• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Gastritas – sparčiai populiarėjanti liga

Autorius: Kristina Bružaitė, aidas.us
2009-12-16 08:30:00

Gastritas – sparčiai populiarėjanti liga
jupiterimages nuotr.
Nepilnavertė mityba, stresas, nesveikas maistas - šiuolaikinio žmogaus kasdienybė. Pastaruoju metu ypatingai padaugėjo pacientų, besiskundžiančių skrandžio problemomis. Gastritas - liga, apie kurią turbūt ne vienas žmogus yra girdėjęs, todėl daugeliui aktualu, kaip jį atpažinti.

Gastritu yra vadinamas skrandžio gleivinės uždegimas. Tai liga, išsivystanti dėl skrandžio gleivinės pažeidimo ir gali pasireikšti ūmia arba lėtine forma.

Ūminis gastritas atpažįstamas staigiu simptomų pasireiškimu. Jo priežastimi gali būti bakterinė ar virusinė infekcija, mitybos klaidos, vaistų vartojimas, išgertas besaikis alkoholio kiekis, o neretai šio sutrikimo priežasčių išsiaiškinti netgi nepavyksta. Ši liga gali trukti iki 4-turių dienų.

Atpažinti problemą nesunku pastebėjus tokius simptomus, kaip apetito sumažėjimas, sunkumo ir pilnumo jausmas, skausmas duobutėje po krūtinkauliu, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, karščiavimas.

Esant ūminiam periodui, reikėtų susilaikyti nuo valgymo iki tol, kol skrandžio gleivinė pati neužgis ir neišnyks simptomai. Taip pat reikia gerti daug skysčių (arbata, mineralinis vanduo). Vėliau palaipsniui į racioną įtraukti skystą, šiltą maistą (kisielius, sriuba, košės, džiūvėsėliai). Po kurio laiko, kai skrandžio gleivinė visiškai atsistato, galima valgyti įprastą maistą.

Lėtinis gastritas išsivysto tuomet, kai ilgą laiką žmogus netinkamai maitinasi, ilgai vartoja tam tikrus vaistus, nuolatos piktnaudžiauja alkoholiu, rūko, turi paveldimą polinkį. Lėtinis gastritas taip pat gali išsivystyti dėl kitų ligų: inkstų, kepenų ligų, cukrinio diabeto, opaligės. Šiais skrandžio negalavimais dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, nes tai yra natūralaus senėjimo proceso pasekmė.

Padidinto rūgštingumo lėtinis gastritas (hiperacidinis) pasireiškia per rėmens negalavimus, raugėjimą oru, kartais vėmimą. Žmogus dažnai tokiu atveju jaučia skausmą po krūtinkauliu bei nuolatos naktimis kankinasi nenuvaldomu alkio jausmu. Sumažėjusio rūgštingumo gastritas (hipoacidinis) - pasireiškia per nemalonų skonį burnoje, pykinimą, pilnumo jausmą, taip pat sumažėjusį apetitą ir svorį. Ilgą laiką sergant išsivysto anemija (mažakraujystė).

Esant lėtiniam gastritui reikia nutraukti kofeino, alkoholio vartojimą, atsisakyti aštraus maisto bei rūkymo. Ypatingai svarbu pavartoti vitaminų. Atsižvelgiant į skrandžio sulčių rūgštingumą gydymui skiriami atitinkami vaistai.

Neretai sergantieji lėtiniu gastritu niekuo nesiskundžia. Būna atvejų, kai liga randama atsitiktinai tiriant pacientą dėl kitų negalavimų. Todėl žmonėms reikėtų patiems profilaktiškai pasitikrinti savo sveikatą ir įsitikinti, kad skrandžio ligos jiems negresia.
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus