• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Lietuvoje krūties vėžio prevencinė programa jau užkirto kelią

Autorius: Inga Lebrikaitė, „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas”
2011-07-01 09:22:00

Lietuvoje krūties vėžio prevencinė programa jau užkirto kelią
I. Lebrikaitės nuotr.

Mokslinio žurnalo „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas“ birželio mėnesio numeryje išspausdintas straipsnis, kuriame teigiama, kad nepaisant tobulėjančių diagnostikos metodų ir gydymo būdų, Lietuvoje kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys išlieka viena dažniausių moterų ligų. Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau kaip 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Laiku pastebėjus ligą, galima užkirsti jai kelią, nes daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmosios stadijos krūties vėžiu, visiškai išgydomos. Įdiegus prevencinę programą, mirtingumas nuo krūties vėžio per penkis metus sumažėja apie 30 proc. Lietuvoje tokia prevencinė programa taip pat vykdoma ir ji jau padėjo išgelbėti tūkstančius gyvybių.

Norint užkirsi kelią krūties vėžiui, būtina, moterims, sulaukusioms atitinkamo amžiaus (nuo 50 iki 69 metų) arba aptikus tam tikrų pokyčių krūtyse, vieną kartą per dvejus metus atlikti mamogramą (specialus tyrimas, kurio metu rentgeno spinduliu peršviečiamos moters krūtys). Nuo 2005 m. ši Lietuvoje vykdoma prevencinė programa jau padėjo išsaugoti gyvybes tūkstančiams moterų. Gydymo įstaigos, kurios vykdo programą privalo moteris informuoti dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos. Jos taip pat turi atlikti ir vertinti mamogramas, o jei tokių galimybių neturi -  tuomet siųsti į kitas gydymo įstaigas, kurios turi mamografus ir gali atlikti šiuos tyrimus.
 
Egzistuoja daugybė krūtų ligų, kurias moteris gali patirti per savo gyvenimą. Tai gali būti tiek krūtų pokyčiai mėnesinių ciklo metu, tiek kiti pokyčiai, kurie įspėja apie sunkias ligas. Tyrimai rodo, kad 50–90 proc. visų moterų iki menopauzės patiria tokius simptomus: krūtų skausmas, susidarę gumbeliai, skaudūs arba su išskyromis speneliai. Dažniausiai pasitaikančios krūtų ligos skirstomos į penkias grupes: krūtų skausmas (mastalgija), nepiktybiniai navikai ir atskiri guzeliai, fibrocistiniai pakitimai, spenelių problemos ir išskyros, infekcijos ir uždegimai. Viena sunkiausių ligų yra krūties vėžys. Tikimybė susirgti šia liga labai padidėja, jeigu nustatomi tokie pagrindiniai veiksniai:

2 psl.
Puslapis 1 iš 3Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus