• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Ką būtina žinoti apie krūties vėžį?

Autorius: Moters Savaitė
2012-01-24 17:14:00

Ką būtina žinoti apie krūties vėžį?
123rf.com

Dauguma su šia problema nesusidūrusių moterų šią temą linkę tiesiog ignoruoti. Juk net ir pats žodis „vėžys“ kartais atrodo toks baisus, jog stengiamasi jo nė neskaityti, tarsi per raides būtų galima užsikrėsti kokiu nors paslaptingu jį sukeliančiu virusu.

Ir vis dėlto domėtis šia tema – būtina. Ne vien todėl, kad pakoregavus savo gyvenimo būdą užbėgtumėte ligi už akių, bet ir todėl, kad išmoktumėte ją laiku atpažinti. Ankstyva diagnostika – kol kas patikimiausias būdas apsisaugoti nuo pačių blogiausių šios ligos pasekmių.

Polinkis sirgti – ir įgyjamas, ir paveldimas

Pastebėta, kad ši liga gali būti paveldima, paprastai per motinos liniją. Jei iš tikrųjų moteris paveldėjo tokį geną, tikimybė, kad ji susirgs krūties vėžiu iki 50 metų – 40 procentų, o iki 70 metų – net 80 procentų.

Kiti faktoriai, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį – anksti prasidėjusios mėnesinės ir vėlyvas klimaksas.

Ar ligą galima išprovokuoti?

Krūties vėžio išsivystymo tikimybę padidina nuolat patiriamas stresas, nereguliarus seksualinis gyvenimas, abortai, ypač ankstyvoje jaunystėje, nevaisingumas, krūtinės srities traumos.

Jei moteris yra gydžiusis nuo kitokio auglio ir jai buvo taikyta spindulinė terapija krūtinės srityje, jai taip pat padidėja tikimybė, kad ateityje susiformuos piktybinis krūties navikas. Įtakos turi ir ant krūtinės patenkantys tiesioginiai saulės spinduliai, perkaitimai saunoje, hormoniniai organizmo pokyčiai.

Beje, kūno masės padidėjimas 5 kg aukščiau normalaus svorio ribos krūties vėžio išsivystymo tikimybę padidina 23 procentais.

Ar yra būdų apsidrausti nuo krūties vėžio?

Patikimiausia krūties vėžio profilaktika – sveikas gyvenimo būdas: reguliari mankšta, svorio kontrolė, ypač svarbu atsisakyti žalingų įpročių – rūkymo, alkoholio. Valgiaraštyje turėtų nestigti maisto, kuriame būtų vitaminų A, E, C. Rekomenduojami produktai, kuriuose daug ląstelienos ir mažai riebalų. Vienas iš nepageidaujamų valgiaraščio komponentų – raudona mėsa. Saugantis krūties vėžio taip pat patartina papildyti savo patiekalus fermentuotais pieno produktais – jogurtu, kefyru. Manoma, kad jie taip pat stabdo piktybinių auglių formavimąsi.

4 valandos fizinio krūvio per savaitę sumažina tikimybę susirgti krūties vėžiu 37 procentais. Sportuojant organizme mažėja estrogeno kiekis, traukiasi riebalinis audinys, mažėja insulino kiekis ir aktyvinama imuninė sistema.

Tačiau efektyviausiai riziką sumažina reguliarus krūtų tikrinimas ir apsilankymai pas mamologą. Moterys, sulaukusios 40 metų, turėtų du kartus per metus atlikti mamogramą, o sulaukus 50 metų šis tyrimas rekomenduojamas kasmet.

Taip pat svarbu kas mėnesį pačiai pasitikrinti krūtis ir atkreipti dėmesį į bet kokį jų formos, odos spalvos, simetriškumo, regimo venų tinklo pasikeitimą, netikėtai atsiradusias išskyras iš spenelio.

Krūties vėžys dažniausiai nustatomas vėlyvose stadijose. Nes ankstyvosiose stadijose retai kada pasireiškia simptomai. Jei moteris reguliariai nesitikrina, ji pati pokyčius pastebi kai liga jau būna pažengusi iki trečios ar ketvirtos stadijos. Kad liga pažengusi, rodo tokie požymiai: didesnis nei 2 cm auglys, ant spenelio atsiradę žaizdelės, pakitusi krūties forma, kraujingos išskyros iš spenelio, ant krūties atsirandančios žaizdos, krūtinės odos pleiskanojimas, įtrauktas spenelis, krūties patinimas, paraudimas, nenatūraliai ištempta spenelio oda.

Atsiradus šiems simptomams būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Ką daryti išgirdus baisią diagnozę?

Nors ir kaip tai būtų sunku, svarbiausia – nepanikuoti ir kuo skubiau pradėti gydymą. Gydymo metodą lemia tai, kokioje stadijoje aptiktas auglys, koks jo dydis, kokia limfos mazgų padėtis.

Gydant krūties vėžį svarbu ne tik parinkti tinkamiausią gydymo metodiką, bet ir pačios pacientės psichologinis nusiteikimas. Ji gali padėti sau kovoti su liga pakeisdama gyvenimo būdą. Gydymo procesą teigiamai veikia sveika mityba, mankšta, kvėpavimo pratimai, relaksacija, optimistiškas nusiteikimas. Gydytojams seniai ne paslaptis: paciento tikėjimas daro stebuklus!
 

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus