• Meilė ir seksas
 • Grožis ir stilius
 • Sveikata ir dieta
 • Nėštumas ir vaikai
 • Namai ir maistas
 • Gyvenimo būdas
 • Žvaigždės
 • Pramogos
 • Naujienos
 • Konkursai

Mažakraujystę (anemiją) siūloma gydyti netradicine medicina

Autorius: Aurelija Juchnevičiūtė-Murphy
2008-06-04 00:00:00

Mažakraujystę (anemiją) siūloma gydyti netradicine medicina
"Ajurvedos" SPA centras, "Gamma" nuotr.
Anemija arba mažakraujystė yra per mažas raudonųjų kraujo kūnelių ir/arba hemoglobino kiekis kraujyje. Ajurvedos tekstuose anemija vadinama ‚‚pandu roga‘‘ arba ‚‚blyškumo liga“‘, kadangi žmogaus veido ir kūno oda tampa blyški ir pabalusi.

Labai dažnai žmonės serga anemija to nežinodami, nes simptomai nėra labai ryškūs ir lieka nepastebimi ilgus metus. Vienas iš labiausių pasireiškiančių požymių yra nuolatinis nuovargis ir silpnumas, žmogus jaučia visuotinę letargiją, kartais kamuoja galvos skausmai ar net dusulys, žmogus negali dirbti sunkaus fizinio darbo, sportuoti, jaučia pastovų šaltį ir labai rimtais atvejais skundžiasi širdies veiklos sutrikimais.

Kartais galima diagnozuoti anemija iš pabalusio veido ir išsekusio, pleiskanojančio kūno. Dažnai žmonės skundžiasi apetito trūkumu, lengvu pykinimu, vidurių užkietėjimu ar viduriavimu. Moterims gali dingti arba sumažėti menstruacijų kiekis. Esant įsisenėjusiai anemijai sumažėja lytinis potraukis ir seksualinės galios.

Ajurvedos bei šiuolaikinės medicinos požiūriai į anemijos priežastis yra gana panašūs. Tiesa Ajurveda išsamiau paaiškina visas galimas mažakraujystės priežastis ir dėl netinkamai pasirinkto gyvenimo būdo bei dietos galimą polinkį į šią ligą.

Pagal Ajurvedą anemijos priežastys yra:
 • Ilgalaikis kraujavimas, traumos, pogimdyminis kraujavimas, nuolatinis kraujavimas iš nosies, burnos ar plaučių, per daug gausios mėnesinės;
 • Nereguliarus ir nepakankamas maitinimasis, neteisingas maisto produktų ir skonių pasirinkimas;
 • Nepakankamas geležies kiekis maiste ir blogas geležies pasisavinimas;
 • Per didelis vartojimas rūgščių, sūrių ir aitrių produktų (šie skoniai sudirgina ir įaudrina vidinę ugnį – Pitą, kuri atsakinga už kraujo kokybę ir cirkuliaciją);
 • Lėtas, nepakankamas ar sutrikęs raudonųjų kraujo kūnelių atsigaminimo procesas, kaulų čiulpų audinių veiklos sutrikimas;
 • Kepenų, blužnies funkcijų sutrikimas, kas sutrikdo kraujo atsigaminimo ir valymo procesus organizme (kepenys ir blužnis yra svarbiausi organai, šalinantys pasenusius ir pažeistus raudonuosius kraujo kūnelius iš kraujotakos sistemos);
 • Per didelis alkoholio vartojimas, kas apsunkina kepenų veiklą.

Šiuolaikinės medicinos atstovai turi griežtą anemijos (mažakraujystės) klasifikaciją, kuri dažnai diagnozuojama ligoniams. Norint įsigilinti į Ajurvedinio mokslo tiesas, būtina suprati šiuolaikinių mokslininkų požiūrį.

Šiuolaikinė medicina išskiria net keletą anemijos rūšių ir diagnozių:
 • Geležies trūkumo sukelta anemija (mikrocitinė anemija);
 • Pjautuvinė anemija , kai raudonieji kraujo kūneliai, kurie normalioje būsenoje yra disko pavidalo įgyja pjautuvo forma (įgimta liga ir ligoniai dažnai miršta dar kūdikystėje ar jaunystėje);
 • Piktybinė anemija, kai organizmas nebesugeba pasisavinti vitamino B12 ir be gydymo gresia komplikacijos ar net mirtis (dažnai susergama subrendusiame ar senyvame amžiuje 40-70 metų);
 • Anemija kurią sukelia B grupės vitaminų trūkumas dietoje (ypač folinės rūgšties bei vitamino B12 ). Šie vitaminai būtini raudonųjų kraujo kūnelių brendimui kaulų čiulpuose.
Ajurveda diagnozuoja mažakraujystę gana skirtingai. Pagal Ajurvedą nėra labai svarbu ar žmogus turi geležies trūkumą, ar jam trūksta folinės rūgšties, ar vitamino B12. Svarbiau yra tai, kaip mažakraujystė pasireiškia ir kokie atsiranda sveikatos negalavimai. Ajurveda moko, kad yra labai svarbu įsigilinti į pradinius simptomus signalizuojančius apie galimą ligą.

Ajurvedos mokslas teigia, kad mažakraujystę sukelia išsibalansavusi Pita (ugnies elementas) žmogaus organizme. Raudonoji ir karštoji Pita – ugnis yra atsakinga už kraujo kokybę, cirkuliaciją, kepenų veiklą ir imunitetą. Pitos (ugnies ir vandens) tipo žmonės dažniau skundžiasi mažakraujyste nei kitos prigimties žmonės.

