• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Skydliaukės ligos: svarbu pastebėti laiku

Autorius: Moters Savaitė
2011-02-23 13:08:00

Skydliaukės ligos: svarbu pastebėti laiku
123rf.com

Skydliaukė – tai drugelio formą primenantis organas, esantis priešakinėje kaklo dalyje. Skydliaukė gamina hormonus, kurie reguliuoja medžiagų apykaitą – sistemą, padedančią organizmui išnaudoti energiją. Skydliaukės veiklos sutrikimai gali sulėtinti arba pagreitinti medžiagų apykaitą, sutrikdyti hormonų pusiausvyrą organizme. Sakoma, kad skydliaukė – tai organas, kuris reguliuoja tiek kūno, tiek sielos būseną.

Skydliaukės sutrikimo požymiai

• Antroje dienos pusėje užplūsta nuovargio banga
• Kartais juntate miglos, sujauktų minčių periodus
• Staiga ėmėte priauginėti svorio arba jis ėmė kristi be aiškios išorinės priežasties
• Atsirado gumbelis kakle
• Ėmė slinkti plaukai
• Padidėjęs sudirgimas, nerimas
• Gausiau prakaituoja.

Jei pajutote bent keletą iš šių požymių – gali būti, kad ėmė trikti skydliaukės veikla.

Svorio priaugimas arba netekimas. Nepaaiškinami svorio pokyčiai – vienas iš labiausiai paplitusių sutrikusios skydliaukės veiklos požymių. Svorio priaugimas gali būti pernelyg žemo hormonų kiekio požymis. Jis vadinamas hipoterioze. Ir atvirkščiai: jei skydliaukė išskiria daugiau hormonų, nei organizmui reikia, svoris staiga pradeda kristi. Tai – hiperteriozė. Pastaroji pasitaiko kiek rečiau.

Gumbelis kaklo srityje. Tai regimas požymis, kuris gana aiškiai nurodo, jog jūs turite bėdų su skydliaukės veikla. Gumbelis gali būti ir hipoteriozės, ir hiperteriozės pasekmė. Kai kada gumbelis ant kaklo gali būti ir vienas iš onkologinės ligos simptomų, tad jį pastebėjus geriau neatidėlioti susitikimo su gydytoju.

Sveikatos būklės pakitimai. Skydliaukės hormonai daro įtaką beveik visiems organams, taip pat ir širdies susitraukimo dažniams. Hipoterioze sergančių žmonių širdies ritmas gali būti lėtesnis nei įprastas. Hiperteriozė gali sukelti padidėjusį kraujospūdį, tankesnį širdies ritmą.

Nuotaikos ir energijos pakitimai. Sutrikusi skydliaukės veikla gali daryti įtaką ir jūsų gyvybinei energijai bei nuotaikai. Hipoteriozė skatina nuovargį, tingulį, depresiją, hiperteriozė – nerimą, nemigą, dirglumą.

Plaukų slinkimas. Tai dar vienas rodiklis, kad skydliaukės hormonai nėra subalansuoti. Plaukų slinkimą sukelia ir hipoteriozė, ir hiperteriozė. Šis simptomas išnyksta netrukus po to kai išgydomos skydliaukės ligos.

Karščio ir šalčio bangos. Skydliaukės veiklos sutrikimai neretai sutrikdo ir kūno termoreguliaciją. Hipoterioze sergantys žmonės gali šalti labiau nei aplinkiniai, o hiperteriozė sukelia priešingą efektą – padidėja prakaitavimas, užlieja karščio bangos.

Skydliaukė ar menopauzė?

Kadangi skydliaukės veiklos sutrikimai gali sukelti ir menstruacinio ciklo pakitimų, lemti sparčią nuotaikų kaitą, daugelis moterų juos supainioja su menopauzės pradžia. Abejones padėtų išsklaidyti paprastas kraujo tyrimas, kas šių simptomų kaltininkas – menopauzė, skydliaukės veiklos sutrikimai ar šių dviejų dalykų kokteilis.

Kaip laiku pastebėti ligą?

Geriausias būdas laiku užbėgti skydliaukės ligoms už akių – jas atpažinti pačioje pradžioje ir pradėti gydymą. Visiems vyresniems nei 35 metų žmonėms rekomenduojama atlikti tyrimus dėl skydliaukės ligų kartą per 5 metus. Jei patenkate į rizikos grupę, pasitikrinti vertėtų dažniau. Hipoteriozė dažniausiai užklumpa vyresnes nei 60 metų moteris. Hiperteriozė taip pat pasireiškia panašaus amžiaus žmonėms. Riziką susirgti skydliaukės ligomis padidina ir paveldėjimo faktorius – jei skydliaukės ligomis sirgo kas nors iš šeimos narių.

Savarankiškas kaklo patikrinimas taip pat gali padėti laiku įžvelgti ligą, kol dar nepajutote kitų simptomų. Įdėmiai apžiūrėkite kaklą veidrodyje. Gurkštelėkite vandens ir nurykite atlošusi galvą. Kol ryjate, pačiupinėkite pirštais kaklą kiek žemiau Adomo obuolio ir virš raktikaulio. Stebėkite, ar nėra patinimų, iškilumų. Jei ką nors pastebėjote, užčiuopėte neaiškų guzelį – pasikonsultuokite su gydytoju. Galutinei diagnozei nustatyti prireiks kraujo tyrimo.

Skydliaukės ligų profilaktika

Stresai – viena iš pagrindinių priežasčių skydliaukės ligoms išsivystyti. Todėl visų pirmą reikėtų ieškoti būdų, kaip saugiai, be žalos sveikatai įveikti stresines situacijas ir padidėjusį nervingumą: pajutus užplūstančią streso bangą gerkite žolelių pagrindu sukurtų lengvų nervus raminančių preparatų, žolelių arbatų, išbandykite raminamąjį vonios su žolelių ekstraktais poveikį, aromaterapines procedūras.

Taip pat ne mažiau svarbu stiprinti imunitetą, grūdinti organizmą, saugoti jį nuo infekcijų. Stebėkite, kad jūsų valgiaraštyje netrūktų produktų, turinčių B grupės vitaminų.

Susirgus skydliaukės ligomis savigyda nerekomenduojama – taip galima kiek palengvinti kai kuriuos simptomus, bet negydoma liga vis tiek progresuos. Todėl jei įtariate, kad sutriko jūsų skydliaukės veikla – būtina pasitarti su gydytoju tiek dėl tikslios diagnozės, tiek dėl gydymo.

Klausimas: Ar tiesa, kad skydliaukės profilaktikai tinka jodo terapija?

Atsakymas: Jodo preparatai kaip profilaktinė priemonė tikrai netiks. Maža to, didelės jodo dozės gali sukelti tireotoksikozę. Nepamirškite: jodo preparatai – tai taip pat vaistai, kuriuos turėtų skirti gydytojas. Visai kas kita – kai jodo organizmas gauna natūraliai, su maistu. Taip jodo tikrai neperdozuosite, todėl žuvis, jūros gėrybės, jūros kopūstai – tai produktai, kuriuos tikrai verta įtraukti į savo kasdienį valgiaraštį.
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus