• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Tas, kas skatina meilę ir stabdo vėžį

2008-11-05 00:00:00

Tas, kas skatina meilę ir stabdo vėžį
Uoslė mus valdo labiau nei įsivaizduojame - meilėje, darbe, sergant arba apsiperkant. Ji, vaizdžiai tariant, yra smegenų lytėjimas.

Per uoslę gauta informacija patenka tiesiai į limbinę sistemą ir hipokampą - "pirmykštes smegenis". Tuo tarpu regėjimo ir klausos įspūdžiai pirmiausia patenka į tarpinių smegenų gumburą, kur yra sąmonės buveinė. Taigi, iki 80 proc. informacijos, per nosį pasiekiančios smegenis, yra priimama nesąmoningai. Ji veikia mūsų nuotaiką ir sprendimus, tarkim, partnerio pasirinkimą. Kuo labiau vyro imuninė sistema skiriasi nuo moters, tuo erotiškesnis jai atrodo jo kvapas. Tai yra prasminga, kad jų palikuonių genų derinių įvairovė būtų kuo didesnė.

Mažai žinomas faktas: kontraceptinės tabletės keičia kvapo pasirinkimo kriterijus. Didesnis estrogenų kiekis imituoja nėštumą, o nėščioms moterims patinka vyrų kvapas, panašus į jų pačių. Todėl moteris gali pasirinkti partnerį, kuris biologiškai jai tinka ne optimaliai, dėl to gali kilti tokių problemų kaip persileidimas ar panašiai. Šiaip ar taip, bet moteriai nustojus vartoti kontraceptikus, gali kilti pavojus meilei - ji pastebi, kad partneris jai nebepatinka.

Bet ir vyrai skirtingai reaguoja į įvairius kvapus. Pavyzdžiui, vyrus seksualiai jaudina levandų ir moliūgų kvapo derinys, bent jau amerikiečius. Matyt, šis aromatas jiems primena moliūgų pyragą, nepaprastai mėgstamą JAV. Yra ir daugiau mokslo įrodytų faktų apie uoslę, meilę ir seksą, tarkim, kad spermatozoidai turi uoslės receptorius ir į kiaušinėlį pataiko sekdami juos viliojančio kvapo pėdsaku. Jiems patinka, pavyzdžiui, pakalnučių kvapas. Kam šios žinios gali būti naudingos? Vieną dieną bus galima parengti uoslės testą vyrams, turintiems problemų dėl vaisingumo: jei nosis neužuodžia kokio nors kvapo niuanso, spermatozoidai taip pat jo nejaus ir neras kiaušinėlio, net mėgintuvėlyje. Tada gydytojai iškart žinos, kad sėkmingas gali būti tik tiesioginis apvaisinimas. Tai sutaupytų daug gydymo metų.

Kadangi kvapai mus veikia tiesiogiai ir nesąmoningai, jie mūsų gyvenime yra labai svarbūs, kaip rodo daugybė eksperimentų. Vienas iš jų: du beždžionių patinėliai kovoja, vienas laimi. Pralaimėtojas patenka į patalpą su pasakiškomis sąlygomis: geras pašaras, daug vietos, mielos patelės. Vienintelis trūkumas - į jo rojų nukreipiamas nugalėtojo kvapas iš gretimos patalpos. Po pusės metų pralaimėtojas miršta, nes jį nužudo stresas, keliamas būtinybės kęsti nugalėtojo kvapą. Pritaikius tai žmonėms, būtų galima pasakyti: labai gerai, kad viršininkai turi atskirus kabinetus.

Pramonė seniai atrado kvapų ir psichologijos sąsajas. Firmos per kondicionavimo sistemas kvėpina patalpas citrinų arba kavos aromatais, kurie suteikia žvalumo ir gerina koncentraciją. Automobilių gamintojai mašinas su dirbtinės odos sėdynėmis kvėpina odos kvapu, prekybos centrai apelsinus apipurškia apelsinų kvapu, kad jie kvepėtų autentiškai. Kepyklėlės vilioja klientus bandelių kvapu iš flakono. Nors tai yra manipuliavimas klientais, įstatymais "piktnaudžiavimas kvapais" nebaudžiamas.

Sakoma, kad baimės kvapą galima užuosti, ir tai, ko gera, taip pat yra tiesa, nes baimės feromonus išskiria ne tik gyvūnai, bet ir žmonės. Tuos hormonus pašnekovas visada jaučia, nepadeda net kvepalų debesis. Bet kvapai veikia ir prieš baimę. Tranzitiniu tuneliu tarp Frankfurto oro uosto A ir B terminalų keleiviai be baimės pradėjo naudotis tik tada, kai jame pradėjo dvelkti raminantis gėlių aromatas. Gėlių, kaip ir obuolių pyrago kvapas, regis, visada ir visur veikia teigiamai. Vienas Čikagos viešbutis svečius pasitinka dirbtiniu obuolių pyrago kvapu. Dabar šis kvapas bus išbandomas ir Europoje - tik ne cinamonu, o Europoje mėgstama vanile pagardinto pyrago.

Nors visi turi 20-30 milijonų uoslės ląstelių, gebėjimas jomis naudotis taip pat priklauso nuo įgūdžių. Nosių jautrumas labai skiriasi. Parfumeriai arba someljė praktikuojasi daug valandų kiekvieną dieną.

Bet didžiausias uoslės tyrinėjimų potencialas slypi medicinoje. Jau yra sukurtas ankstyvosios Alzheimerio ligos diagnostikos testas, nes Alzheimerio, Parkinsono bei išsėtinės sklerozės ligos pasireiškia uoslės silpnėjimu. Taip pat uoslė yra naudinga kovojant su vėžiu. Šunys sugeba užuosti vėžines ląsteles, pavyzdžiui, šlapime ir iškvepiamame ore. Mokslininkai kuria dirbtines nosis, kurios galėtų pajausti krūties, plaučių, skrandžio ir žarnyno vėžio kvapą. Be to, nustatyta, kad vėžio ląstelės nebesidalija, jei yra paveikiamos kvapais. Medicinoje mūsų laukia dar daug netikėtumų!
 
Parengta pagal "Respublikos" priedą "Brigita"
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus