• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Šeši mitai apie virškinimo sutrikimus

Autorius: Moters Savaitė
2012-06-26 18:24:00

Šeši mitai apie virškinimo sutrikimus
Freedigitalphotos.net
1 mitas. Dėl sutrikusio virškinimo visuomet kaltas skrandis.

Virškinimo sistema – sudėtinga. Ją sudaro virškinimo traktas (burna, ryklė, stemplė, skrandis, žarnynas, išeinamoji anga) ir virškinimo liaukos (seilių ir skrandžio liaukos, kepenys, kasa, plonųjų žarnų liaukutės).

Virškinimo sutrikimus gali sukelti skirtingų virškinimo sistemos organų ar liaukų veiklos negalavimai ir ligos. Todėl virškinimo sutrikimų nereikėtų tapatinti vien su skrandžio negalavimais.

2 mitas. Visi virškinimo sutrikimai turi aiškiais priežastis.

Dažnai virškinimo sutrikimai, pasireiškiantys tokiais simptomais kaip pykinimas, skausmas ir sunkumas pavalgius, rėmuo, raugėjimas, dujų kaupimasis žarnyne, gali pasireikšti ir ligos aiškiai neidentifikavus. Virškinimo sutrikimus neretai sukelia netinkama mityba, žalingi įpročiai, patiriamas stresas, menkas arba per didelis fizinis krūvis. Tai vadinamieji funkciniai virškinamojo trakto sutrikimai.

3 mitas. Gydantis pakanka atsižvelgti į simptomus.

Atpažindami ligą iš patiriamų simptomų, kurie gali pasireikšti esant skirtingiems negalavimams, žmonės neretai klaidingai identifikuoja susirgimą. Pavyzdžiui, pacientas gali jausti nuolatinį sunkumą, tempimą skrandžio srityje ir manyti, kad jam sutriko virškinimas, tačiau iš tiesų tai gali būti kitų virškinimo sistemos organų negalavimo požymiai. Panašūs simptomai gali pasireikšti sergant stemplės, skrandžio, žarnyno ligomis, todėl savarankiškai gydantis pasveikti gali būti sunku. Jei nuolat jaučiate negalavimus, reikėtų kreiptis į specialistus. Nerimą turėtų kelti tokie simptomai: vėmimas krauju ar kraujo tirščiais, krentantis kūno svoris, juodos ar kruvinos išmatos, mažakraujystė, karščiavimas.

4 mitas. Sutrikusį virškinimą veiksmingai gerina tik cheminiai preparatai.

Nedidelį nepatogumą sukeliančius funkcinius virškinimo sutrikimus veiksmingai šalina augaliniu pagrindu gaminami virškinimą reguliuojantys preparatai. Tokiems negalavimams gydyti liaudies medicinoje nuo seno naudojami artišokai, ciberžolės, rozmarinai, mėtos, tikrieji margainiai, kmynai, kalendros ir kiti augalai. Jų pagrindu gaminami virškinimą gerinantys preparatai ir arbatos veiksmingai pagerina virškinimo organų veiklą ir pasižymi mažesniu šalutiniu poveikiu.

5 mitas. Virškinimo sutrikimams gydyti pakanka medikamentų.

Siekiant išvengti virškinimo organų negalavimų dažnėjimo ir intensyvėjimo, gydytojai pirmiausia pataria koreguoti mitybos įpročius, laikytis tvarkingo valgymo grafiko, vartoti lengvai virškinamą maistą, atsisakyti riebių, keptų, saldžių, aštrių, rūkytų patiekalų, riboti alkoholio vartojimą ir rūkymą, kruopščiai sukramtyti maistą, rūpintis fiziniu aktyvumu ir palaikyti normalų kūno svorį, mokytis įveikti patiriamą stresą.

6 mitas. Nuolatinis persivalgymas ir virškinimo lengvinimas vaistais neturi pasekmių.

Klaidinga manyti, kad nuolatinis virškinimą palengvinančių preparatų vartojimas padauginus sunkiai virškinamo maisto, pavyzdžiui, per šventes, neturi žalingų pasekmių. Daugeliu atveju persivalgoma ne vien per šventes, o virškinimą apsunkinti gali ir ne itin didelis kiekis sunkaus maisto. Todėl pavalgius jaučiant nepatogumą ir jam panaikinti vartojant vaistus, didėja rizika išsivystyti ydingiems mitybos įpročiams, atsiranda polinkis į nuolatinį persivalgymą, gresia nutukimas, didėja kraujospūdis, cholesterolio kiekis kraujyje, kyla širdies ligų, cukrinio diabeto, sąnarių ligų rizika.


Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus