• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Depresijos atsiradimą įtakoja ir darbe patirtas stresas  2 

2009-01-23 00:00:00

Depresijos atsiradimą įtakoja ir darbe patirtas stresas
"Gamma" nuotr.

Net 12,5 proc. dirbančių vilniečių nustatytas depresiškumas - tokie Higienos instituto atlikto tyrimo rezultatai. Vienas iš veiksnių, įtakojančių depresijos atsiradimą - stresas darbe.

Tokie rezultatai paaiškėjo po Higienos instituto atliktų tyrimų, aprašytų Jelenos Stanislavovienės disertacijoje "Psichosocialinių darbo veiksnių, susijusių su depresija ir depresiškumu, išaiškinimas”. Atliktų tyrimų tikslas - išsiaiškinti, kokie psichosocialiniai darbo veiksniai gali būti siejami su depresija.

Vieno šių tyrimų metu atsitiktinai atrinkti vilniečiai buvo paprašyti užpildyti Zungo savęs vertinimo skalę, padedančią nustatyti depresiškumą bei atsakyti į klausimus apie psichosocialinius darbo veiksnius. Šiame tyrime dalyvavo apie pusantro tūkstančio dirbančių vilniečių. Antrojo tyrimo metu buvo apklausiami psichikos sveikatos centruose nuo depresijos gydomi žmonės (291 žmogus). Mokslininkė lygino depresija sergančių bei šia liga nesiskundžiančių žmonių darbo sąlygas. Vertinant rezultatus, buvo atsižvelgiama ir į stresinius gyvenimo įvykius, patirtus ne darbe.

„Labai retai depresiją sukelia kažkoks vienas veiksnys, dažniausiai šią ligą įtakoja tam tikra veiksnių kombinacija: biologinių, psichologinių, socialinių. Netinkamos psichosocialinės darbo sąlygos taip pat įsipina į tą kombinaciją”, - kalbėjo dr. Jelena Stanislavovienė.

Tyrimų metu nustatyta, kad protinį darbą dirbančių vyrų depresiškumas labiausiai susijęs su šiais psichosocialiniais darbo veiksniais: nepasitenkinimas darbu, nepasinaudojimas žiniomis, užduočių neaiškumas, nervinė įtampa, darbo beprasmiškumas, skubus darbo tempas, poilsio stoka, darbo neužbaigtumas ir dažnas užduočių kartojimasis. Dirbančių fizinį darbą vyrų - baimė prarasti darbą, nepasitenkinimas juo, paramos stoka ir darbo neužbaigtumas. Mišrų darbą dirbantys vyrai labiausiai kenčia dėl ribotų galimybių darbe pasinaudoti savo žiniomis ir įgūdžiais, darbo beprasmiškumo, sunkių jo periodų.

2 psl.
Puslapis 1 iš 3Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
mega
2009-03-18 22:59:47
manau, prieš prasidedant tikrai rimtiems negalavimams, būtina savimi rūpintis nuolat - juk dabar kovai su stresu yra tikrai duag priemonių.. Pvz kad ir natūralus, augalinės kilmės maisto papildas Tonussan, kuris puikiai didina atsparumą stresams, be to dar ir apskritai gerina organizmo būklę.. 

depresinė
2009-01-24 14:27:58
o kur komentarai??