• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Šviežios žuvies nauda žmogaus organizmui bei imuninei sistemai

Autorius: GerosŽinios.lt
2010-11-01 08:00:00

Šviežios žuvies nauda žmogaus organizmui bei imuninei sistemai
Jupiterimages.com

Daugelyje šalių žuvis buvo ir yra svarbus maisto šaltinis. Pasirodo, jog valgant šviežią žuvį, ji ne tik mažina cukrinio diabeto riziką, bet ir yra viena iš geros nuotaikos sukėlėjų. Mokslininkai nustatė, kad tokie riebiųjų žuvų atstovai, kaip tunas, lašiša ar skumbrė, saugo nuo depresijos. Tad kokią naudą organizmui ir visai jo imuninei sistemai mums dar teikia žuvis?

Pirmiausia – sveika širdis. Kaip ir visi jūros produktai, riebi žuvis turi daug ypatingos rūšies – omega – 3 - riebalų rūgščių, kurios daro tikrus stebuklus: didina "gerojo", širdį saugančio cholesterolio kiekį kraujyje, ir mažina "blogojo" kiekį. Nustatyta, kad kasdien suvalgant bent po 30 gramų žuvies, galima perpus sumažinti riziką patirti miokardo infarktą.

Taip pat, žuvyje gausu B grupės vitaminų. Ypač svarbūs trys iš jų – B6 (daugiausia jo – lašišoje, krevetėse ir tune), B5 (daugiausia – kalmaruose ir kitose jūros gėrybėse) bei B12 (daugiausia – skumbrėje, sardinėse ir austrėse). Šie vitaminai suteikia daug jėgų, nes padeda ląstelėms angliavandenius paversti gyvybine energija.

Dar vienas iš žuvies privalumų yra išties naudingas silpnosios lyties atstovėms. Žuvyje yra odai būtinų vitaminų "kvartetas": A, B, C ir E. Pavyzdžiui, Japonijoje, kur nuo seno valgoma daug šviežios žuvies, moterys krūties vėžiu serga penkis kartus rečiau nei šalyse, kur žuvies valgoma mažai. Be to, žuvis yra viena iš gražios odos paslapčių.

Tačiau bene svarbiausias jos veikimo procesas - tai imuninės sistemos stiprinimas. Sumažėjus organizmo atsparumui ir nusilpus imuninei sistemai, tampame neatsparūs virusams, todėl ypač šaltuoju metų laiku mus dažnai kamuoja sloga, kvėpavimo takų ligos, gerklės ar tonzilių uždegimai. Stiprinti imuninę sistemą reikia visus metus. Tai ilgas procesas, tad tuo reikėtų nuolat rūpintis. Imuninę sistemą stiprina grūdinimasis, sportas. Pasak gydytojų, norintieji sustiprinti savo imunitetą turi nusistatyti tam tikrą dienos rėžimą, valgyti visavertį maistą ir dažniau šypsotis, sakyti daugiau gerų žodžių, pagirti aplinkinius. Vienas iš svarbesnių imuninės sistemos stiprinimo būdų – tinkama ir visavertė mityba. Organizmas turi gauti visų reikalingų medžiagų. Žmogui yra itin svarbūs baltymai, todėl labai svarbu valgyti šviežią žuvį, daržoves, gerti įvairias sultis. Svarbiausia, kad kasdienė mityba būtų visavertė - organizmas turi gauti ir angliavandenių, ir riebalų. Žuvyje gausu kalio, seleno, cinko ir geležies – mikroelementų, gerinančių imuninės sistemos veiklą. Pakankamai šviežios žuvies valgantys žmonės rečiau serga ne tik peršalimo, bet ir kitomis ligomis. Stipri imuninė sistema saugo organizmą ir nuo ląstelių supiktybėjimo.

Dar vienas svarbus aspektas, kurį reiktų paminėti šioje temoje, yra žuvų taukai. Kuo ypatingi tie žuvų taukai, apie kuriuos vis kartojama, jog juos vartoti sveika ir jauniems, ir seniems? Pagrindinė priežastis ta, kad juose yra riebaluose tirpių A, E, D grupės vitaminų bei polinesočiųjų riebalų rūgščių. Pavyzdžiui, Norvegijoje žuvų taukus tradiciškai pradeda gerti jau vieno mėnesio kūdikiai ir geria juos visą gyvenimą.

Beje, žuvų taukuose esančios riebalų rūgštys Omega-3 dar vadinamos nepakeičiamomis, nes yra gaunamos su maistu, dažniausiai iš žuvų ar žuvų taukų produktų. Tuo tarpu pats organizmas jų pasigaminti negali. Riebalai sudaro didžiąją dalį mūsų smegenų, o daugiau kaip trečdalį šių riebalų sudaro viena iš žuvų taukuose randamų riebalų rūgščių Omega-3 – DHR. Jų kiekis žmogaus smegenyse greitai didėja nėštumo pabaigoje ir pirmaisiais dviem gyvenimo metais, kai smegenys auga sparčiausiai.

Ieškokite Lietuvoje užaugintos žuvies didžiuosiuose Lietuvos prekybos centruose ir jūsų racione visada bus šviežia žuvis, aprūpinsianti jūsų organizmą daugeliu naudingų medžiagų.
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus