• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Atostogos: kad kelionės nesugadintų liga  1 

Autorius: www.lsveikata.lt
2009-06-18 08:10:00

Atostogos: kad kelionės nesugadintų liga
Jupiterimages nuotr.
Šiemet pirmą kartą vyksime atostogauti į Afriką. Esame girdėję nemažai istorijų apie tai, kad kelionės virsta pragaru dėl neįprasto maisto. O štai vienos draugės šeimą, grįžusią iš Egipto, vos ne savaitę kamavo viduriavimas. Norėčiau paklausti, kokių vaistų reikėtų pasiimti, ir kaip gydytis, jei taip nutiks tolimoje šalyje.    
Danutė
 
 
 

Infektologė pataria:

Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos doc. dr. Marija Vida Bareišienė:

 
- Dažniausia suaugusiųjų infekcinės kilmės viduriavimų priežastis pasaulyje - enterotoksinė žarnyno lazdelė, vaikų - rotavirusai, o Lietuvoje - salmonelės (sukelia maisto toksinę infekciją), šigelės (sukelia dizenteriją) ir rotavirusai (irgi dažniau vaikams), neretai - kirmėliniai susirgimai.

Didžiausias pavojus užsikrėsti žarnyno infekcinėmis ligomis - kelionės į tropines šalis (Pietų Ameriką, Afriką, Artimuosius Rytus, Aziją). Yra sudaryti užsienio šalių, į kurias vykstant rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A, vidurių šiltinės (Lietuvoje dabar tai retos ligos). Nuo kitų žarnyno infekcijų efektyvių skiepų nėra.

Kelionėse viduriavimo trukmė ir sunkumas daug priklauso nuo to, kaip greit ligonis pradės gydytis. Jei iš karto, ligos simptomai išnyksta per 1-3 dienas. Kitais atvejais (1-2 proc.) liga gali užsitęsti iki kelių savaičių. Susirgus salmonelioze ar kitos kilmės viduriavimu reikia kuo greičiau atstatyti vėmimo ir viduriavimo metu prarastą skysčių kiekį. Pradėkite gerti gurkšniais kas 3-5 min. (jokiu būdu ne iškart visą kiekį!) skysčius, geriausia - standartinius druskų tirpalus, pavyzdžiui, ištirpintą vandenyje rehidrono, gastrolito pakelį, o jeigu jų neturite, gerkite negazuoto mineralinio ar atšaldyto virinto vandens, pridėjus pusę šaukštelio valgomosios druskos ir žiupsnelį cukraus. Skysčių atstatymui netinka limonadai, sultys, koka-kola, sultiniai ar grynas vanduo. Vartokite aktyvintos anglies, priešdiarėjinių vaistų. Dėl antibakterinių vaistų (antibiotikų) vartojimo pasitarkite su gydytoju.

Jei viduriuojate, nevalgykite saldumynų, riebių patiekalų, negerkite stiprios kavos, alkoholio. Suviduriavus pirmą parą geriausia valgyti įvairias košes, vėliau, jei gydytojas nenurodys kitaip, tinka trintų daržovių su jautiena sriuba, vištienos sultinys, maltos mėsos kukuliai, virta neriebi žuvis, omletas, neriebūs sausainiai, trinti ar kepti obuoliai (be žievelės). Valgykite dažnai - kas 3-4 val. Tokios dietos laikykitės 3 - 4 savaites.

Jeigu kelionėje apsinuodijote maistu, svarbiausia yra kuo skubiau iš virškinimo trakto jį pašalinti. Tam reikia išplauti skrandį šiltu vandeniu: nesustodami dideliais gurkšniais išgerkite kelis kartus po 0,5 l šilto vandens (iš viso apie 1-1,5 l). Jei vis dar negalėsite išsivemti, vėmimą galite sukelti pirštu palietę gomurį.

Skrandį plaukite tol, kol išplovose neliks maisto likučių. Jei jaučiatės labai blogai, kvieskite greitąją pagalbą.

Rekomenduojama, pasitarus su gydytoju, į kelionę pasiimti ir geriamųjų antibiotikų - amoksicilino, ciprofloksacino, kad jų prireikus (gydytojui paskyrus) kelionėje nereiktų bėgti į vaistinę. Patartina nepirkti maisto turguje, pas gatvės prekeivius, vengti kremų ir ledų, gerti tik hermetiškai įpakuotus gėrimus arba virintą vandenį, plauti ir nulupti vaisius, maitintis tik gero sanitarinio lygio kavinėse, restoranuose ar valgyklose.

Prisiminkime liaudies posakį - “šykštus moka dvigubai” ir nepagailėkime išlaidų bei laiko ligų profilaktikai, nes už ligą tenka mokėti brangiausiai - sveikata.
 

 

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
Aiste
2009-07-02 13:40:56
Ir vaistuku nuo temperaturos, persalimo, binto, tepaliuku nuo skausmo nugarytei kojoms. O dazniausiai naudojamas mano daiktas kelionese - pleistrai,nes visad koja nutrina, arba isipjaunu kur nors, nusibrozdinu. Tai siemet uzsishopinau gerokai urgo pleistru :) net papildomai nemokamai gavau, o gal ten kazkokia akcija buvo..