• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kofeino mitai ir faktai  4 

Autorius: Melissa Breyer, Care2.com
2009-05-27 16:00:00

Kofeino mitai ir faktai
Jupiterimages nutor.
Daugeliui mūsų rytas be kavos ar arbatos puodelio – tas pats, kas apniukusi diena be saulės. Man tai – daugiausia ritualas. Na, gerai, ką aš apgaudinėju? Tai kofeinas. Žmonės, man patinka kofeinas – tas natūralus alkaloidas, randamas daugiau nei 63 rūšių augalų lapuose, sėklose ir vaisiuose. Bet kokiai rizikai aš pasmerkiu save išgėrusi puodelį kavos iš ryto ar espreso po pietų?

Kofeinas žinomas kaip stimuliantas, padedantis įveikti snaudulį. Ir iš tikrųjų su juo aš gaunu energijos ir žvalumo gūsį, tai patvirtinta moksliškai. Tačiau kofeinas garsėja ir kaip blogiukas, neva jo poveikis – ne tik teigiamas. Intensyviai atliekamos mokslinės studijos viena po kitos įrodo, kiek daug vis dėlto dar sklando apie kofeiną mitų. Leiskite apžvelgti kai kuriuos jų – kokie gandai gaubia šį mano mylimą alkaloidą?

Kofeino mitas Nr. 1: Kofeinas sukelia priklausomybę.

Fktas: Ką gi, viskas priklauso nuo to, ką vadinsite „priklausomybe“. Kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o reguliariai jį vartojant gali išsivystyti lengva fizinė priklausomybė, bet kofeinas nepaveiks jūsų gyvenimo taip, kaip tai padaro priklausomybę sukeliantys vaistai, o dauguma specialistų priklausomybės nuo kofeino nelaiko priklausomybės liga kaip tokia. Kai kofeino vartojimas nutraukiamas staiga, kai kurie žmonės keletą dienų jaučia šiokius tokius abstinencijos simptomus, bet jei kofeino atsisakoma palengva – galima išvengti ir jų.

Jei mėginote liautis „sirgusi“ kofeinu, tikriausiai jautėte ką nors iš šių simptomų: galvos skausmas, silpnumas, nerimas, išsiblaškymas, bloga nuotaika, dėmesio koncentracijos problemos.

Kofeino mitas Nr. 2: Kofeinas sukelia nemigą.

Faktas: Viskas priklauso nuo aplinkybių. Žmogaus organizmas greitai absorbuoja kofeiną, bet greitai ir jį pašalina. Kad pasišalintų pusė suvartoto kofeino, prireikia 4-5 valandų. Dar po 5 valandų iš kūno jau būna pašalinta 75 proc. kofeino. Taigi rytinis kavos puodelis gali paveikti jūsų miegą nebent tuo atveju, jei esate ypatingai jautri kofeinui.

2 psl.
Puslapis 1 iš 4Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
Asta
2009-05-28 10:57:05
Manęs kava netonizuoja kažkaip. Galiu puodelį išgerti ir eiti saldaus miegelio :) Gal dėl to, kad greita medžiagų apykaita ar kaip..... bet kavą šiaip labai mėgstu. Kvepia taip..mmmmm :)
Eva
2009-05-27 21:14:13
Aš ryte be kavos puodelio dar vargais negalais ištvert galiu. Bet darbe po pietų - šakės. 14 val. aš lavonas, jei negaunu kavos.
Kavos gerbėja
2009-05-27 20:05:03
Anksčiau be kavos - nei dienos!
O dabar kavą renkuosi tik ypatingai gerą kavą ypatingomis progomis. Išmokau ja mėgautis...... :)