• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Nemigą sukėlė ne kraujagyslių liga, o neramių kojų sindromas  1 

Autorius: Lietuvos Sveikata
2010-07-10 13:00:00

Nemigą sukėlė ne kraujagyslių liga, o neramių kojų sindromas
Jupiterimages.com nuotr.
- Į Miego laboratoriją kreipėsi keturiasdešimtmetė moteris, besiskųsdama, kad jai sunku užmigti. Minėjo, kad kartais net iki paryčių neužmiega. Aiškinantis, kas gi jai trukdo užmigti paaiškėjo, kad ji jaučia labai nemalonius jutimus kojose. Kartais kojos būna sunkios, kartais jas degina, kartais jos šąla, kartais atrodo, kad jose kokakolos burbuliukai sproginėtų. Kojos pacientę vargindavo stipriau ir mažiau, labai negalavimas buvo sustiprėjęs laukiantis kūdikio. Nuo dvidešimties metų besikamuojanti pacientė buvo įsitikinusi, kad tai kraujagyslių sutrikimas. Dėl to moteris gėrė plečiančių vaistų, konsultavosi su gydytoju angiochirurgu, kuris jokių ligų neaptiko.

Praktiškai vien iš klinikos buvo galima įtarti neramių kojų sindromą. Atlikę miego tyrimą nustatėme jį labai išreikštą. Šiam sindromui iš tiesų ir būdinga tai, kuo skundėsi ši pacientė. Tai nemalonūs jutimai kojose, kurie ligai progresuojant atsiranda ir rankose. Vieni pacientai tai įvardina kaip skausmą, kiti apibūdina kaip deginimą, šalimą, tempimą. Kad sumažintų jutimus, kai kurie pacientai kaišo kojas ir po šaltu, ir po karštu vandeniu, kojas judina, pajudinus tarsi pagerėja. Simptomai, kaip taisyklė, pradeda atsirasti į vakarą, stipriausi būna atsigulus, o apsilpsta tik paryčiui. Iš ryto pacientai paprastai jaučiasi gerai, o išreikšto neramių kojų sindromo atveju, nemalonūs jutimai vėl gali atsirasti nuo pietų, ypač ilgiau pasėdėjus. Iš šių simptomų ir galima diagnozuoti sindromą. Pasitaiko, kad pacientas ir nejaučia minėtų pojūčių, tačiau miegas sutrinka dėl periodinių kojų judesių, kurie kliniškai iš vakaro ir nepasireiškia. Tai yra periodinių kojų judesių sindromas, kuris kamuoja tik miegant. Kad patikslintume sindromą, polisomnografijos tyrimo metu mes registruojam tuos judesėlius, kai pacientas nemiega iš vakaro ir kai miega. Periodinių kojų sindromas, kuris net nepasireiškia kliniškai, irgi gali būti nemigos priežastimi.

Neramių kojų sindromą sukelia tam tikros medžiagos, mediatoriaus, trūkumas, kuris ir išprovokuoja smulkius motorinius judesiukus kojose. Nors kliniškai neramių kojų sindromas yra labai aiškus, Lietuvoje apie jį nepakankamai žinoma, todėl žmonės neretai prisigalvoja tokių diagnozių kaip kraujagyslių liga ir panašiai.

Prieš gydant vis tik reikėtų įsitikinti, ar neramių kojų sindromas pirminis, ar sukeltas kitų būklių, medikamentų, tai yra, antrinis. Antrinis neramių kojų sindromas gali būti sąlygotas cukrinio diabeto, inkstų funkcijos nepakankamumo arba geležies trūkumo kraujyje. Neturėtų organizme būti geležies trūkumo, kadangi mediatoriaus gamyboje reikalinga geležis. Pirminis neramių kojų sindromas yra genetiškai sąlygotas. Dažnai pasitikslinus šeiminę anamnezę paaiškėja, kad panašiais požymiais skundėsi močiutė ar tėtis. Labai svarbu ligą anksti nustatyti, kadangi neramių kojų sindromas gan sėkmingai gydomas specifiniais vaistais, o ne migdomaisiais. Mano praktikoje pasitaikė grupelė neramių kojų sindromu sergančių pacientų, kurie galvojo, kad užmigti jiems neduoda kraujagyslės. Šiuo atveju moralė būtų tokia, kad jei vargina nemalonūs jutimai kojose, kurie atsiranda į vakarą, sumažėja pajudinus kojas ir paryčiui išnyksta, tai gali būti neramių kojų sindromas.
 
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​
Gairės: miegas, nemiga


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
kauniete
2013-06-30 09:16:50
apra6ymas geras bet ka ip gyditi 6ita baisi liga kada negali guleti ilgai sedeti autobuse teatre patarkyte kokiu vaistu vartoti