• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Ar žinote, koks vasaros kvapas?

Autorius: Daiva Jakubonienė, Jurga Baikauskienė
2010-08-05 08:00:00

Ar žinote, koks vasaros kvapas?
Jupiterimages.com nuotr.
Pavasarį ne visiems lemta grožėtis bundančia gamta. Kai kam pražydę žiedai išspaudžia ašaras. Žmonių, kuriems žiedadulkės sukelia alergiją, vis daugėja. Jautrumas žiedadulkėms vadinamas šienlige ir apima įvairias alergijos žydintiems augalams pasireiškimo formas.

Senoji Indijos medicina Ajurveda alergiją sieja su padidėjusiu nervų sistemos, kartu ir su imuninės sistemos jautrumu. Nenuostabu, kad alergijų dažnėja, juk mus visus supančiame pasaulyje gausėja dirgiklių, geometrine progresija auga informacijos kiekiai, nervų sistema nuolat perkraunama. Taip pat manoma, kad viena alergijos priežasčių – didėjantis aplinkos užterštumas, kai taršos paveiktos gamtinės medžiagos tampa jautrinančios, nedraugiškos organizmui.

Daugelis natūralios medicinos krypčių alergiją sieja su organizmo užsiteršimu. Kaip organizmas užsiteršia? Toksinai, t. y. kenksmingos organizmui medžiagos, gali patekti į kūną per kvėpavimo takus, per virškinamąjį traktą, per odą. Toksinai gali susidaryti ir organizmo viduje, jei kokie nors poveikiai iškreipia normalią biocheminių medžiagų apykaitos reakcijų eigą. Organizmą teršiančius toksinus būtų galima skirstyti į cheminius (oro tarša, buitinė chemija, apdailos medžiagos, vaistai ir kt.), fizinius (karštis, šaltis, radiacija ir kt.), biologinius (bakterijos, grybeliai, virusai, parazitai ir kt.), emocinius (netektis, santykių nutrūkimas, pažeminimas, nesėkmė ir kt.). Jei organizmo detoksikuojančios ir šalinančios sistemos veikia nedarniai ar nepakankamai veiksmingai, šlakai jame ima kauptis.

Vokiečių gydytojas H. H. Reckewegas, šešių ligos fazių teorijos kūrėjas, alergijas priskyrė ketvirtajai, vadinamajai impregnacijos arba įsotinimo toksinais stadijai. Jai būdinga, kad santykinės ramybės laikotarpius keičia, dažnai audringai, ligos paūmėjimo epizodai. Paūmėjimus išprovokuoja, rodos, visiškos smulkmenos: įkvėptos dulkės ar žiedadulkės, netinkamo maisto kąsnis ar užtepta netoleruojama kosmetikos priemonė. Kad tokios reakcijos atsirastų, organizmo terpė turi būti nemenkai užsiteršusi. Tuomet alerginę reakciją išprovokavęs veiksnys lyg „perpildo taurę“, ir simptomai ima lietis per kraštus. Jei vyrauja odos simptomai, matysime atopinio dermatito ar dilgėlinės pasireiškimą. Jei procesas palies viršutinius kvėpavimo takus, vyraus alerginio rinito požymiai: čiaudulys, nosies užgulimas, gausios vandeningos išskyros iš jos. Jei įtraukiamos ir akių gleivinės, pacientui grauš ar niežės akis, jos paraus, ašaros. Jei įtraukiama žemutinių kvėpavimo takų gleivinė, pacientui pasireikš bronchinės astmos simptomai: dusulys, kosulys, skrepliavimas.

Kai užklumpa alerginis rinitas, situacija tikrai nebūna maloni: nuolat teka iš nosies, čiaudulys gali būti toks stiprus ir varginantis, kad net vadinamas „alerginiu saliutu“. O jei dar ir akys užrausta, bijo šviesos, niežti, ? būklė iš tiesų nepavydėtina. Tenka vengti gryno oro, ypač saulėtomis ir vėjuotomis dienomis, apsiginkluoti nosinėmis. Dažnas griebiasi ir medikamentų. Cheminiais vaistais galima gana efektyviai sustabdyti alergines reakcijas, tik, deja, jie nesuderina nedarniai veikiančių organizmo šalinimo sistemų, toksinai nepradedami šalinami veiksmingiau. Todėl kitą žydėjimo sezoną situacija ir vėl kartojasi, o daliai žmonių ir sunkėja, atsiranda astmos simptomų.

Žinoma, bet kurios šienligės formos pasireiškimas yra rimtas signalas, kad reikia gydytis. Ūmioje ligos stadijoje gydymo tikslas yra palengvinti paciento būklę, o tolesnio gydymo tikslas – išvengti ligos pasikartojimo. Vadinasi, reikia išsiaiškinti, kurių kūno organų funkcija sutrikusi (per stipri ar per silpna) ir siekti grąžinti juos į pusiausvyrą. Galėtų padėti įvairios natūralios medicinos sistemos: homeopatija, fitoterapija, akupunktūra ir kt.

Ajurveda šienligei gydyti siūlo daug augalų, valančių sinusus: imbierus, gvazdikėlius, ajerus, arbatą iš baziliko, ypač iš šventuoju vadinamo tulsi baziliko su medumi. Akių simptomams mažinti ji pataria chrizantemos ar akišveitės vandeninę ištrauką. Ją reikėtų naudoti akims praplauti.

Homeopatinis alerginio rinito gydymas turi daug privalumų: yra saugus, neturi pašalinio poveikio, jį gali vartoti bet kurio amžiaus pacientai, net nėščios moterys. Vaistinėje galima nusipirkti savigydai skirtų homeopatinių preparatų. Jei savigydos preparatų efektas nepakankamas, reikalinga individuali gydytojo homeopato konsultacija.

Peržydėjus alergizuojantiems augalams, reikėtų tęsti gydymą, detoksikuojantį organizmą, stiprinantį inkstų, kepenų ir žarnyno funkciją, raminantį sudirgintą imuninę sistemą. Natūralios medicinos gydytojų ir jų pacientų patirtis rodo, kad alerginis rinitas gydomas lengvėja ar ir visai išnykta.

Pastebėta, kad iš esmės visos lėtinės ligos turi psichologių priežasčių. Manoma, kad alergija kyla tuomet, kai koks nors asmuo ar aplinkybės kelia žmogui ilgalaikį susierzinimą, baimę ar prieštaringus jausmus. O sloga – slopinamų emocijų, įsisąmonintų ar ne prasiveržimas. Taigi leisdami sau išgyventi patiriamus jausmus, dalindamiesi emocijomis su kitais ar išreikšdami jas per kūrybą, darbą ar kita forma, taip pat mažinsime alerginio rinito tikimybę.
 
 

 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus