• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Rūkymas ir stereotipai – ar teisingai pasirinkai?

Autorius: parengė L.Barzdaitienė
2011-05-31 13:05:00

Rūkymas ir stereotipai – ar teisingai pasirinkai?
Dreamstime nuotr.
Nors rūkymo žala sveikatai ir grožiui – akivaizdi, vis dėlto atsisakyti šio žalingo įpročio nėra taip paprasta. Ne tik todėl, kad organizmas kasdien reikalauja įprastos nikotino dozės – tai dar galima būtų ištverti. Kur kas sunkiau įveikti tvirtai įsigalėjusius stereotipus ir mitus, kurie, kad ir kaip būtų paradoksalu, skatina ne atsisakyti šio įpročio, o... griebtis dar vienos cigaretės.

Rūkymas – veiklių žmonių įprotis. Tą autoritetingai galėtų paliudyti ne viena sėkmingai karjeros laiptais kopianti pažįstama. Kai tu snūduriuoji prie savo kompiuterio ekrano, kovodama su nuoboduliu ir miegu, tikriausiai keletas kolegių nuolat šmirinėja į vestibiulį ir atgal. Kiekviena rūkymo pertraukėlė, kiekviena sutraukta cigaretė – tai naujų idėjų versmė. Po pertraukėlės jos grįžta pailsėjusios nuo darbo, kupinos entuziazmo ir noro veikti. Kas tai – jų savitaiga, ar moksliškai faktais pagrįsta tiesa?

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nikotinas, priklausomai nuo jo kiekio, veikia žmogaus nervų sistemą arba raminamai, arba atvirkščiai – skatina medžiagų apykaitą, palengvina savikontrolę, prailgina budrumo laiką. Tačiau žvalumo būklė tęsiasi vos keletą minučių, po to kraujagyslės susitraukia ir savijauta keičiasi. Prasideda kraujagyslių spazmas, kuris tęsiasi 20 – 30 minučių. Rūkant vieną cigaretę po kitos, dėl nuolatinio dirginimo nervinės ląstelės išsenka. Taigi dirbtinai stimuliuojamas žvalumas greitai virsta nerviniu išsekimu. O paprasčiausia pertraukėlė tarp darbų – 5 minučių pasivaikščiojimas, raumenų tempimo pratimai – duotų kur kas daugiau naudos organizmui ir nuteiktų žvaliai nepalyginamai ilgesniam laikui, nei surūkyta cigaretė.

Rūkymas – suaugusių žmonių įprotis. Nepaisant to, daugelis rūkorių rūkyti pradeda dar būdami paaugliais ir besistengdami žūtbūt greičiau pasijusti suaugusiais, o kai iš tikrųjų suauga, iš paskutiniųjų stengiasi šio įpročio atsisakyti, tačiau ne visiems pavyksta. Paauglius rūkyti neretai paskatina visuomenė, siejanti rūkymą su brandaus, nepriklausomo ir savimi pasitikinčio žmogaus įvaizdžiu. Paauglio užsitraukta cigaretė tampa tarsi protesto ženklu tėvams – „Gana mane auklėti!“ Tačiau kuo žmogus brandesnis, tuo lengviau jam atsiriboti nuo aplinkos ir susivokti, ko išties reikia jam pačiam. Moksliškai įrodyta, kad rūkymas yra viena iš išvengiamiausių ligų priežasčių, turinti įtakos sveikatai.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus