• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Netikėtos galvos skausmo priežastys

Autorius: Moters Savaitė
2011-05-26 16:09:00

Netikėtos galvos skausmo priežastys
123rf.com

Galvos skausmas – toks dažnas negalavimas, kad iš jo leidžiama nepiktai pasijuokti. Sakoma, jei skauda galvą – puiku. Vadinasi, jūs ją vis dar turite!

Ir vis dėlto kai skauda galvą džiaugsmas ir juokai rūpi mažiausiai. Kas lemia su ligomis nesusijusius galvos skausmus? Priežastys gali jus labai nustebinti...

1. Kvepalai. Stiprūs aromatai įjaudrina nosyje esančias nervines ląsteles, kurios savo ruožtu dirgina nervų sistemą, o ši ir lemia skausmo atsiradimą. Taip veikia ne tik jus erzinantys, nemalonūs kvapai. Ironiška tiesa – galvą sopėti dažnai ima nuo jums malonių ir patinkančių aromatų. Jei manote, kad jūsų kvepalai ir yra skausmo priežastis – be abejo, visų pirma pakeiskite juos kitais. Kvapų sukeltą galvos skausmą efektyviausiai numalšinti padės aspirinas arba acetaminofenas, o produktų su kofeinu tuo metu geriau vengti – jie gali tik pabloginti padėtį.

2. Oras. Mokslinės studijos parodė, kad žmonės, turintys polinkį į galvos skausmus, jautriau reaguoja į aukštą slėgį, kylančią oro temperatūrą, aukštą drėgmės lygį, žaibą ir net debesuotumą. Manoma, kad meteorologiniai pokyčiai sukelia cheminius ir elektrinius pakitimus smegenyse, tai dirgina nervus ir gali sukelti net ir labai sunkių galvos skausmų. Tokio pobūdžio skausmus efektyviausiai malšina šalti kompresai, o išgirdę jums nepalankią orų prognozę verčiau išgerkite silpnų skausmą malšinančių vaistų dar prieš pasikeičiant orams.

3. Auskarai, plaukų raiščiai ir šukuosenos. Raumenų grupė, esanti po jūsų galvos oda, neturi skausmo skaidulų, tačiau jungiamieji audiniai jas turi. "Šukuosenos" skausmai atsiranda kai standžiai surišti ar susegti plaukai ima erzinti po oda esančius audinius. Panašiai skausmą gali sukelti ir pernelyg aptemptas galvos apdangalas (pvz. skrybėlaitė ar kepurė), plaukų raiščiai, lankeliai bei sunkūs auskarai.

4. Alkis. Ne veltui sveikos gyvensenos šalininkai rekomenduoja maitintis po nedaug, bet dažnai. Toks mitybos režimas leidžia palaikyti kraujyje daugmaž vienodą cukraus kiekį. Tuo tarpu dieta, pasninkas ar tiesiog įtemptas darbas, priverčiantis pamiršti priešpiečius – visa tai gali lemti staigius cukraus kiekio kritimus, o šis reiškinys provokuoja galvos skausmus. Beje, jei ant tuščio skrandžio užvalgysite ko nors saldaus – taip pat gali įsiskaudėti galvą. Taigi jei jaučiatės išalkusi ir žinote, kad jums dažnai be rimtos priežasties skauda galvą, laikykitės taisyklės: pirma – rimtesnis maistas, o saldumynai – po to. Beje, neurologai primena: sotūs pusryčiai – vienas patogiausių ir skaniausių būdų saugantis migrenos ir kitokio pobūdžio galvos skausmų!

5. Seksas. Nors dažnai sakoma, kad seksas yra vienas geriausių vaistų nuo galvos maudimo, vis dėlto šis malonumas gali tapti ir galvos skausmo priežastimi. Sekso sukelti galvos skausmai dažniausiai atsiranda arba per įžanginius meilės žaidimus, arba visai prieš pat orgazmą. Šių skausmų trukmė – įvairi: nuo keleto minučių iki valandos. Veikiausiai tai – tie patys įtampos sukelti galvos skausmai, kuriuos lemia padidėjęs spaudimas galvos ir kaklo raumenyse. Lygiai tokie patys galvos skausmai gali kilti bėgant, kosint, čiaudint ar net įsitempiant tuštinimosi metu. Kilus šiems skausmams rekomenduojama atsipalaiduoti, ypač efektyviai suveiktų lengvas ir švelnus partnerio atliekamas galvos, kaklo, pečių juostos masažas.

6. Maistas. Nuolat varginančių galvos skausmų ištakos gali slypėti... jūsų lėkštėje.

• Sūrūs, sūdyti produktai. Mechanizmas paprastas: užvalgius sūraus maisto organizme sutrinka vandens ir druskų pusiausvyra, tai gali sukelti organizmo dehidrataciją, padidinti kraujospūdį. Beje, taip organizmas reaguoja ne tik į gausiai sūdytus užkandžius, bet ir į rūkytos mėsos gaminius, silkę.
• Actas. Nors acto kompresai – vienas populiariausių liaudies medicinos vaistų nuo galvos skausmo, vis dėlto daug acto maiste veikia atvirkščiai – provokuoja ir stiprina galvos skausmus.
• Šokoladas. Šokolade esantis tiaminas žinomas kaip viena iš galvos skausmą sukeliančių medžiagų. Jo taip pat yra grietinėje, kai kuriose žuvyse, konservuotose jūros gėrybėse, aluje, brandintuose sūriuose, bananuose ir kt. Tiaminas provokuoja arterinio kraujospūdžio ir cukraus kiekio šuolius kraujyje, dirgina nervų sistemą
• Raudonasis vynas. Jame esantys fermentai tonizuoja kraujagysles, bet pernelyg dirgina nervų galūnes, tad net ir taurė raudonojo vyno gali baigtis ilgu ir varginančiu, nieko bendro su pagiriomis neturinčiu galvos skausmu.

6. Dieta. Jei ji pernelyg griežta. Alkis – taip pat ne tokia jau reta galvos skausmo priežastis. Ne veltui neurologai primena: sotūs pusryčiai – vienas patogiausių ir skaniausių būdų saugantis migrenos ir kitokio pobūdžio galvos skausmų!

7. Jūsų svoris. Mokslininkai įrodė, kad nedidelis viršsvoris (kūno masės indeksas apie 30) lemia 35 proc. padidėjusią riziką įgyti pasikartojančius galvos skausmus nei žmonės, kurių KMI mažesnis. Didelis viršsvoris šią riziką kilsteli net iki 80 procentų.

8. Jūsų charakteris. Kai kurios charakterio savybės taip pat gali provokuoti varginančius galvos skausmus. Nelankstūs, nejudrūs, riboto mąstymo, netolerantiški žmonės dažniau kenčia galvos skausmus nei linksmesni, judresni, mobilesni jų bendraamžiai. Jei įtariate, kad kenčiate nuo tokio pobūdžio galvos skausmų – pats metas pasimokyti relaksacijos, atsipalaidavimo pratimų, kasdien kartoti sau pozityvias mintis.

9. Savaitgalis. Atostogos, išeiginės, švenčių dienos – laikas, kuris skirtas atsipalaiduoti. Tad kodėl daugybei žmonių kaip tik tomis dienomis nei iš šio, nei iš to įsiskauda galvą? Pasak specialistų, net ir nedideli pokyčiai įprastoje dienotvarkėje gali sukelti gana sunkius galvos skausmus. Pastebėjusiems tokią tendenciją žmonėms rekomenduojama kuo mažiau nutolti nuo įprastos rutinos: ir darbo dienomis, ir savaitgaliais keltis ir gultis panašiu metu. Tai padės išsaugoti žvalumą kur kas geriau nei leidimas sau pasivartyti pataluose iki pusiaudienio. Tiesa, nevertėtų perlenkti lazdos ir į kitą pusę. Miego trūkumas, t.y. kai naktį vidutiniškai miegama tik 6 val., taip pat gali tapti pasikartojančių galvos skausmų priežastimi.

10. Dehidratacija. Gerti pakankamai skysčių labai svarbu tiek rūpinantis grožiu, tiek sveikata. Ir jei viena pamiršta stiklinė vandens nemalonumų nepridarys, tai 5 pamirštos stiklinės jau gali lemti galvos skausmus visam pusdieniui.

11. Per daug kofeino. Truputėlis kofeino galvos skausmo kamuojamam žmogui gali kuo puikiausiai pakeisti tabletę nuo skausmo. Tačiau kai kofeino per daug – galvos skausmas tik dar labiau sustiprės. Jei taip dažnai nutinka ir jums, specialistai rekomenduoja mažinti kavos porcijų skaičių net iki 2-4 puodelių per savaitę.

12. Tingumas. Švedijos mokslininkų duomenimis, tinginystė – kur kas dažnesnė galvos skausmo priežastis nei judėjimas. Lengva mankšta po 20-30 minučių 5 dienas per savaitę mažina stresą, pagerina smegenų aprūpinimą krauju ir paskatina organizme skausmą mažinančių endorfinų išsiskyrimą.
 

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus