• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Sveikos mitybos manija

Autorius: Eli.lt, pagal užsienio spaudą
2010-08-20 12:11:00

Sveikos mitybos manija
Flickr.com nuotr.

Amerikiečių mokslininkai mano, kad pernelyg kruopštus sveikos mitybos taisyklių laikymasis gali sukelti tam tikrų sutrikimų. Kaip tai gali pakenkti ir kaip kovoti su šia naujai atsiradusia "liga"?

Konsultuoja pasaulyje gerai žinomas sveikos mitybos specialistas amerikiečių gydytojas S.Bretmenas. Gydytojas S.Bretmenas pirmasis aprašė sveikos mitybos maniją ir įrodė, kad ji tikrai yra pavojinga gyvybei bei sveikatai. 1997 m. jis pasiūlė ir šios ligos apibrėžimą "ortoreksija".


– Šiandien polinkis sveikai maitintis taip pat kaip ir lengvasis kultūrizmas yra labai madingas ir liudija apie tam tikrą padėtį visuomenėje. Kodėl jūs tai vadinate liga?

– Sveika mityba – nuostabu. Daugelis iš mūsų gali žymiai pagerinti savo gyvenimo kokybę skirdami šiek tiek daugiau dėmesio savo mitybai. Tačiau gerai yra viskas, kas daroma su saiku. Kai kurie žmonės siekį sveikai maitintis paverčia tiesiog absurdu. Tuomet tai virsta manija, gyvenimo esme. Tokią būseną aš ir vadinu nervine ortoreksija.  Ortoreksija – tai perdėtas žmogaus susirūpinimas maisto kokybe.
Tokius žmones galima pavadinti sveikos mitybos narkomanais. Jų manija sparčiai progresuoja ir po truputį išstumia kitus gyvenimiškus poreikius. Tai gali net pabloginti santykius su artimiausiais žmonėmis. Neretai tokia būsena tampa net fiziškai pavojinga.


– Taip pat kaip ir seniai žinomi mitybos sutrikimai - anoreksija ir bulimija?

– Visiškai teisingai. Anoreksija – tai savanoriškas maisto atsisakymas siekiant suliesėti. Bulimijai būdingi persivalgymo priepuoliai ir po to atsirandantis noras bet kokiais būdais atsikratyti viso suvalgyto maisto. Abu šie sutrikimai gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. O šiandien joms galima priskirti ir aukščiausią ortoreksijos laipsnį. Skirtumas tas, kad anoreksija ar bulimija sergantis žmogus pernelyg susirūpinęs suvalgomo maisto kiekiu, o ortoreksikui svarbiausia yra maisto kokybė.
Tai ne mažiau pavojinga. Juk žmogus, susirūpinęs valgomo maisto kokybe, laikosi daugybės įvairiausių taisyklių. Kartais jos tiesiog absurdiškos. Yra žmonių, kurie maitinasi tik daigintais grūdais ir salotų daigais užsigerdami juos šaltinio vandeniu. Tai gali išsekinti organizmą ir sukelti hormonų pusiausvyros pakitimų. O žmogus mano, kad  jo veiksmai yra visiškai teisingi, todėl nepaprastai sunku jį įtikinti, kad jis kelia sau didelę grėsmę. Taip galima sulaukti rimtų ligų.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus