• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai
Spalio 20-oji - Pasaulinė osteoporozės diena
Autorius: Eli.lt
2009-10-20 08:15:00

jupiterimages nuotr.
Vis dažniau kalbama apie osteoporozę - ligą, kuriai vystantis kaulai retėja ir tampa gerokai trapesni, todėl net nuo menkiausios traumos gali lūžti. Kaulų retėjimas ypatingai suaktyvėja moterims po menopauzės, kai organizme keičiasi hormonų pusiausvyra. Osteoporozė vadinama tyliąja epidemija, kadangi liga vystosi nepastebimai - žmogus nejaučia skausmo ar kitokių simptomų, o sužino, kad serga osteoporoze, tik tada kai dėl menkos traumos lūžta kaulas.
 
 Laiku diagnozavus osteoporozę ir pritaikius tinkamą gydymą, kaulų lūžių galima išvengti. „Todėl kreiptis į gydytoją ir atlikti kaulų mineralų tankio tyrimą, siekiant nustatyti, ar neišsivystė osteoporozė, būtina kiekvienai 65 metų amžiaus ar vyresnei moteriai bei vyrui nuo 70 metų amžiaus. Jei yra bent vienas rizikos veiksnys, didinantis osteoporozės tikimybę, tyrimą būtina atlikti anksčiau", - pataria Lietuvos osteoporozės fondo pirmininkas dr. Vidmantas Alekna.

Antradienį, spalio 20-ąją, Vilniaus miesto savivaldybėje Pasaulinė osteoporozės dienai paminėti vyks renginys, organizuojamas Lietuvos osteoporozės fondo kartu su VšĮ "Nacionalinis osteoporozės centras”.
Nuo 9 iki 11 val. Vilniaus savivaldybės 216 kabinete bus galimybė įvertinti individualią riziką susirgti osteoporoze:
- tarptautinio osteoporozės fondo vienos minutės osteoporozės rizikos testas;
- kulnakaulio tyrimas ultragarsu.
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje 11 val. prasidės konferencija, skirta Vilniaus miesto gyventojams. Konferencijos programoje
- Video filmo apie osteoporozę demonstravimas.
- Vilniaus miesto savivaldybės tarybos, Sveikatos apsaugos komiteto pirmininkės Vitalijos Kliukienės pasisakymas.
- Dr. Vidmantas Alekna „Ženk per gyvenimą be lūžių”.
- Gyd. Asta Mastavičiūtė „Kam gresia osteoporozė”.
- Gyd. Rima Piličiauskienė „Mityba ir osteoporozė”.
- Diskusijos.

Šios konferencijos tikslas - sukviesti kuo daugiau žmonių, užsiimančių švietėjiška veikla, kurie skleistų informaciją visuomenei apie tai, kaip reikia saugoti bei pagerinti kaulų kokybę. Tokius renginius numatoma organizuoti ir kituose Lietuvos miestuose.

Jaunystėje sukaupta menka kaulų masė ir greitas kaulų retėjimas - tai pagrindinės osteoporozės atsiradimo priežastys. Kaulų mineralų masė didėja organizmui augant ir vystantis (iki 25-30 metų), todėl visavertė mityba, sportas, aktyvus gyvenimo būdas ypač reikalingi paaugliams - tai efektyvi galimos osteoporozės prevencija.

„Viena pagrindinių kaulo sudedamųjų dalių yra kalcis, todėl pagrindinė osteoporozės profilaktikos priemonė - kalcio ir vitamino D vartojimas. Kalcis į organizmą patenka su maistu, kauluose kaupiamas dėka vitamino D. Pagrindinis kalcio šaltinis - pieno produktai. Vyresnio amžiaus žmogus turėtų suvartoti 1200-1500 mg kalcio ir apie 800 tarptautinių vienetų vitamino D per parą. Kiekvienam derėtų paskaičiuoti, kiek kalcio suvartojama su maistu, ir trūkstamą jo kiekį kompensuoti papildomai vartojant kalcio papildus", - akcentuoja Nacionalinio osteoporozės centro direktorė dr. Marija Tamulaitienė.

Skatindami kalcio vartojimą organizatoriai ir rėmėjai konferencijos dalyvius vaišins pienu ir šviežiomis bandelėmis.
 
 Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus