• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Ko reikia ramiam miegui?  4 

Autorius: respublika.lt
2009-07-07 08:00:00

Ko reikia ramiam miegui?
Jupiterimages nuotr.
2006 metais britų specialistai ištyrė dešimt pagalvių (5 pūkinių ir 5 sintetinių), naudotų nuo 1,5 iki 20 metų. Kiekvienoje jų buvo rasta daugiau kaip milijonas grybelių sporų, beje, sintetinėse jų buvo daugiau.

Daugeliui gyvų organizmų nėra geresnės terpės kaip pagalvė: šilumos, drėgmės ir maisto iki valiai. Vieno stipriausių naminių dulkių alergenų gamintojai - mikroskopinės erkutės - gyvena žmogaus patalynėje ir minta negyvomis jo odos ląstelėmis.

Alergiškiems klientams užvalkalai siuvami iš specialios medžiagos, pagalvės apdorojamos specialiais chemikalais. Rekomenduojama po paprastu užvalkalu naudoti plastikinį, saugantį nuo dulkių erkučių. Būtent taip daroma ligoninėse.

Bet su šiais kenkėjais kovojama ir paprasčiau - naudojant pagalvę, kurią galima dažnai skalbti karštame vandenyje kartu su patalyne. Dar siūloma stebėti, kad miegamajame būtų mažas oro drėgnumas.

Ortopedinės pagalvės

Pagalvė - labai individualus dalykas. Tarkim, ant pilvo mėgstančiam miegoti žmogui dauguma anatominių (ortopedinių) pagalvių netiks vien dėl to, kad jos apskaičiuotos palaikyti stuburą gulint ant nugaros ar šono. Suprantama, pagalvės pasirinkimas priklauso ir nuo galvos dydžio, apkūnumo, pečių pločio ir kt.

Ortopedinė pagalvė ne visada atkartoja galvos ir kaklo kontūrus. Tarkim, refliukso (kai skrandžio sultys patenka į stemplę) kankinamiems žmonėms siūlomos pagalvės šonas yra trikampio formos, kad kūnas būtų šiek tiek pakeltas. Kartais ortopedinės pagalvės dedamos ne po galva, bet po kitomis kūno dalimis: juosmeniu, kad mažiau skaudėtų, po keliais ar tarp kojų (miegant ant šono), kad pagerėtų kraujotaka.

Naujagimių nereikia guldyti ant pagalvių, kad miegodami ant šono ar pilvo neuždustų. Be to, jų galva, palyginti su kūneliu, yra labai didelė, tad jos pakelti nereikia.

Nėščioms moterims, ypač nėštumo pabaigoje, kai sunku rasti tinkamą padėtį, rekomenduojama ilgą ir kietą velenėlį pasikišti po viršutine koja miegant ant šono, taip kompensuojant pilvo apimtį. Vėliau tokia pagalvė labai padės maitinant kūdikį sėdomis (ji užkišama už nugaros ir pašonėse, susukant puslankiu. Maitinimas gali trukti daugiau kaip 40 minučių, todėl sėdėti su kūdikiu ant rankų kasdien apie šešias valandas - didžiulis krūvis stuburui.

Kalbančios pagalvės

Naujosios technologijos pastebimai praplėtė lovos atributų funkcijas. Didžiausi entuziastai, jei kalbėsime apie naujoves, kaip visada yra japonai. Šios šalies pramonė siūlo platų spektrą specializuotų pagalvių, kurios, beje, labai paklausios.

Japonijos miego tyrimų institutas sukūrė kalbančią pagalvę, į kurią prikaišiota daugybė daviklių, įsimenančių ir interpretuojančių galvos ir kūno judesius miegant. Remdamasi šia informacija pagalvė “apskaičiuoja”, ar malonu buvo ant jos miegoti, ir net sugeba pateikti apie 40 patarimų, kad būtų dar geriau. Patarimus galima pasiskaityti ir nedideliame skystųjų kristalų ekranėlyje, įmontuotame jos šone. Antra vertus, net toks stebuklas negali pakeisti gydytojo, jei miego sutrikimai rimti.

Kam žmogui apskritai reikalingos pagalvės? Japonų manymu, ne vien taisyklingai kūno formai palaikyti, todėl vienišiams jie siūlo moteriškų kojyčių formos pagalves. Didelių miestų gyventojams būdingą vienatvę galima išsklaidyti ir pagalve, kuri tokia panaši į mylimojo ranką ir taip švelniai apkabina arba beveik atstoja moteriškus keliukus. Abu variantai mielai perkami ir jau tapo puikia dovana kolegoms.

Išrasta ir pagalvė knarkiantiems. Per daug įsismaginus tokia pagalvė pradeda vibruoti, ir miegantysis priverstas keisti pozą. Negana to, joje įmontuotas diktofonas leidžia ryte pasiklausyti savo “trelių” ir daryti išvadas.

O šit kompanija “Cupron” patobulino pagalvių užvalkalus - šie lygina raukšles! Gamintojai tvirtina bendradarbiavę su dermatologais. Keturias savaites ant tokių pagalvių miegoję žmonės taip pat tvirtina, esą raukšlių sumažėjo. Pasirodo, pagalvių užvalkaluose yra vario oksido, kuris žmogui miegant ir prakaituojant virsta hidroksidu, taigi vario jonai prasiskverbia į odą ir stimuliuoja kolageno sintezę. Nors, antra vertus, klinikinių bandymų nebuvo atlikta, be to, niekas nepaaiškino, kas nutiks vario oksidui išskalbus gaminį. Tačiau nepaisant šito JAV jau parduota dešimtys tūkstančių tokių užvalkalų.
 
Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
erika
2010-06-18 15:38:52
pries kelerius metus su vyru nusipirkom tempur ciuzini, dabar dar ketinam pirkti ir pagalves, nes ciuzinys tai labai mums patinka. Tai ir miegas pagerejo ir pati savijauta
Lina
2010-06-17 18:09:00
o man uzteko ir tencel patalynes, labai megstu silka, o si patalyne tokia svelni... ir be to, labai tinkama ka kamuoja odos ligos, nes leidzia odai kvepuot.
Ana
2010-05-05 19:35:52
man tai svarbiausia patogumas, todel jau kelinti metai, kai turiu tempur ciuzini, kurio nezadu keisti i joki kita