• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Vaikščioti basomis sveika ne visur

Autorius: Aida Valinskienė, Alia Zinkuvienė, "Respublika"
2009-08-26 16:00:00

Vaikščioti basomis sveika ne visur
Jupiterimages nuotr.
Eidamas pavargęs iš darbo dažnas svajoja kuo greičiau nuspirti prie kojų “prikepusius” batus ir pavaikščioti namie basomis. Tačiau medikai tvirtina, kad kietu pagrindu vaikščioti basomis nėra sveika, o geriausiai kojas pailsina patogi avalynė.

Gresia plokščiapadystė

Kaip “Respublikai” sakė Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Ortopedijos skyriaus gydytojas ortopedas traumatologas Virgilijus Urbanavičius, lauke ir namie reikalinga atskira avalynė, tačiau daugelis žmonių apie tai nė nesusimąsto ir namuose vaikšto su kojinėmis ar basi.

“Basomis naudinga vaikščioti gamtoje, po smėlį, žolę, žvyrą, akmenukus - nelygus paviršius neleidžia pėdai remtis visa pado plokštuma, dirgina padą, tonizuoja pėdų ir blauzdų raumenis, o tai gerina pėdų formą ir jų nevargina, - aiškina gydytojas. - Tačiau namuose mes vaikštome po lygų, kietą paviršių, ir tai pėdoms nėra sveika”.

Pasak V.Urbanavičiaus, ne viena mama klaidingai įsitikinusi, kad vaikščioti basam labai gerai, nuo pat mažens pratina vaikus tai daryti, taip pat ir namie. Įpratusį namuose vaikščioti basomis ar tik su kojinėmis vaiką labai sunku apauti tinkama avalyne net ir tada, kai atsiranda problemų su pėdomis. Iš jų viena dažniausių - plokščiapadystė.

“Vaikai paprastai gimsta turėdami plokščias, putlias pėdutes, nes jų raumenų tonusas žemas, dar nesusiformavę raiščių mechanizmai, nestabilūs sąnariai, - aiškina gydytojas. - Pėdų skliautai pradeda formuotis 2,5-3 metų vaikui. Susiformavusios pėdos privalo turėti du skliautus: didysis, arba išilginis, skliautas eina nuo priekinės pėdos dalies vidiniu jos paviršiumi iki kulno; mažasis (skersinis) skliautas - nuo pirmojo iki penktojo padikaulio galvučių. Tuomet pėda į žemę remiasi trimis pagrindiniais taškais - pirmojo padikaulio galvute, penktojo padikaulio galvute ir kulnu. Kai pėdos neturi skliautų, jos remiasi ne trimis minėtais taškais, o visa pėdos plokštuma. Jei vaikas basas, su kojinėmis ar močiutės megztomis šlepetėmis vaikšto kietomis lygiomis grindimis, jis savo svoriu spaudžia pėdą ir neleidžia formuotis skliautams”.

Batukai - ne bet kokie

Kad pėda normaliai vystytųsi ir vaikui nesusiformuotų plokščiapadystė, kai jis pradeda vaikščioti, reikalinga tinkama avalynė: aukštoku ir kietoku užkulniu, apimančiu ir stabilizuojančiu čiurnos sąnarį.

“Mažų vaikų čiurnos raiščiai silpnoki, todėl reikia stabilizuoti čiurną, kad kulnas nepradėtų krypti į šoną, kaip labai dažnai pasitaiko vystantis plokščiai pėdai. O paskui atsiranda antrinės deformacijos - kelių X forma ir kitos”, - pasakoja vaikų ortopedas traumatologas.

Vaikiškos avalynės padukas turi būti ne lygus, o bent jau turėti pakylą išilginiam pėdos skliautui ties vidiniu jos kraštu - supinatorių, kuris keltų išilginį skliautą. Gerai, kai bato priekis platokas - tuomet vaikas gali laisvai judinti pirštus, mankštinti juos vaikščiodamas. Avalynės padas gali būti kietokas, bet privalo turėti ir lankstumo.

“Svarbu, kad lanksti būtų jo vidurinė dalis, tuomet vaiko žingsnis bus lengvesnis ir jis galės normaliai atsispirti priekine pėdos dalimi. Dėl to geriau vystysis raumenų mechanizmas”, - tvirtina V.Urbanavičius.

Rizikos grupė - paaugliai

Kol vaikas mažas, jam galima įtarti įgimtą plokščiapadystę. Tėvams reikėtų pasikonsultuoti su specialistais, kai vaikas pradeda savarankiškai vaikščioti ir eidamas šlepsi. Pritaikius specialias priemones, avalynę, tonizuojantį kojų raumenų masažą, gydomąją mankštą įgimtą plokščiapadystę galima koreguoti.

Bet ji gali išsivystyti ir paauglystėje. Tuo metu vaikas ir pats smarkiai auga, ir jo pėdos sparčiai auga į ilgį. Jei raumenys nesugeba išlaikyti ir formuoti normalios pėdos formos, gali vystytis įvairios deformacijos.

Vaikų ortopedijos specialistai perspėja, kad neretai pėdų deformacijas sukelia pastaruoju metu paauglių itin pamėgta avalynė, vadinamieji “skaičiūzai”.

“Tokie batai - lyg basas: padas lygus, neturi jokių pakylų skliautams laikyti. Blogiausia - guma, kuri neleidžia pėdai kvėpuoti, o paaugliai su ta pačia avalyne prabūna nuo ryto iki vakaro, ir lauke, ir klasėje, ir sporto salėje”, - vardija madingos avalynės minusus gydytojas.

Anot jo, ypač dažnai dėl netinkamo apavo skersinė plokščiapadystė išsivysto paauglėms. Priekinė pėdos dalis lieka plati, plokščia, dėl to gali formuotis “Hallux Valgus” deformacija - vadinamasis atsikišęs kauliukas. Vaikų ortopedams traumatologams pastaruoju metu “Hallux Valgus” deformacijas dėl atsiradusių pėdų skausmų tenka operuoti net dvylikametėms, nors paprastai ši bėda kamuoja pagyvenusias moteris.

V.Urbanavičius pataria visą sportinę, laisvalaikio ir naminę avalynę rinktis tik su modeliuotu padu - ir vaikams, ir suaugusiesiems.

“Kai perkame avalynę sau, įkišę koją į batą, kurio padas visiškai lygus, pajuntame, kad pėdai labai nepatogu. Ir niekada sau tokių batų nepirksime. O paaugliai galbūt šito nesuvokia, nes jiems svarbiausia madingai atrodyti, - pastebi gydytojas. - Nevertėtų tenkinti vaikų užgaidų ir pirkti jiems nekokybiškos avalynės, kuri jiems augant tik gadina pėdas”.

Komentaras

Eduardas BARTKEVIČIUS
Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės II Ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjas

Plokščiapadystė susijusi su jungiamojo audinio problemomis, tiksliau - silpnumu. Skersinė plokščiapadystė - kai pėdos pirštai dėl jungiamojo audinio silpnumo išsiskečia į šonus kaip vėduoklė, “iššoka” vadinamasis kauliukas, atsiranda skausmas.

Galima sakyti, kad plokščiapadystė iš esmės yra įgimta. Kai kurių žmonių jungiamasis junginys tiesiog yra silpnesnis, nei įprasta, todėl ir raiščiai silpnesni. Teiginys, kad dėl “iššokusio kauliuko” kalti aukštakulniai, yra tik mitas. Kai kurios moterys visą gyvenimą nešioja aukštakulnius, tačiau tos problemos neturi. Taip yra todėl, kad plokščiapadystė susijusi su iš kartos į kartą perduodamu jungiamojo audinio silpnumu. Ją dažnai lydi ir daugelis kitų dalykų - venų išsiplėtimas, sąnarių išnirimai. O pasireikšti dažniausiai paskatina amžius ir antsvoris.

vz24.lt

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus