• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Antibakterinis muilas gimdo superbakterijas

Autorius: Eli.lt
2010-02-07 08:00:00

Antibakterinis muilas gimdo superbakterijas
flickr.com nuotr.

Tuberkuliozė, pneumonija, angina, meningitas – tai tik keletas ligų, kurias sukelia bakterijos. Higiena – vienas iš pagrindinių ginklų kovoje su infekcija. Tiesa, pastaruoju metu vartotojams įkyriai brukama mintis, esą paprastas muilas neįveikia bakterijų ir vien jo nepakanka.

Dar niekada antibakterinės priemonės nebuvo tokios populiarios. Dušo želė, valiklių, kempinėlių ir net lūpų dažų sudėtyje yra antibakterinių komponentų. Viso pasaulio mokslininkams neduoda ramybės vienintelis klausimas: ar tikrai sveikam žmogui to reikia?

Daugybę metų žmonės kovojo su purvu ir bakterijomis į pagalbą pasitelkdami muilą, karštą vandenį, alkoholį, chlorą. Šios priemonės veikia nespecifiškai – jos naikina visus mikroorganizmus: grybelius, bakterijas, kai kuriuos virusus. Muilas ardo ir šalina nuo odos paviršiaus riebalus, purvą ir mikrobus. Kitos nespecifinės priemonės, pavyzdžiui, alkoholis, suardo mikrobų ląstelių struktūrą. Muilas lengvai nuplaunamas vandeniu, o alkoholis išgaruoja.

Kitaip nei tradicinės valymo priemonės, antibakteriniai preparatai lieka paviršiuje, sudarydami sąlygas atsirasti naujoms, šioms priemonėms atsparioms bakterijoms. Pavyzdžiui, jei valote virtuvę antibakteriniu plovikliu, jo dalelės lieka ir po proceso bei toliau naikina bakterijas. Tačiau ne visi mikrobai žūsta. Kai kurios bakterijos, turinčios tam tikrą apsaugos mechanizmą, išgyvena ir dauginasi, patvirtindamos principą "Kas nepražudo, tas sustiprina".

Kartu su atsparumu antibakteriniams preparatams gali vystytis ir atsparumas antibiotikams. Šis fenomenas vadinamas kryžminiu atsparumu. Mokslininkai jį aptiko studijuodami triklozano – vieno populiariausių antibakterinių preparatų, dedamų į muilą bei indų ploviklius, poveikį. Paaiškėjo, kad triklozano veiklos mechanizmas sutampa su kai kurių antibiotikų poveikiu. Bakterijos, ilgai veiktos triklozanu, mutuoja ir tampa atsparios izoniazidui – antibiotikui, kuriuo gydoma tuberkuliozė. Šios bakterijos gali išmokti apsiginti ir nuo kitų rūšių antibiotikų.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus