• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Tausoti balsą būtina

Autorius: Aida Valinskienė, respublika.lt
2009-09-01 12:10:00

Tausoti balsą būtina
respublika.lt nuotr.

Balsas -  gamtos mums duota vertybė, ir labai svarbu, kad jis būtų skambus ir sveikas. Tačiau jei balsas netausojamas, jis gali susirgti, o jį pagydyti - ilgas ir sudėtingas procesas.

Balsą naudojame visą savo gyvenimą, jis yra bendravimo pagrindas. Vos išgirdę balsą, dar net nematę žmogaus, mes galime daug ką pasakyti apie žmogaus emocijas, jo fizinę būklę, individualumą ir vidinę kultūrą.

Pastaruoju metu daugėja profesijų, kurioms balsas turi lemiamos reikšmės. Tai ne tik vadinamieji elitinio balso vartotojai - dainininkai, aktoriai, bet ir ne balso profesionalai - žmonės, kuriems savo darbe tenka daug kalbėti, bendrauti, diskutuoti: mokytojai, teisininkai, gydytojai, žurnalistai ir pan.

Ir balsas serga

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro gydytojos otorinolaringologės foniatrės Ivetos Paulauskienės teigimu, labai svarbu turėti ir išsaugoti sveiką balsą. Jei nežinoma, kaip jį tausoti, balsas greitai pavargsta, užkimsta. Nepaisant mūsų žinių ir išprusimo, daugėja pacientų, turinčių balso problemų, nusiskundimų dėl balso - jiems sunku kalbėti, kimsta balsas.

“Nesaugant balso, nesilaikant jo režimo ir higienos, gali atsirasti tiek funkcinių balso sutrikimų, tiek didesnių, organinių pakitimų - įvairių darinių ant balso klosčių: cistų, papilomų, granuliomų, vadinamųjų rėksnio mazgelių”, - teigia gydytoja.

Pasak jos, dažniausi rizikos veiksniai, lemiantys balso sutrikimus, - peršalimo ligos ir didelis kalbinis krūvis sergant jomis, nuolat forsuojamas, rėksmingas balsas, per didelis balsinis krūvis įtemptu balso aparatu, piktnaudžiavimas alkoholiu, rūkymas. Balso sveikatai neigiamos įtakos turi ir psichoemocinė įtampa, darbo ir poilsio režimo nepaisymas, užteršta aplinka. Balsui kenkia ir vadinamosios civilizacijos ligos - gastroezofageninis refliuksas, alergija, nesubalansuota mityba, gėrimai su angliarūgšte. Atskira rizikos veiksnių grupė - nervų, psichikos ligos, sutrikusi klausa.

Anot I.Paulauskienės, dažniau balsu skundžiasi balsinių profesijų atstovai, pedagogai. Dėl didelių ilgalaikių balsinių krūvių ir psichoemocinės įtampos netaisyklingas balso formavimasis ilgainiui tampa įpročiu: pasikeičia kalbinis kvėpavimas, balso tembras, per menkai išnaudojami rezonatoriai - su balso susidarymu susiję organai. Balsas formuojamas giliai gerklose, todėl jis vargsta, tampa silpnas, greitai pavargstantis, žmogui tampa sunku kalbėti, atsiranda nemalonūs pojūčiai gerklose, gerklės perštėjimas, nuolatinis noras atsikrenkšti, įkyrus kosčiojimas, “kąsnis gerklėje”.

“Blogiausia tai, kad dauguma moksleivių girdi tokį netaisyklingą pedagogų balsą, - teigia gydytoja. - Todėl pedagogams ypač svarbu atsiradus nusiskundimams dėl balso, diskomfortui gerklose kuo greičiau kreiptis į otorinoilaringologą ar foniatrą - nelaukiant, kol balsas galutinai užkims”.

Peršalus ar pervargus ir užkimus vos kelioms dienoms, pasak I.Paulauskienės, pakanka laikytis balso režimo - kuo mažiau kalbėti, kitaip sakant, gydytis tylėjimu. Tačiau jei užkimimas nepraeina tris savaites, būtina kreiptis į specialistą. Jei balsas staiga dingsta ir neatsiranda per tris dienas, taip pat būtina kreiptis į otorinolaringologą.

Svarbu diagnozuoti anksti

Specialistės teigimu, pirminiai tyrimai, kurie atliekami sutrikus balsui, nesudėtingi ir pacientų gerai toleruojami. Otorinolaringologas ar foniatras subjektyviai ir objektyviai įvertina, sveikas balsas ar sergantis.

Įtarus rimtesnę ligą, diagnozei patvirtinti reikalingi sudėtingesni gerklų tyrimai - videostroboskopija, balso analizė, kurie atliekami Santariškių klin ikose.

Pasak I.Paulauskienės, dažniausiai pacientai kreipiasi dėl funkcinių balso sutrikimų - įvairių disfonijų, balso užkimimo. Tokių sutrikimų gydymas paprastesnis nei organinių sutrikimų. Funkciniai sutrikimai gydomi konservatyviai, neoperuojami. Gydymo tikslas - gerklų raumenų veiklos ir tonacinio aparato pusiausvyros atkūrimas, nes funkciniai sutrikimai atsiranda dėl to, kad sutrinka disbalansas tarp laringinių ir paralaringinių raumenų tonuso. To priežastis dažniausiai būna emocinė įtampa arba stresas.

Organiniai sutrikimai - rimtesnė problema, kai ant balso klosčių susidaro įvairių darinių. Jei tai, pavyzdžiui, mazgeliai, pirmiausia juos mėginama gydyti fonopedine terapija - pacientui paaiškinama, kas yra balso režimas, balso higiena, kokios yra balso tausojimo metodikos.

“Visi mes norėtume išgerti tabletę ir būti sveiki, tačiau tabletė čia nepadės, o fonopedinė terapija padėti gali, todėl paciento noras pasveikti labai svarbus, - teigia I.Paulauskienė. - Ėmusis tinkamų priemonių mazgeliai ant balso klosčių gali ir rezorbuotis”.

Tačiau jei taikant fonopedinę terapiją mazgeliai neišnyksta ar ant balso klosčių randama cistų, auglių, šiuos darinius tenka šalinti chirurginiu būdu. Balso klostėms atliekamos minimaliai invazyvios operacijos maksimaliai tausojant balso klostes. Pašalinus darinius nuo balso klosčių pacientui reikalinga fonoterapija - specialūs pratimai, padedantys atgauti buvusį balsą. Tam ypač svarbi paciento motyvacija - noras kalbėti švariu ir gražiu balsu.

Balso tausojimo būdai

Jeigu rūkote, meskite šiandien ir venkite pasyvaus rūkymo.

Gerkite pakankamai vandens. Vanduo - paprasčiausias gydymo būdas, kuris nekainuoja. Vanduo - sudedamoji sekreto, drėkinančio balso klostes, dalis.

Venkite dehidrataciją sukeliančių medžiagų - alkoholio, kofeino.

Nešaukite ir nerėkite - tai žalinga jūsų balsui ir gali sukelti balso klosčių pertempimą.

Padarykite apšilimo pratimus balsui prieš pradėdami ilgas kalbas.

Taisyklingai kvėpuokite - oro srovė yra balso jėga. Nepradėkite kalbėti tol, kol jūsų plaučiuose nėra pakankamai oro.

Naudokitės mikrofonu, jei darote prezentaciją ar skaitote paskaitą, - taip išvengsite bereikalingos balso įtampos.

Klausykitės savo balso. Žinokite, kad jūs turite pakeisti arba sumažinti balsinį krūvį, jeigu užkimstate.
Jei jūsų balsas dažnai užkimsta ar yra užkimęs daugiau nei tris savaites, būtinai turite kreiptis į otorinolaringologą.

Pajutę balso nuovargį ar įtampą nesijaudinkite. Atsipalaiduokite ir mintyse pamėginkite padeklamuoti kokį vaikystėje išmoktą eilėraštį, jeigu turite galimybę - pajuokaukite, išgerkite šiltos žolelių arbatos arba suvalgykite lietuvišką obuolį, gerai išsimiegokite. Jeigu kitą dieną problemos atrodys mažesnės, vadinasi, jūsų balsas pailsėjo. Jeigu balsas išlieka užkimęs, kreipkitės pagalbos į specialistus.
 
Parengta pagal dienraštį "Respublika"
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus