• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Žiema - ne bėda, jeigu...

Autorius: Lietuvos Sveikata
2010-12-08 15:00:00

Žiema - ne bėda, jeigu...
123rf.com
Medikai primena, jog žmogaus termoreguliacinė sistema pajėgi susidoroti su staigiais oro temperatūros kitimais, ir pataria būti dėmesingesniems: rengiantis, valgant, stiprinant natūralias organizmo gynybines galias.

Keiti įpročius

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Pulmonologijos ir imunologijos klinikos vadovas prof. Raimundas Sakalauskas:
 
- Šaltis kaip fizinis dirgiklis savaime gali provokuoti lėtinės oopbstrukcinės plaučių ligos, astmos paūmėjimus. Be to, neįprastai šaltas oras gali daryti įtaką žmogaus atsparumui - tiek kvėpavimų takų, tiek bendram imunitetui. Staiga atšąla, ir kvėpavimo infekcinių ligų padaugėja - to tikisi ir medikai.
Veikiant šalčiui, geresnės sąlygos bakterijoms ir virusams pažeisti apsaugines nosiaryklės, gerklės, bronchų membranas, prikibti prie ląstelių ir taip patekti į kenkėjo “pageidaujamą objektą” - žmogaus organizmą.

Taigi vėstantis oras žada diagnozes: infekcijos, plaučių uždegimai, ūmūs bronchitai ir kt. Kad jų būtų mažiau, žmonės turi atidžiau rengtis, keisti savo įpročius. Alkoholis plečia periferines kraujagysles ir didina šilumos atidavimą į aplinką. Pojūtis, tiesa, trumpalaikis - šiluma. Išgėrus 20 g degtinės nei geriau, nei blogiau netaps.

Bėda, kad dažniausiai nežinoma saiko, o be jo vartojamos didesnės dozės, kas skatina neadekvatų elgesį, yra ir slopinamasis poveikis imuninei sistemai. Kaip pasekmė - sergamumas infekcinėmis ligomis.

Taigi sužvarbus taurelė stipraus gėrimo žada tik išorinį poveikį: raudonį skruostuose, nedidelį paviršutinių kraujagyslių išsiplėtimą. Einant į lauką žiemą, tokio efekto tikrai nesiektina.

Būni atidesnis
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kardiologijos klinikos Lėtinės išeminės širdies ligos sektoriaus vadovė profesorė Rūta Babarskienė:

- Būnat šaltame ore jautresniems žmonėms galimi kraujagyslių spazmai. Jie gali provokuoti krūtinės anginos pasunkėjimą, skausmų širdies plote paūmėjimą. Sergantiesiems padidėjusio kraujospūdžio liga taip pat reikia būti atidesniems, vartoti vaistų kaip paskirta. Tokiems pacientams tikėtinas kraujospūdžio šoktelėjimas, bloga savijauta.
Žiemai prasidėjus, kol organizmas adaptuosis, tokiems žmonėms reikėtų riboti buvimo laike trukmę ir uoliai vadovautis visais gydytojo patarimais. Pacientai, kuriems yra krūtinės anginos simptomų, šaltą, vėjuotą dieną gali pajusti skausmus širdies plote, - kaip ir vasarą, karštymečiu.

Ajurvedos ir tradicinės kinų medicinos žvilgsniu
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos
akademijos docentė dr. Dalia Sekmokienė:

- Rytų medicina teigia, kad šaltis, pernelyg didelis jo kiekis, pažeidžia vadinamąjį inkstų kanalą (kanalas - tai energinė organizmo struktūra; Rytų medicinos požiūriu žmoguje funkcionuoja dvylika pagrindinių kanalų). Tai ne tik organo (inkstų) pažeidimas. Blogiau funkcionuoja kaulų čiulpai, kraujodara. Jei ilgai būname šaltame ir drėgname ore, gali nukentėti sąnariai.

Inkstų kanalas turi daug atšakų juosmeninėje nugaros dalyje. Šioje vietoje šalčiui užblokavus energijos tėkmę, gali prasidėti neaiškūs nugaros skausmai, nesusiję su stuburo pakenkimu.

Renkimės šiltai (keli sluoksniai natūralaus pluošto drabužių) ir daugiau judėkime. Adaptuokimės: nors valandą pabūkime ore apsivilkę kailinukus ir apsigobę galvą (būtinai!) vilnone skarele ar kepuraite. Galvos peršaldymas, perpūtimas neigiamai ir ilgam paveikia žmogaus imunitetą. Daugiau gerkime šiltų žolelių arbatų.

Rytų medicinos požiūriu mūsų “tradicinis” šildymosi receptas - taurelė alkoholio - niekam tikęs. Tai - visų sveikų tradicijų laužymas. Net ir nedidelės alkoholio dozės su kraujo tėkme pasiekia ir smegenis. Alkoholio metabolitai smegenis palieka tik po 24 parų. Kūnas po taurelės stipraus gėrimo galbūt sušils, galbūt ir kraujagyslėms nebus blogai dėl 50 gramų alkoholio. Tačiau žmonėms, kurie mano, jog žmogus yra ne vien tik kūnas, šis būdas jokiu būdu netinka. Rytuose sakoma: jei kūnui tapo laikinai geriau, dar nereiškia, kad žmogus pasveiko. Gydyti reikia ilgai - ir patį žmogų, jo dvasią. Žmogaus, vartojusio alkoholio (net ir kelis lašus), dvasia niekada nebus tiesos, grožio ir harmonijos būsenos.
 
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus