimus
jupiterimages nuotr.
Normalus mėnesinių ciklas yra vidutiniškai apie 28 dienas. Per tą laiką subrandinama kiaušialąstė ir, apvaisinimui neįvykus, pašalinama iš organizmo. Tai reguliariai kartojasi nuo lytinio brendimo pradžios iki klimakterinio periodo.

Reguliuojant mėnesinių ciklą dalyvauja daug hormonų. Svarbiausias vaidmuo tenka lytiniams hormonams – estrogenams ir progesteronui, kuriuos gamina kiaušidės. Kiekvieno mėnesinių ciklo pradinėje fazėje didėja estrogenų gamyba. Tuo metu auga ir vystosi kiaušialąstė. Estrogenai skatina vešėti gimdos gleivinę ir pasiruošti priimti apvaisintą kiaušialąstę. Antroje ciklo fazėje kiaušidės pradeda gaminti kitą hormoną – progesteroną, kuris galutinai paruošia gimdos gleivinę priimti gemalą. Jei apvaisinimas neįvyksta, gimdos gleivinė atsidalija ir pasišalina iš organizmo su menstruaciniu krauju. Įvykus apvaisinimui, kiaušidės (o vėliau ir placenta) gamina vis daugiau progesterono, stabdančio kitų kiaušialąsčių brendimą kiaušidėse.

Reguliuojant mėnesinių ciklą, moters organizme dalyvauja penkios grandys: smegenų žievė, pogumburis, posmegeninė liauka, lytinės liaukos (kiaušidės), gimda bei makštis.

Be to, svarbus vaidmuo tenka skydliaukei, antinksčiams, taip pat kepenims, kuriose vyksta lytinių hormonų apykaitos procesai.

Pažeidus bet kurią mėnesinių ciklą reguliuojančią grandį, mėnesinių ciklas gali sutrikti.

Taip pat yra daug išorinių priežasčių, kurios dažnai sukelia įvairius mėnesinių ciklo sutrikimus. Yra žinoma, kad stiprios emocijos, psichinės ar nervų ligos, neracionali mityba, vitaminų stoka, intoksikacija narkotinėmis, toksinėmis medžiagomis ar alkoholiu, įvairios infekcinės ligos, ginekologinės operacijos, gyvenimo sąlygų pasikeitimas neretai sukelia vienokį ar kitokį menstruacijų ciklo pokytį. Dažniausiai veikia kelios priežastys, viena kitą sukeliančios, sustiprinančios ir palaikančios.

Ligos eiga

Mėnesinių ciklo sutrikimai pasireiškia įvairiai: mėnesinių nebuvimu, retomis arba dažnomis, skausmingomis mėnesinėmis. Moteris gali varginti pilvo, galvos skausmai, krūtų pabrinkimas ir skausmas, pykinimas bei vėmimas, nuotaikų kaita. Mėnesinių ciklas gali sutrikti įvairiais moters amžiaus laikotarpiais.

Amenorėja – tai mėnesinių nebuvimas 6 mėnesius iš eilės ar ilgiau. Gali būti natūrali - fiziologinė amenorėja, kuri būna mergaitėms iki lytinio subrendimo, nėštumo metu, krūtimi maitinant kūdikį, prasidėjus menopauzei.

Hipomenstruacinis sindromas pasireiškia negausiomis, trumpai, kelias valandas trunkančiomis ir retomis (kurių ciklas gali būti 45, 90, 120 ar daugiau dienų) mėnesinėmis.

Dismenorėja - tai toks mėnesinių ciklo sutrikimas, kuris pasireiškia aštriu, dažnai sąrėminio pobūdžio skausmu pilvo apačioje. Dažniausiai minėto pobūdžio skausmas yra lydimas pykinimo, įvairių virškinimo negalavimų ir galvos skausmo. Dismenorėja prasideda prieš ar ką tik prasidėjus mėnesinėms ir paprastai tęsiasi 1-2 dienas. Ji labiau būdinga jaunoms ir negimdžiusioms moterims, nes jų audiniai stangresni (kietesnis gimdos kaklelis, ilgesnis jo kanalas).

Acikliniai kraujavimai- tai visi kiti kraujavimai iš lytinių organų, vykstantys ne mėnesinių ciklo režimu (t.y. tarp mėnesinių). Juos sukelia įvairių hormonų balanso sutrikimas (pvz., gali provokuoti stresinės situacijos, kurių metu išsiskiria adrenalinas). Jei tai nutinka vienkartinai – išsigąsti nereikėtų, tačiau pasikartojus acikliniams kraujavimams kreipkitės į gydytoją.

Nesavalaikius kraujavimus gali sukelti ne tik hormoniniai pokyčiai, bet ir gimdos, jos kaklelio ar makšties ligos. Jas galima įtarti, jei kraujo pasirodo po lytinių santykių, pirties ar sporto.

Premenstruacinis sindromas (PMS)- tai simptomų kompleksas, atsirandantis artėjant menstruacijoms ir pranykstantis prasidėjus kraujavimui. PMS pasireiškia daugiau kaip šimtu įvairiausių simptomų. Dažniausiai pasitaiko pilvo pūtimas, nerimas, krūtų pabrinkimas, depresija, verksmingumas, nuovargis, sudirgimas, padidėjusi kūno masė.

PMS pasireiškia dėl progesterono, estrogenų, prolaktino, aldosterono ir kitų hormonų disbalanso.

Skausmingos mėnesinės (algomenorėja)

Skausmingų mėnesinių trukmė ir ciklas būna normalūs, bet vargina vietinis ar bendras skausmas, kartais moterys būna net nedarbingos. Skausmas gali būti įvairus: bukas, maudžiantis, sąrėminis, kartais toks stiprus, kad priverčia gulėti. Dažniausiai skauda apatinę pilvo dalį, juosmenį, strėnas. Be to, būna galvos skausmas, silpnumas, padidėjęs jautrumas. Gali skaudėti kelias dienas prieš mėnesines, joms prasidėjus arba baigiantis. Skausmas trunka keliolika valandų, o kartais per visas mėnesines.

Tyrimai

Jau pirminės apžiūros metu gydytojas gali pastebėti negalavimo priežastį – struktūrinius lytinių organų pokyčius (pvz., kiaušidžių cistas, gimdos, jos priedų, kaklelio pakitimus). Prireikus gydytojas atliks citologinį gimdos kaklelio tyrimą, echoskopiją, nustatys hormonų kiekį kraujyje.
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​
Gairės: Tyrimai Jau

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
Lukrecija
2012-06-11 23:47:06
Aš turiu probelmu del menesines nes pirma diena jau skauda pilva poto antar diena ir vel skauda tik pamačiau kad yra kraujas o,mano mama nieko nesako man blogo bet jinai man nupirko pakenta kad ant darbužiu nebutu kraujas ju nereikia gerti vaistu nuo menesines nes ir taip nepades tik panešok kelis dienas ir nebus kraujas;
darija
2010-03-10 23:12:10
man taip pat kaip Olai,po gimdymo taip ir sergu,jau 4 metai.ir dar siokia tokia beda norim antro vaiko ir niekaip nepastoju,daktarai raso kontaceptiku gydima,niekas nepadejo.gal ira moteru kurioms taip pat yra buve ,bet pritaikiusios koki tai gydima pastojo,padekit,aciu
Guste
2009-11-26 22:13:03
na o aš jau daugiau nei pusmety nesergu ir esu nenėščia nes neturėjau lytinių santykiu. nuvažiavau tirtis į kauno klinikas o ten kraujo tyrima daro jau pusantro mėnesio .....taip ir pakratyt galiu kojas :D