Mažakraujystė pasireiškia ne tik dėl išsibalansavusios Pitos , bet ligos vystimąsi įtakoja ir Vata, bei Kapa došos. Priklausomai nuo žmogaus prigimties tipo gali išsivystyti labai skirtingi mažakraujystės simptomai ir labai skirtingi gydymo būdai tai pačiai ligai. Yra svarbu žinoti savąjį prigimties tipą (prakruti) ir suprasti visus simptomus, kadangi anemija (mažakraujystę) dažnai yra nepastebima ir negydoma. Negydant anemijos, gali išsivystyti tulžies nepakankamumas ir gelta.

Ajurveda numato tik tris anemijos rūšis, kurios susijusios su trimis pagrindinėmis došomis:

Vata tipo anemija - yra labai liesas, skundžiasi sausa, šiurkščia, pleiskanojančia oda. Žmogaus sąnariai ‚girgžda‘ ir dažnai skauda. Žmogus atrodo išbalęs ir išsekęs, dažnai skundžiasi vidurių užkietėjimu ir yra kamuojamas dusulio. Jo maitinimasis yra nereguliarus ir skurdus maistiniu ir energetiniu atžvilgiu. Dažnai kenčia nuo nemigos, nerimo ir padidėjusio nervingumo.

Pita tipo anemija - pageltęs akies baltymas, stipri geltona šlapimo spalva bei tamsiai rudos ar gelsvos išmatos. Oda pabalusi ar gelsva. Žmogus skundžiasi pykinimu ir skausmais kepenų ir blužnies srityje. Dažnai svaigsta galva, žmogus yra jautrus šviesai. Žmogus gali tapti irzlus, pyktas, agresyvus, priešiškas ir pavydus. Dažnai skundžiasi padidėjusiu troškuliu ir žema temperatūra.

Kapa tipo anemija - žmogų kamuoja visuotinis kūno patinimas, jo oda tampa šalta, drėgna, lipni ir pabrinkusi. Dažnai žmogus skundžiasi cirkuliacijos sutrikimais, šaltomis galūnėmis. Žmogaus virškinimo trakte yra padidėjusi gleivių gamyba, gleivės per virškinamąjį traktą patenka į kraują ir jį užteršia. Žmogaus seilės, šlapimas, išmatos yra balkšvos spalvos. Jis jaučiasi pavargęs, pasireiškia letargija ir depresija, mieguistumas, bijo šalčio ir skundžiasi svorio padidėjimu bei seksualinio poreikio sumažėjimu.

Nors ir galima apčiuopti Ajurvedos ir šiuolaikinės medicinos diagnostinių mažakraujystės panašumų, tačiau mažakraujystės prevencijos ir gydymo metodai labai skiriasi.

Šiuolaikinės medicinos atstovai dažnai siūlo vitamino B12 injekcijas, įvairius kompleksiniu geležies, folinės rūgšties papildus. Vitaminų injekcijos ir papildai gali užslopinti anemijos simptomus ir pagerinti ligonių būseną, bet ligos atsiradimo problemos tuo nėra išsprendžiamos. Simptomai užslopinami, o ligos priežastys lieka. Ajurvedos ir kitų natūralių medicinų požiūris yra holistinis ir apimantis ne tik simptomų gydymą, bet ir priežasčių ieškojimą ir jų panaikinimą.

Ajurveda – tai mokslas apie gyvenimą. Taigi pirminis Ajurvedos tikslas yra sveikas gyvenimo būdas ir visiška ligų prevencija. Ajurvedos kaip mokslo pagrindinės žinios ir mokymai yra nukreiptį į prevencinius ligų aspektus, polinkio į ligas numatymą, nepageidautinų sveikatos negalavimų bei ligų simptomų pastebėjimą. O atsiradus išsibalansavimui ir pirmiesiems ligos simptomams Ajurvedos mokslas ieško priežasčių ir stengiasi jas pašalinti, kad negalavimas neišsivystytų į ligą, o ūmi liga neišsivystytų į chroninę formą.

Pagal Ajurvedą mažakraujystės holistiniai prevencijos ir gydymo metodai yra kompleksiniai:
 • Vaistinių augalų vartojimas (žinant savąjį prigimties tipą ir numačius polinkį mažakraujystei yra svarbu užkirsti kelią ligai, Pitos ir Vatos tipo žmonės turėtų susirūpinti);
 • Organizmo valymo būdai – Pančakarma (vieną ar du kartus per metus būtina atlikti organizmo valymą ir pasiruošti metų laikų kaitai, o esant mažakraujystei sustiprinti imunitetą);
 • Kūno ir kūno funkcijų stebėjimas ir priežiūra (kūno ir veido odos spalva, letargija, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, odos priežiūra, masažas);
 • Maistinga dieta, geležies turintys maisto produktai, daržovės (vegetarinio ar nevegetarinio maitinimosi sąmoningas pasirinkimas);
 • Virtuvės vaistinėlė (geležies turintys Ajurvediniai receptai kasdieniniam vartojimui ir prevencijai);
 • Maisto apdorojimo būdai;
 • Skonio pasirinkimas;
 • Joga ir kvėpavimas (pratimai skirti mažakraujystės prevencijai ir gydymui);
 • Papuošalai ir mineralai (energetiškai gydantys nuo mažakraujystės);
 • Psichologiniai ir emociniai faktoriai įtakojantys mažakraujystės vystimąsi;
 • Dainavimo terapija.
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus