• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Cukrinis diabetas – pavojinga ir klastinga liga  2 

Autorius: Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro inf.
2009-11-13 12:10:00

Cukrinis diabetas – pavojinga ir klastinga liga
jupiterimages nuotr.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, pažymėdamas lapkričio 14-ąją – Pasaulinę diabeto dieną, primena apie šią klastingą ligą ir būtinas profilaktikos priemones, norint jos išvengti.

Kaip pastebi Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenė sveikatos specialistė doc. dr. A. Azaravičienė, nuo 2006 m. Kauno mieste sergamumas šia liga padidėjo 26 proc., tad būtina laiku susirūpinti ir šalinti rizikos veiksnius, sukeliančius cukrinį diabetą: nutukimą, nepakankamą fizinį aktyvumą, neracionalią mitybą.

Cukrinis diabetas (toliau CD) - lėtinė neinfekcinė liga. Jei liga blogai gydoma, ar visai negydoma (dažnai pasitaiko II tipo atveju), didelis gliukozės kiekis ilgainiui pažeidžia kraujagysles ir nervus. Sergant CD, daug greičiau vystosi aterosklerozė, kuri sukelia infarktą, insultą ir kitas komplikacijas. CD pažeidžia akis, o tai gali baigtis aklumu, taip pat inkstus, nervus. Ši liga sutrikdo daugelio organų, ypač galūnių, kraujotaką, todėl dažna jos komplikacija - diabetinė pėda (atsiranda opos, jutimo sutrikimai, nekrozės ar net gangrena). Sergant šia liga galūnių amputacijų rizika padidėja 40 kartų.

Jei pastebėjote, jog kankina silpnumas, prakaitavimas, širdies veiklos sutrikimas, padidėjęs jautrumas, susilpnėja imuninė sistema, atsirado niežulys ar potencijos sutrikimų, reiktų pasitikrinti pas gydytoją, ar nesusirgote nuo insulino nepriklausomu cukriniu diabetu (II tipo diabetas). Kauno mieste 2008 metais cukriniu diabetu sirgo 8208 žmonės.

Norint išvengti cukrinio diabeto ar susirgus šia liga, būtina koreguoti savo gyvenimo būdą – laikytis dietos ir tinkamo fizinio aktyvumo. Turint antsvorį, būtina sumažinti kūno svorį. Visgi pagrindinis dalykas yra racionali mityba. Rekomenduojama mažinti maisto kaloringumą, valgyti įvairų maistą, valgyti dažniau, bet po nedaug, didinti skaidulų turinčių produktų kiekį (daržovių, kruopų, vaisių ir kita), mažinti gyvulinės kilmės riebalų kiekį maiste.

Nepaisant to, kad cukrinis diabetas neišgydomas, liga yra kontroliuojama tiksliai vykdant gydytojų nurodymus, keičiant savo gyvenimo būdą. Laiku pradėjus gydymą ir sistemingai reguliuojant gliukozės kiekį kraujyje galima gyventi pilnavertį gyvenimą.

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
petras
2010-02-14 21:29:55
www.poliklinika.lt
Deimante
2009-11-13 20:19:05
Nu ir pavarėt tik paskutiniem kvialiam ir durneliam diabetas gali trugdyt gyvent aš pati sergu jau daug metų ir tai ką išvardinto viso stos komplikacijos atsitinka TIK jei žmogus nesireguliuoja ir pats nesistengia gydytis tai visiškai netrgudo turiu krūvas draugų sergančių nuo gimimo ir net nesuprastum iš šono kad jie serga .siaubingai parašytas straipsnis tiek galiu pasakyt