• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Laboratorijoje išaugo... plakanti širdis  1 

2008-05-12 00:00:00

Laboratorijoje išaugo... plakanti širdis
"Gamma" nuotr.

Iš Austrijos kilusiam mokslininkui Bostone pavyko laboratorijoje išauginti plakančią širdį. Prasideda naujas organų auginimo varžybų etapas. Mokslininkai ketina ateityje laboratorijose auginti plaučius, kepenis ir inkstus.

Haraldas Ottas iš pacientų visada ką nors atima - tai tiesiog yra chirurgo darbo dalis. Jis, pavyzdžiui, ką tik amputavo nušalusią vyro koją. Bet visada, įnirtingai darbuodamasis pjūkleliu, jis prisimena savo svajonę sergantiems žmonėms ką nors padovanoti - laboratorijoje išaugintus plaučius, kepenis arba širdį. Iš Tirolio kilęs gydytojas asistentas šiuo metu mokosi chirurgo amato "Massachusetts General Hospital", bet kai baigiasi jo ilgas budėjimas, H.Ottas panyra į ateities medicinos šakos - organų auginimo - kūrimą. Jis sukūrė metodą, kaip iš širdies ląstelių, angliavandenių ir proteinų sukonstruoti trimatį maišelį, kuris laboratorijoje pradeda plakti.

Atsarginių organų perspektyva

"Pamačius pirmuosius susitraukimus mums užėmė žadą", - sako H.Ottas, po 16 valandų pamainos grįžęs iš ligoninės. Dirbtinę biologinę širdį jam ir Doris Taylor iš Minesotos universiteto pavyko sukurti pasinaudojus ląstelių šalinimo metodu: specialiu tirpalu iš organo išplaunamos visos ląstelės, lieka tik blyškus proteinų ir angliavandenių maišelis. Paskui į jį prileidžiama naujų ląstelių, jos prisitvirtina prie sienelių, išveši ir galiausiai, kaip tikimasi, suformuoja naują, veikiantį organą.

Taip ateityje gali atsirasti neribotas skaičius kūno atsarginių dalių. Organo karkasą, į kurį "įskiepijamos" paciento ląstelės, kada nors galbūt bus galima paversti visaverčiu transplantatu, galinčiu pakeisti ligonio širdį, kepenis ar inkstus. Tiesa, iš pradžių eksperimentas pavyko tik su žiurkių širdimis, bet ir šių pajėgumas kol kas siekia tik 2-5 proc. Bet specialistai žavisi tuo, kad šios konstrukcijos apskritai sugeba pumpuoti skystį. "Šie eksperimentai rodo, kad yra vilties naujai sukurti tokią sudėtingą struktūrą kaip žmogaus širdis ir kitus gyvybiškai svarbius organus", - mano Josephas Vacanti, vadovaujantis Masačiusetso "General Hospital" laboratorijai.

2 psl.
Puslapis 1 iš 4Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
ji
2008-07-17 15:10:10
geras. va cia tai naujiena