• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Daugėja susirgimų erkių platinamomis ligomis

Autorius: Vilniaus visuomenės sveikatos centras
2009-08-05 09:00:00

Daugėja susirgimų erkių platinamomis ligomis
Jupiterimages nuotr.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, per 2009 m. pirmuosius septynis mėnesius Vilniaus mieste Laimo liga susirgo 283 žmonės. Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu užregistruota 130 susirgimų. Kaip atpažinti, kokia liga užsikrėtėte ir ką daryti toliau, pasakoja Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė Alvyra Blažytė.


Laimo liga (boreliozė) - plačiai žinoma erkių platinama infekcinė liga. Laimo ligos inkubacinis periodas (laikotarpis nuo bakterijos patekimo į organizmą iki pirmųjų požymių pasireiškimo) yra nuo 2 dienų iki 6-9 mėnesių. Būdingiausias Laimo ligos požymis - žiedinis odos paraudimas (migruojanti raudonė), kuris atsiranda po erkės įsisiurbimo praėjus 1-4 savaitėms. Paraudimas gali atsirasti erkės įkandimo arba bet kurioje kitoje kūno vietoje.

 

Laimo ligos sukėlėjai - borelijos - išplinta visame organizme. Kartu su migruojančia raudone gali pasireikšti kiti simptomai: sąnarių, raumenų skausmai, akies junginės uždegimas, karščiavimas, galvos skausmas, bendras negalavimas. Pastebėję tokius požymius, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją. Persirgus šia liga, imunitetas neįgyjamas, todėl žmogus gali sirgti pakartotinai. Nuo Laimo ligos Lietuvoje vakcinos nėra, todėl reikia saugotis erkių įkandimo. Gamtoje patartina dėvėti šviesią aprangą, kurios apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnių galai įkišti į kojines, atviras kūno vietas reikia apipurkšti repelentais - skysčiais, kurie atbaido erkes.

 

Erkės, kurios platina Laimo ligos sukėlėją ir erkinio encefalito virusą, gyvena Lietuvoje ir randamos ne tik miškuose, bet ir miestų parkuose ir skveruose (Vilniaus Vingio, Sereikiškių, Bukčių, Pavilnio, ir kt.). Erkės paprastai tyko ant žolės stiebelių 10-60 cm aukštyje, lūkuriuodamos, kol pro šalį eis tinkama auka. Prieš pradėdama siurbti kraują, erkė žaizdą suvilgo savo seilėmis, kurios turi skausmą malšinančių ir kraujavimą stabdančių medžiagų, todėl daug žmonių nepastebi, kad įsisiurbė erkė.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus