• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Vyrų širdies reikalai

Autorius: Moters Savaitė
2011-05-20 17:09:00

Vyrų širdies reikalai
123rf.com

Kad ir kiek bekovotume už lyčių lygybę, mus diskriminuoja pati gamta. Tiesa, jei visuomeniniame gyvenime už savo teises turi kovoti moterys, tai sveikatos požiūriu grūdintis turėtų stiprioji lytis. Ir ypač pasirūpinti savo širdies reikalais. Nes, pasak statistikos, širdies ir kraujagyslių ligos – viena pagrindinių brandaus amžiaus vyrų ankstyvos mirties priežasčių.

Širdies ligų rizikos faktorius

Išemine širdies liga vyrai pradeda sirgti vidutiniškai 10-15 metų anksčiau nei moterys. O pastaroji liga – tai stambiąsias kraujagysles pažeidžiančios aterosklerozės pranašas.

Moterys nuo aterosklerotinių kraujagyslių pažeidimų apsaugotos iki menopauzės – jas gina moteriškieji hormonai. Tiesa, sulaukusios 60 metų moterys išemine širdies liga linkę susirgti taip pat dažnai, kaip ir jų bendraamžiai vyrai.

Stipriausia išeminės širdies ligos pasireiškimo forma – miokardo infarktas. Medikai išskiria jo tikimybę didinančius faktorius:

hipercholisterinemija (cholesterino perteklius),
hipertonija,
rūkymas,
antsvoris,
stresas,
cukrinis diabetas.

Ne paslaptis, kad žalingi įpročiai ir nuolat patiriamas stresas kamuoja daugiau vyrų nei moterų.
Neigiamai veikia ir judėjimo trūkumas, nesveika mityba, dideliais kiekiais vartojama kava.

Riziką mažina daug šviežių vaisių ir daržovių valgiaraštyje, reguliarus fizinis aktyvumas.

Profesijos pasirinkimas gali kainuoti gyvybę!

Širdies ligų išsivystymo tikimybė priklauso ir nuo gyvenimo būdo – taigi ir profesijos. Ypač neigiamai širdies sveikatą veikia ilgalaikis psichoemocinis stresas. Žmogus, pasirinkęs profesiją, kurioje tenka patirti daug streso, rizikuoja labiau – ypač jei nėra įvaldęs nusiraminimo, atsipalaidavimo, atsiribojimo nuo streso taktikos.

Kardiologai pavojingiausiomis profesijomis laiko vadybininkus, valdytojus, verslininkus, skrydžių ar traukinių dispečerius, vairuotojus, lakūnus.

Jei darbe tenka nuolat patirti stresą, svarbu išmokti atsipalaiduoti be žalos savo sveikatai. Ieškant nusiraminimo alkoholio taurelėje problemos laikinai gali pasitraukti, tačiau tai – tik iliuzija, vėliau jos vis tiek užgržiūna visu sunkumu. O alkoholis savo ruožtu tik dar labiau padidina širdies ligų išsivystymo tikimybę.

Vaistai prasideda nuo... virtuvės?

Mažiausiai širdies ligomis sergama Viduržemio regiono šalyse. Manoma, kad taip yra dėl ypatingos šių šalių virtuvės, kurios patiekaluose gausu daržovių, vaisių, žuvies ir, žinoma, alyvuogių aliejaus. Nuosaiki dieta ir savitas gyvenimo būdas širdies ligas atitolina ir nuo daugelio japonų.

Norintiems pasisemti sveikatos iš savo kasdienės mitybos, vertėtų į savo kasdienį valgiaraštį įtraukti kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių, salotas gardinti aliejumi ir prieskoniais, vartoti mažiau gyvulinės kilmės riebalų (Viduržemio jūros regiono šalyse net ir duona sulaistoma aliejumi o ne tepama sviestu). Šviežia žuvis, jūros gėrybės taip pat teigiamai veikia sveikatą ir papildo organizmą jam būtinais mineralais iš jūros gelmių.


Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus