• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kodėl mes mąstome... nosimi

Autorius: Milda Kunskaitė, respublika.lt
2009-12-10 08:00:00

Kodėl mes mąstome... nosimi
jupiterimages nuotr.

Uoslė mums padeda apsispręsti - meilėje, darbe, parduotuvėje - labiau nei įsivaizduojame. Mokslininkai vis tiksliau nustato, kaip uoslė veikia mūsų gyvenimą ir šias žinias pritaiko net onkologijoje. Vienas iš jų - Hansas Hatas (Hanns Hatt), uoslės tyrinėtojas iš Vokietijos.

- Kad užmigtų, Maiklas Džeksonas (Michael Jackson) vartojo propofolį. Jūs tvirtinate, kad panašiu raminamuoju poveikiu pasižymi jazminų kvapas?

- Tai priklauso nuo dozės. Koncentruotas jazmino kvapas veikia tiksliai kaip propofolis arba valiumas.

- Ar turime manyti, kad kvapai veikia visai kaip vaistai?

- Taip. Aromatai šiandien naudojami net onkologijoje. Pavyzdžiui, prostatos piktybinio auglio ląstelės nustoja dalytis, jei yra paveikiamos tam tikrais kvapais. Uoslės receptorių yra ne tik nosyje, bet ir visame kūne - odoje, virškinamajame trakte, net smegenyse.

- Smegenys uodžia?

- Jose bent jau yra uoslės receptorių, kurie reaguoja į tam tikras chemines medžiagas. Iki šiol ištyrinėjome vos penkis iš 350 žmogaus receptorių.

- Penkis iš 350-ies? Vadinasi, uoslė nesulaukia deramo mokslininkų dėmesio?

- Nosis visada buvo laikoma įtartina, priklausančia gyvūnijos pasauliui, kuriame yra svarbūs instinktai, seksualumas, kūno kvapai. Be to, mums neatrodo, kad organas, į kurį nekreipiame dėmesio, mus veikia.

- Bet juk iškart užfiksuojame nemalonų kvapą.

- O nosis vertina ne tik kvapus. Mums nežinant, ji dalyvauja priimant bet kurį sprendimą, nes uoslė, kitaip nei akys arba ausys, yra tiesiogiai susijusi su limbine sistema, mūsų emocijų centru smegenyse, bei atminties centru. Nosis nuolatos vertina, ar gerai jaučiamės kokioje nors patalpoje, dalyvauja perkant kokį nors daiktą, sprendžia, ar koks nors žmogus yra simpatiškas.

- Kodėl tai vyksta nesąmoningai?

- Nes nosis niekuomet nemiega. Kol mes kvėpuojame, tol ir uodžiame. Visą parą aromatų molekulės plūsta į nosį, aktyvina uoslės ląsteles, kurios siunčia informaciją smegenims. Bet tik 10-20 proc. šios informacijos mes priimame sąmoningai. Būtent todėl mus taip lengva paveikti per uoslę. Firmos jau tikslingai naudojasi šiomis žiniomis: elektronikos firmos kvėpina televizorius, viešbučiai - kambarius, automobilių gamintojai - mašinas. Neseniai stovėjau metro ir pajutau alkį...

... nes skaniai pakvipo šviežia duona?

- Iš tiesų. Ir kepyklos rinkodarai naudoja kvapus. Duonos kvapas yra vienas tų, kurie kelia vien teigiamas emocijas, o kiekviena kepimo krosnis žmones traukia. Paprastas ir veiksmingas instrumentas.

- Kaip baisu, kai tavimi taip manipuliuoja!

- Priešintis yra beprasmiška. Kitaip visada reikėtų vaikščioti nosį suspaudus skalbinių segtuku. Bet mes visada koneveikiame pramonę, o patys elgiamės daug blogiau.

- Kaip tai?

- Kvepalai yra veiksmingiausia manipuliavimo priemonė.

- Reikalaujate atsisakyti kvepalų?

- Dėl Dievo meilės, ne! Kvepalai yra nuostabu. Bet daug kas išsipila ant savęs visą flakoną. Jei kvapo koncentracija 100-1000 kartų didesnė nei reikia, jis dirgina mūsų skausmo receptorius. Pasekmė yra galvos skausmas ir šleikštulys.

- Ar naudojate aromatines lempas ir kitokius aromatizatorius?

- Ne, tai nesveiki, pigūs, prastos kokybės kvapai, ir dar per daug koncentruoti. Nosiai tai vis vien, bet kvėpuojant tos medžiagos patenka į plaučius ir kraują.

- Kartais pagalvoji: tokie kvepalai šiam žmogui netinka.

- Taip, mes su kvapais asocijuojame tam tikrus žmonių tipus. Bet esama ir kvepalų, kurie “numeta” šešis kilogramus.

- Kaip?

- Užuodę gaivius, citrusinius kvepalus, įsivaizduojame jaunatvišką, lengvą kūną. Sunkius, rytietiškus kvepalus siejame su apkūnesne dama.

- Iš kur kyla tokie vaizdiniai?

- Vertinti kvapus išmokstame iš tėvų arba socialinės aplinkos. Kitaip nei skonis, uoslė nėra užkoduota genuose. Kvapai visada vertinami pagal situaciją, kurioje su jais susiduriame. Tai nuolatinis mokymosi procesas.

- Kiek laiko juos prisimename?

- Jei kvapas yra susijęs su ekstremalia situacija, tai visą gyvenimą. Pavyzdžiui, buvęs koncentracijos kalinys po dešimtmečių atsitiktinai susitiko buvusį prižiūrėtoją ir jį atpažino iš kvapo.

- Kaip tai gali būti?

- Kūno kvapas nesikeičia, jis užkoduotas genuose ir yra specifinis kaip pirštų atspaudai.

- Sakoma, kad moters kvapas keičiasi, jei ji geria kontraceptines tabletes.

- Taip. Estrogenai įsijungia į medžiagų apykaitą ir natūraliai keičia kūno kvapą. Vyras gali užuosti moters ovuliaciją. Tuo metu ji jam būna ypač patraukli.

- Kvapas turi įtakos ir renkantis partnerį?

- Žinoma. Moterims vyras yra tuo patrauklesnis, kuo labiau jo natūralus kūno kvapas skiriasi nuo jos, nes atitinkamai skiriasi ir jo genetinis kodas. Pagal biologijos dėsnius sueina dvi genetiškai kuo nepanašesnės būtybės.

Kvapų galia

Citrina. Idealiai tinka mokantis ir biure. Gaivina ir didina koncentraciją. Taip pat valo orą ir dezinfekuoja.

Apelsinas. Suteikia laimės ir pasitenkinimo, pasitikėjimo jausmą.

Eukaliptas. Sterilizuoja, skystina gleives, stiprina imunitetą ir šildo.

Apelsinmedžių žiedai. Švelnina šoką, padeda nuo visokių baimių, meilės kančių, scenos jaudulio, įveikti traumas.

Bergamotės. Lengvina depresiją ir vienišumo pojūtį, suteikia paguodos ir drąsos.

Ylang-ylang. Net mažiausios dozės veikia kaip afrodiziakas, slopina baimę.

Vanilė. Padeda pasijusti saugiam ir mylimam, stiprina pasitikėjimą savimi, gali nuslopinti žvėriško alkio priepuolį.

Pipirmėtės. Suteikia žvalumo, energijos, gaivina, vėsina.

Levandos. Mažina nervingumą, skatina raumenų ir dvasinį atsipalaidavimą, gilų miegą.

Rožės. Tyros meilės aliejus. Jos kvapas atveria širdį, malšina liūdesį ir skausmą, suteikia saugumo pojūtį.

Ką uodžia žvaigždės

Tomas Tykveris (Tom Tykwer). Filmo “Kvepalai” režisierius mėgsta savo gimtinės kvapą. “Man ypač skanus išmetamųjų dujų, anglimi kūrenamų elektrinių ir pramonės kvapų mišinys, būdingas Vupertaliui, kuriame aš užaugau”, - žavisi 44 metų režisierius.

Vartininkas Jensas Lėmanas (Jens Lehmann): “Futbole mane ypač žavi kvapas. Tai kamuolio odos, vartininko pirštinių ir futbolo aikštėje sklandantis keptų dešrelių ir vejos kvapų mišinys”.

Hitera Mils (Heather Mills). Buvusi Polo Makartnio žmona prisipažįsta: “Vyro kvapas man yra labai svarbus. Bet man patinka ne kvepalai, o natūralus kūno kvapas”.

Orlandas Blumas (Orlando Bloom). Miranda Ker (Kerr) raukė savo jautrią nosytę dėl draugo intensyvaus kūno kvapo. Modelis pasipiktinusi pareikalavo: “Brangusis, prauskis po dušu ir dažniau keiskis drabužius. Tu smirdi”.

Tomas Henksas (Tom Hanks). Per nosį žvaigždė liko be namų: “Turime išsikraustyti iš namo, nes jame dvokia. Skunkas apipurškė mūsų šunis”.
 
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius / Brigita"
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus