• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Ekstrinė kontracepcija: dar nevėlu?

Autorius: Parengta pagal health.passion.ru
2010-03-30 17:00:00

Ekstrinė kontracepcija: dar nevėlu?
jupiterimages.com nuotr.

Kad ir kokį apsisaugojimo būdą bepasirinktumėt, neplanuoto nėštumo rizika, tegul ir itin maža, išlieka. Be abejo, šios rizikos dydis labai priklauso nuo to, kokį būtent kontracepcijos būdą naudoja pora. Pavyzdžiui, taisyklingai vartojant hormoninę kontracepciją arba po chirurginės sterilizacijos rizika neplanuotai pastoti praktiškai lygi nuliui.
 
Bet... kaip žinia, visko pasitaiko. Laiku neišgėrėte tabletės, suplyšo prezervatyvas, pasislinko gimdos spiralė... Ką daryti? Pasikliauti likimu ir tikėtis, kad šį kartą nieko nenutiks? Deja, šis metodas gana dažnai tik padidina abortų statistiką.
 
Kaip tik tokiems atvejams sukurta ekstrinė kontracepcija. Kas tai, kaip veikia ir, svarbiausia, kaip naudojama?
 
Ekstrinė kontracepcija naudojama po nesaugaus lytinio akto, t.y. kada:
 
Kai lytinio akto metu nenaudojote jokių kontraceptinių priemonių (taip pat ir prievartinių santykių atveju);
 
Kontraceptinės priemonės naudotos netaisyklingai (pavyzdžiui, susigriebėte, kad ne eilės tvarka gėrėte kontraceptines tabletes);
 
Pasirinkta kontraceptinė priemonė nesuveikė (pvz. plyšo prezervatyvas).
 
Patogiausia išeitis tokiu atveju – vadinamosios „kito ryto“ tabletės.Dažniausiai tai ypatinga oralinių kotraceptikų gėrimo tvarka arba tablečių, kuriose yra tik vieno hormono gestageno, gėrimas.
 
Nė vieno šių metodų nerekomenduojama naudoti dažnai, kaip įprastos kontraceptinės priemonės.
 
Tokia apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo ima veikti iškart keliomis kryptimis: vaistai sutrukdo apvaisinimui slopindami ovuliaciją ir sukelia pakitimus gimdos gleivinėje, sukurdami joje nepalankias sąlygas apvaisintai kiaušialąstei įsitvirtinti.
 
Vienas dažniausiai užduodamų klausimų gydytojams apie ekstrinę kontracepciją – nuo kelių metų ją galima naudoti? Paprastai atsakymas vienas – šis metodas tinka ir paauglėms. Tik pastarosioms kiek labiau tinkama ne vienkartinė „Postinoro“ tabletė, o ypatinga tvarka išgertos įprastos kontraceptinės tabletės – vadinamasis Yuzpe metodas, pavadintas jį atradusio mediko Alberto Yuzpe garbei.
 
Pirmąją preparato dozę – 2 įprastas hormonines tabletes, - reikia išgerti ne vėliau kaip praėjus 72 val. po nesaugaus lytinio akto. Antrąją – kitas 2 tabletes – praėjus 12 valandų po pirmųjų 2 tablečių. Iš viso išgeriamos 4 tabletės. Jei tabletėse hormono kiekis mažas – pirmą kartą geriamos 4 tabletės, o po 12 val. – 2, iš viso – 6. Kokias būtent tabletes pasirinkti ir kiek jose hormono – pasikonsultuokite su gydytoju. Per 72 val. tai padaryti tikrai įmanoma.
 
Vien gestageno turinčio preparato, „Postinoro“, vartojimas pagrįstas panašiais intervalais: pirmoji tabletė geriama per 72 val. nuo lytinio akto, antroji – praėjus 12 val. po pirmosios.
 
Tiek vieno, tiek kito metodo efektyvumas sumažėja jei išgėrus tablečių moteris vėmė.
 
Nors šie metodai ir pakankamai gerai saugo nuo nepageidaujamo nėštumo, jų efektyvumas vis dėlto kiek mažesnis, nei nuolatinės hormoninės kontracepcijos. Be to, abu juos lydi nemalonūs šalutiniai reiškiniai, tad toks apsisaugojimo būdas – tik ypatingoms situacijoms.
 
Kas gali nutikti išgėrus ekstrinės kontracepcijos tablečių?
 
Pykinimas ir vėmimas;

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​
Gairės: Alberto Yuzpe

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus