• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Liga "gelta": požymiai ir simptomai

Autorius: Grožio Klubas
2010-07-30 18:00:00

Liga
Jupiterimages.com nuotr.

Pagrindinis geltos požymis - odos ir akių obuolių pageltimas. Kai kraujyje susikaupia tulžies pigmentas bilirubinas, ši liga dažniausiai pasireiškia. Bilirubinas yra raudonųjų kraujo kūnelių irimi, kurio metu atsilaisvinusi geležis panaudojama naujų eritrocitų gamybai, produktas. Šis produktas susimaišo su tulžimi ir galiausiai pašalinamas  iš organizmo kartu su šlapimuar išmatomis. Tačiau jei bilirubinas kaupiasi organizme, tuomet išsivysto gelta.

Geltos tipai yra trys: labiausiai paplitusį sukelia hepatitas ar kokia nors kita kepenų liga, gelta taip pat gali pasireikšti dėl tulžies pūslės akmenligės ar dar kitokios akmens tulžies ligos. Rečiausiai ši liga kyla dėl bilirubino matbolizmo sutrikimų.

Kiekvienais metais daugybė žmonių suserga kepenų ir tulžies pūslės ligomis, tačiau ne visiems ši liga išsivysto ir pasireiškia. Dažniausiai ji gali pasireikšti dėl hepatito - kepenų uždegimo. Šiuo metu nustatytos penkios pagrindinės virusinio hepatito formos. kepenų uždegimą gali sukelti piktnaudžiavimas alkoholiu ar vaistais, neigiama organizmo reakcja į medikamentus, taip pat bakterinės, parazitinės ar grybelinės kepenų infekcijos. Kai kurios virusinio hepatito atmainos yra labai užkrečiamos. Šis virusas gali patekti į organizmą per vandenį ar maistą., kurie buvo užkrėsti sergančio žmogaus išmatų. Hepatitas taip pat plinta per kraują, tiesiogiai kontaktuojant su infekuotais organizmo skysčiais ir naudojant užkrėstu švirkštus.

Be geltos hepatitui dar būdinga ir šie simptomai: karščiavimas, nuovargis, pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir apetito stoka. Dėl padidėjusio bilirubino kiekio šlapimas gali patamsėti, o išmatos tampa šviesios - molio spalvos ar balkšvos. Tai rodo, jog bilirubinas yra nepasišalinęs iš žarnyno. Kai kuriais atvejais hepatitas gali sukelti kepenų nepakankamumą, komą ir baigtis mirtimi.

Gelta taip pat gali išsivystyti ir dėl Gilberto sindromo (bilirubino matabolizmo sutrikimo), kuris paveikia 3-5 proc. gyventojų ir kartais klaidingai palaikomas hepatitu. Gilberto sindromo atveju lėtinė gelta yra vienintelis požymis, nereiškiantis kepenų ligos. Kai kurios kitos retos geltos formos yra paveldimos.
 
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​
Gairės: Ligos, medicina, gelta


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus