• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Pacientų bendruomenės: pasaulinę retų ligų dieną išgirskime vieni kitus

Autorius: Jolanta Montvilaitė
2012-03-01 14:14:00

Pacientų bendruomenės: pasaulinę retų ligų dieną išgirskime vieni kitus
Asmeninio arch. nuotr.

Peržvelgę kalendorių pamatysime, kad kiekvieną mėnesį viena ar kelios dienos yra skirtos  konkrečioms ligoms paminėti. Taip yra skatinamas visuomenės sąmoningumas, atkreipiamas dėmesys į ligos užklauptus žmones ir problemas, su kuriomis jie susiduria.

Vasario 29-oji – Pasaulinė retų ligų diena. Nors Lietuvoje ši diena įtraukta į atmintinų dienų sąrašą, ji minima tyliai. Galbūt todėl, kad apie retas ligas žinome nedaug, o žmonės, kurie galėtų viešai apie jas papasakoti, išsibarstę po visą šalį, ir didžioji jų dalis – užsidaręs savame rate, su savo problemomis ir mintimis. 


Vienas lauke – ne karys


Retos ligos diagnozę išgirdę žmonės reaguoja skirtingai. Vieni sugeba rasti savyje jėgų ir stoja į kovą ne tik už save ar savo artimą, bet ir už kitus to paties likimo ištiktus žmones. Suprantama, kad tokių stiprių žmonių nedaug, bet jie po truputį laužia ledus ir į viešumą kelia retų ligų problematiką. 


Kita sergančiųjų grupė – vieniši, viltį praradę ir savyje užsisklendę žmonės. Juos liga paveikia taip stipriai, kad, nenorėdami tapti našta, jie atsiriboja nuo aplinkinių ir stengiasi savarankiškai kovoti su savo problemomis. 


„Retosios ligos  pasitaiko retai ir santykinai pacientų yra mažai, tačiau pačių ligų yra daug ir įvairių.  Sunkiausia, kai susergama liga, kuria Lietuvoje dar niekas nesirgo. Tuomet net ir gydytojai mažai kuo gali padėti, nes paprasčiausiai nėra praktikos, nėra patirties, – kalba Kristina Antanavičienė, Lietuvos sergančiųjų genetinėmis nervų-raumenų ligomis asociacijos „Sraunija“ vadovė. – Todėl šių metų šūkis –  „Mūsų mažai, bet kartu mes stiprūs“ – atspindi pagrindinę mintį: tik susivieniję galime sau padėti“.


Jai antrina ir Aušra Stančikienė, paramos ir labdaros fondo „Algojimas“ vadovė: „Lietuvoje pacientų organizacijos per daug susiskaldžiusios, per mažai bendrauja tarpusavyje. Reikia suprasti, kad visi kartu galėtume pasiekti daugiau, kad nereikia bijoti kalbėti apie savo problemas, nes kai apie jas nekalbame, kitiems atrodo, kad jų nėra. Turime perimti užsienio patirtį, kai dėl vieno tikslo vienijasi pacientai, gydytojai ir net farmacininkai“, – kalba p. Aušra.

2 psl.
Puslapis 1 iš 4Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus