• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Naudingiausia vasaros uoga

Autorius: Valstietis.lt
2012-07-18 17:06:00

Naudingiausia vasaros uoga
freedigitalphotos.net
Britų mokslininkai nustatė, kad iš visų Didžiojoje Britanijoje augančių uogų žmogaus sveikatai naudingiausi juodieji serbentai.  Atlikus daugkartinių juodųjų serbentų testus buvo nustatyta, kad šios uogos turi priešvėžinių savybių, saugo žmogų nuo širdies ir kraujagyslių ligų, palaiko garbaus amžiaus žmonių protinę veiklą ir neleidžia jai susilpnėti.

Vitaminų šaltinis

Juodieji serbentai, palyginti su kitomis uogomis, turi gerkai daugiau vitaminų, mineralų ir kitų naudingų medžiagų. Juoduosiuose serbentuose yra net iki 400 mg vitamino C (daugiau jo turi tik aktinidijos ir erškėtuogės), nemažai ir kitų vitaminų – A, E, B1, B2, PP, karotino, mineralinių medžiagų – kalio, magnio, fosforo, geležies. Tad auginti šiuos uogakrūmius tikrai verta, o nusprendusieji jų turėti savo sode turėtų pasidomėti, kaip tinkamai juos prižiūrėti.

Nemėgsta rūgščių dirvų

Vilniaus universiteto Botanikos sodo mokslo darbuotojas Edvardas Meidus pataria pirmiausia parinkti tinkamą vietą sodinti. „Nedidelio nuolydžio dirvos į pietvakarių, vakarų, šiaurės vakarų puses – būtų idealu. Jei tokio nuolydžio jūsų numatytoje vietoje nėra, maža bėda, svarbu, kad nebūtų didelių lomų ir kalvų, o gruntinis vanduo būtų ne aukščiau kaip 1 m iki žemės paviršiaus, – sakė specialistas. – Juodiesiems serbentams tinkamiausias pakankamai drėgnas, neužmirkęs priesmėlis ar lengvas priemolis, kurio rūgštingumas artimas neutraliam. Rūgščių dirvų juodieji serbentai nemėgsta, be to, tokiose dirvose labiau plinta grybinės ligos.“

Geriau sodinti rudenį

Prieš sodinant juoduosius serbentus, dirvą, pasak E.Meidaus, reikia sukultūrinti: daugkartiniu arimu arba herbicidais išnaikinti daugiametes piktžoles, dirvą patręšti organinėmis trąšomis. Jei jų sunku įsigyti, serbentams numatytame plote reikia pasėti lubinų, rapsų, garstyčių, vikių, avižų mišinio, pašarinių žirnių ar kitų žaliajai trąšai tinkamų augalų. Juos vasaros viduryje įterpti į dirvą 25 cm gylyje. Taip paruošus dirvą rudenį jau galima sodinti uogakrūmius.

„Juoduosius serbentus galima sodinti rudenį ir pavasarį. Jų vegetacija prasideda labai anksti pavasarį, tad dažniausiai uogakrūmiai sodinami jau susprogę, dėl to jie daug sunkiau prigyja. Tinkamiausias laikas sodinti juoduosius serbentus – spalio pirmoji pusė. Pasodinus šiuo metu uogakrūmiai iki šalčių spėja užsigydyti žaizdas ir išleidžia naujas šakneles. Pavasarį, gavę polaidžio vandens, jie labai gražiai sužaliuoja ir gerai auga“, – aiškino pašnekovas.

Būtina nukirpti

Serbentai sodinami eilėmis, jas orientuojant šiaurės pietų kryptimi, tarp eilių paliekama 2–2,5 m. Sodinukai būtinai sodinami 5–8 cm giliau negu augo medelyne, truputį gulsčiai, viršūnę nukreipiant į šiaurės pusę. Tada iš stiebo dalies ir šaknies kaklelio susidaro palankios sąlygos augti papildomoms šaknims ir naujiems stiebams. Jei uogos bus skinamos rankomis, tarp augalų paliekami 1–1,5 m tarpai, jei kombainu – 0,7–0,8 m. „Labai svarbu pasodinus nepamiršti nukirpti stiebų, paliekant virš žemės paviršiaus 2–3 pumpurus. To nepadarius, kokybiško uogakrūmio neišauginsite ir norimo rezultato nesulauksite. Jei sodinate sausu oru, sodinukus būtinai paliekite. Naudinga būtų augalus mulčiuoti kompostu arba tinkamo rūgštingumo durpėmis“, – patarė mokslininkas.

Svarbu tinkamai genėti

Pasodintą uogyną labai svarbu tinkamai prižiūrėti. Pagrindiniai priežiūros darbai būtų šie: krūmų formavimas ir genėjimas, tręšimas, apsauga nuo ligų ir kenkėjų, piktžolių naikinimas, žemės purenimas. Juoduosius serbentus reikia formuoti taip, kad jie kasmet turėtų stiprių, įvairaus amžiaus gerai išsivysčiusių stiebų. Praėjus 2–3 metams po pasodinimo reikia palikti 3–4 stipriausius stiebus, o kitus patrumpinti iki krūmo pagrindo arba iki trečio pumpuro. Tinkamai suformuotas krūmas turi 10–15 įvairaus amžiaus gerai išsivysčiusių stiebų.

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus