• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Specialistai perspėja: daugėja erkių

Autorius: respublika.lt
2009-07-03 08:18:00

Specialistai perspėja: daugėja erkių
respublika.lt nuotr.
Planuojantiems ilgąjį savaitgalį praleisti gamtoje specialistai pataria nepamiršti tinkamos aprangos ir purškalų, mat daugėja erkių, o tarp jų gali būti ir platinančių erkinį encefalitą bei Laimo ligą.

Kaip Eltai teigė Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro medicinos entomologė Milda Žygutienė, erkių gausėja visoje Vidurio Europoje, Lietuva ne išimtis.

"Laimingos erkės Lietuvoje. Čia yra viskas, ko joms reikia, visur žalia, miško daug, kasmet vis daugėja nedirbamų žemių, žolė vešli, gyvių daugėja. Niekas nebesiskundžia, kad žvėrys nyksta, vilkai į kiemus vaikšto, paukščiai grįžta, taigi jos nealksta. O dar tokie orai, kai yra pakankamai drėgmės ir šilumos", - kalbėjo M. Žygutienė.

Pasak jos, anksčiau specialistai liepą vadindavo pačiu ramiausiu mėnesiu, nes tuo metu būna labai karšta, o erkės kaitros nepakelia ir būna priverstos pasitraukti, parymoti, palaukti geresnio laiko.

"Tačiau šiųmečiai orai joms nekelia jokio pavojaus, tai kam slėptis? Sąlygos yra puikios gyventi ir daugintis", - sakė M. Žygutienė.

Kauno visuomenės sveikatos centras pranešė, kad šiemet Kauno apskrityje užregistruota beveik keturis kartus daugiau sergančių erkiniu encefalitu. Per 2009 m. pirmąjį pusmetį erkiniu encefalitu sirgo 23 Kauno apskrities gyventojai, iš jų 7 kauniečiai.

Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu užregistruoti 6 susirgimai, iš jų - 4 Kauno miesto gyventojams. Vien tik per šių metų birželio mėnesį Kauno apskrityje užregistruota 15 susirgimų erkiniu encefalitu, tuo tarpu pernai - 2 susirgimai.

"Kauno apskrityje, kaip ir visoje Vidurio Lietuvoje, įprastai užfiksuojama labai daug erkinio encefalito ir Laimo ligos atvejų, bet tai nereiškia, kad galime jaustis visai saugūs ir kituose šalies regionuose. Visur gali įsisiurbti užkrėsta erkė, todėl dar prieš vykstant į gamtą reikia pagalvoti apie tinkamą aprangą, pasiimti repelentų", - sakė M. Žygutienė.

Pasak specialistų, nuo erkinio encefalito patikimiausiai apsaugos skiepai. Patikimiausią ir ilgiausią apsaugą garantuoja 3 skiepų dozės: apie 99 proc. paskiepytųjų įgyja atsparumą erkiniam encefalitui mažiausiai 3 metams. Nuo Laimo ligos Lietuvoje vakcinos dar nėra - belieka saugotis erkės įsisiurbimo.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Irina Bulsienė pataria dirbant sode ar gamtoje dėvėti šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės įkištos į batus ar kojines. Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais - skysčiais, atbaidančiais erkes.

"Kas 1-2 valandas apžiūrėkite drabužius - ar jais neropoja erkė, ir kūną - gal erkė jau įsisiurbė. Apžiūrėjimui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę. Nepatartina gulėti žolėje ar sėdėti ant kelmų. Geriau laisvalaikį leisti aktyviai, nes judant raumenims erkei sunkiau įsisiurbti", - teigė I. Bulsienė.

Pasak jos, grįžus iš miško, sodo ar pasivaikščiojimo gamtoje drabužius, kuriais vilkėjote, reikėtų pakabinti negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje. Sausame ore erkės gyvena labai trumpai. Pakabinus drabužius kambaryje, juose pasilikusios erkės gali įsisiurbti kitiems šeimos nariams, net ir nebuvusiems gamtoje.

"Dar kartą apžiūrėkite savo kūną, rūpestingai patikrinkite paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą - į šias vietas erkės labai mėgsta įsisiurbti. Gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite", - pataria I. Bulsienė.

Pasak specialistės, pastebėjus įsisiurbusią erkę reikia kuo greičiau ją ištraukti. Kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų paklius į organizmą.

"Jei neturite galimybių pašalinti erkę gydymo įstaigoje, paimkite pincetą arba tankaus audinio, popieriaus gabalėlį, suimkite erkę už galvos kuo arčiau odos ir iš lėto traukite, kol pakilęs odos paviršius sudarys "palapinę". Keliolika sekundžių išlaikykite tokią padėtį. Po to erkę atsargiai ištraukite ir įkandimo vietą rūpestingai dezinfekuokite - nuplaukite muilu, patepkite spiritiniu tirpalu. Traukdami erkę, stenkitės nesuspausti jos pilvelio - galite įšvirkšti ten esančius Laimo ligos sukėlėjus tiesiai į žaizdelę, tokiu būdu pagerindami užkrato patekimą į organizmą", - moko I. Bulsienė.
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus