• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Gydymas bičių nuodais: bakst – ir sveikas?

Autorius: Palmiros Žvaigždės
2011-01-10 16:43:00

Gydymas bičių nuodais: bakst – ir sveikas?
Photodisc.com

Kad bičių įgėlimas – skausmingas, paprastai sužinome dar vaikystėje. Tikriausiai kiekvienas prisimena tą pirmąjį kartą, kai basa koja užmynė ant pievoje dūzgiančios bitės ar netyčia brūkštelėjo per ranką kutenančią „smilgą“. Vienas neatsargus judesys – ir keliasdešimt minučių skausmo garantuota. O galbūt ši skausminga injekcija bent menka dalele prisidėjo prie jūsų sveikatos stiprinimo?

Kuo naudingi bičių nuodai?

Bičių nuodai – ypatingos bičių liaukos sekretas, išleidžiamas per geluonį bitei saugant savo palikuonis, lizdą arba tiesiog ginantis nuo tikrų ar menamų priešų. Iš išorės bičių nuodai skaidrūs, aštraus kvapo, kartūs ir deginantys. Šiuose nuoduose esama organinių rūgščių, mineralų, baltymų, įvairių fermentų. Dauguma jų – labai svarbūs žmogaus organizme vykstantiems biologiniams procesams.

Bitininkai yra pastebėję, kad darbas su bitėmis ir jų įgėlimai – puiki podagros, reumato, artrito ir kitų ligų profilaktika. Bičių nuodai kaip gydomoji priemonė naudoti jau Senovės Egipte, Graikijoje, Kinijoje ir Indijoje.

Ką tik gimusios bitės dar negelia – jų organizmas dar negamina nuodų. Negelia ir tranai – nes neturi geluonies. O bičių motinėlė gelia tik konkurentes. Daugiausia nuodų bitė darbininkė turi sulaukusi 17-18 dienų amžiaus (0,1-0,3 mg).

Visų pirma bičių nuodai teigiamai veikia centrinę nervų sistemą, reguliuojančią pagrindinius žmogaus gyvenimiškos veiklos aspektus. Teisingai naudojami jie mobilizuoja apsauginius organizmo rezervus, saugo nuo infekcijų, stiprina imunitetą. Tai stiprus natūralus antibiotikas ir antiseptikas.

Farmakologinės bičių nuodų savybės išsiskiria itin plačiu poveikio spektru. Mažos bičių nuodų dozės veikia stimuliuojančiai, didesnės – kaip raminamieji, nuskausminamieji, traukulius slopinantys vaistai. Šie nuodai stimuliuoja širdies veiklą, plečia kraujagysles, mažina arterinį kraujospūdį, gerina kraujo apytaką smegenyse, mažina galvos smegenų patinimą, gerina nuotaiką, atmintį, miego kokybę, mažina priklausomybę nuo alkoholio ir nikotino, gerina kraujo mikrocirkuliaciją, virškinamojo trakto motorines ir sekrecines funkcijas, stimuliuoja kepenų veiklą, plečia bronchus, gerina atsikosėjimą, mažina cukraus kiekį kraujyje, stimuliuoja organizmo apsaugines savybes ir imunitetą, normalizuoja medžiagų apykaitą.

Be savo gydomojo efekto bičių nuodai suteikia ir teigiamą šalutinį poveikį. Jie mažina cholesterino kiekį kraujyje, silpnina kraujo krešumą, stabdo spazmus, pagerina organų aprūpinimą krauju.

Tiesa, alergiškiems žmonėms net ir viena dozė gali tapti lemtinga. Moterys ir vaikai bičių nuodams labiau jautrūs nei vyrai.

Kada įgėlimas pavojingas?

Pavojinga organizmo reakcija į nuodus laikomas ne deginimas ar patinimas įgėlimo vietoje, bet tokie reiškiniai, kaip smarkiai kritęs kraujospūdis, pakilusi kūno temperatūra, padažnėjęs pulsas, apsunkęs kvėpavimas, galvos skausmas ar svaigimas, pykinimas, viduriavimas, vėmimas, šaltas prakaitas, stiprus troškulio jausmas, traukuliai, sąmonės praradimas.

Jei įgėlė bitė, būtina kuo greičiau ištraukti geluonį ir pridėti prie įgėlimo vietos šaltu vandeniu suvilgytą skudurėlį, jį  keisti keletą kartų, kol ims mažėti deginimo jausmas. Veikiant šalčiui susitraukia odos kraujagyslės, taip dalis nuodų išstumiama į odos paviršių, o vanduo juos nuplauna. Kad išvengtumėte tinimo, įgėlimo vietą galima sutepti medumi, česnako, svogūno, petražolių sultimis, taip pat spiritu ar pridėti žalios bulvės. Jei pajuntami bendro apsinuodijimo požymiai – būtina skubiai kreiptis į medikus.

• Kaip ištraukti geluonį? Nagu ar kitu aštriu daiktu. Negalima geluonies traukti suspaudžiant jį dviem pirštais ar pincetu – taip daugiau nuodų patenka į žaizdą. Verčiau jį švelniai stumtelėkite nesuspausdami, kad išslystų į odos paviršių.

Kas gydoma bičių nuodais?

• Nervų sistemos ligos (osteochondrozė, radikuliarinis sindromas, nugaros smegenų išemija, neuritai, neuropatijos, liekamieji encefalito ir meningito reiškiniai, išsėtinė sklerozė, tikai, vaikų cerebrinis paralyžius ir kt.);

• Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos: liekamieji miokardo infarkto reiškiniai, perikarditai, apatinių galūnių tromboflevitas, venų varikozė ir kt.);

• Plaučių ir kvėpavimo takų ligos: bronchinė astma, chroniška pneumonija, pneumosklerozė, chroniškas bronchitas, pleurito liekamieji reiškiniai;

• Skrandžio ir virškinamojo trakto ligos: skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, kolitai, gastritai, tulžies pūslės akmenligė, chiolecistitas, hemorojus;

• Endokrininės sistemos ligos: II tipo cukrinis diabetas, podagr, nutukimas, nervinė anoreksija;

• Kraujo ligos: spindulinė liga, anemija.

Bičių nuodų poveikis organizmui sudėtingas, tai daugelio nuodų komponentų poveikio įvairiems organams ir sistemoms kompleksas. Visų pirma sveikata gerėja todėl, kad bičių nuodai stiprina organizmo imunitetą, normalizuoja nervų ir kraujagyslių sistemos veiklą. Taip pat skatina priešuždegiminių hormonų išsiskyrimą, o tai padeda organizmui pačiam įveikti ligas sukeliančius procesus.

Procedūros gali būti skausmingos

Bičių nuodai į organizmą gali patekti ir visai neskausmingai – pavyzdžiui, išgėrus jų pagrindu pagamintą tabletę ar įtrynus skaudamą vietą tepalu su bičių nuodais. Ir vis dėlto specialistai negailestingai konstatuoja: veiksmingiausia kai „injekciją“ padaro ne gydytojas, o pati darbštuolė bitė.

Bitės įgėlimas. Garantuoja geriausią gydomąjį efektą. Pagrindinis šio metodo trūkumas – tai, kad procedūra skausminga, be to, kartais sunku kontroliuoti dozę. Sunkoka ir turėti po ranka gyvų bičių bet kuriuo metų laiku.

Standartinių preparatų injekcijos. Naudojantis šiuo metodu lengva kontroliuoti tikslią dozuotę, tačiau procedūra taip pat gana skausminga.

Tepalų įtrynimas. Dažniausiai naudojamas metodas. Tepalai įtrinami į raumenis, sąnarius nuolat didinant dozę. Metodo privalumas – jį patogu taikyti bet kokiomis sąlygomis, net ir namuose.

Elektroforezė su bičių nuodais. Naudojama gydant osteochondrozę, radikulitą, neuritus, artritus. Tai neskausminga procedūra, bičių nuodų poveikis sustiprinamas elektros srove.

Akupunktūra. Injekcijos, įtrynimai ir kiti nuodų įvedimo metodai derinami atsižvelgiant į akupunktūrinius taškus.

Tabletės ir kapsulės su bičių nuodais. Itin patogi, bet nelabai efektyvi priemonė. Bičių nuodus gana greitai sunaikina skrandžio sultys.

• Kaip taikomas gėlimo metodas? Bitė paimama pincetu ir uždedama ant vietos, kur reikalingas įgėlimas. Vos bitė įgelia, ji nuimama, o geluonis paliekamas dar kuriam laikui, kad ir toliau į organizmą išskirtų nuodus.

Kada negalima gydytis bičių nuodais?

Yra nemažai ligų, kuriomis sergant, visiškai negalima gydytis bičių nuodais. Tai kepenų, inkstų, kasos ligos, I tipo cukrinis diabetas, piktybiniai navikai, aktyvi tuberkuliozė, infekcinės ir kraujo ligos, skrandžio opaligė jos ūmioje stadijoje. Gydymas bičių nuodais nerekomenduojamas nėščiosioms, maitinančioms mamoms ir vaikams iki 5 metų.


Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus