• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Viktoras Cojus – paskutinis roko herojus  4 

Autorius: Lietuvos Sveikata
2010-08-27 17:00:00

Viktoras Cojus – paskutinis roko herojus
tarlani.com
Dvidešimt metų po Jo žūties. Vilniuje jau pastatytas paminklas Jam. Anot paminklo iniciatorių, jis bus ne stabas prieš 19 metų žuvusiam muzikantui, o naujas traukos centras, įdomi erdvė bendravimui. Tragiška V.Cojaus mirtis 1990 metų rugpjūčio 15-ąją, kada jis Latvijoje, grįždamas iš žvejybos savo vairuojamu „moskvičiumi“ įsirėžė į autobusą, iki šiol apipinta mįslėmis. Viena iš versijų, kad dainininkas, reikalavęs permainų, kai apie jas dar niekas nedrįso svajoti, buvo sunaikintas KGB.

Viktoras Cojus savo kartai buvo vienintelis iš roko muzikantų, kuris gyveno taip, kaip dainavo. Jo įvaizdis atitiko tikrąjį jo gyvenimą. Matyt, todėl V.Cojaus kūryba – maištaujanti, atvira, moralinių normų programa, gėrio ir savigarbos muzika – iki šiol gyva ir aktuali.

Nebuvo nei angelas, nei demonas
Bene vertingiausias jo kūryboje buvo romantizmo ir ironijos derinys, teigia jo amžininkai. Ar V.Cojus turėjo silpnybių? Jis nebuvo nei angelas, nei demonas. Draugai prisimena, kad vienintelis dalykas, kam V.Cojus neturėjo saiko, buvo rūkymas. Narkotikų nevartojo, nors po „Adatos“, kur Viktoras suvaidino narkomaną, kai kas Cojų pradėjo tapatinti su filmo herojumi. Taip, išgerti pasitaikydavo, o išgėrusį Viktorą prastai laikydavo kojos. Klasikinis jo „numeris“ būdavo žemyn galva nusileidžiančiu eskalatoriumi „įvažiuoti“ į metro. Nors iš pažiūros V.Cojus buvo niūrokas, jį ištikdavo linksmumo priepuoliai. Draugai žinodavo, kad jei Vktoras paragavo likerio, lauk bėdos. Sykį jis prarijo sudūžusio uogienės stiklainio gabalą ir ėmė vemti krauju. Laimei,viskas baigėsi gerai. Viktoras labiausiai mėgo šampaną, vyną, mažiau – konjaką, o degtinės į burną neimdavo. Todėl jo suburtos grupės „Kino“ gastrolės būdavo tylios, be rokeriams būdingų orgijų. Vienas iš ano metų muzikantų prisimena susitikimą pas V.Cojų. „Kas mane nustebino, tai stalas, ant kurio buvo tik cigaretės ir arbata. Viskas buvo labai kuklu. Sėdėjome, tylėjome, kažką skambinome gitaromis, viskas tęsėsi tris valandas ir per jas kiekvienas pasakė ne daugiau trisdešimties žodžių“. Daugelis pastebėjo, kad nuo Cojaus sklido tarsi vienatvės fluidas, nors likti vienas jis nemėgo, kaip, beje, ir nakvoti viešbučiuose.  Viktoras niekada nesutikdavo „sumestiniams“ koncertams – net jei tuos pačius pinigus siūlydavo už dvi dainas. Geriau mažiau, bet už solinius koncertus. Draugai sako, kad V.Cojus mokėjo skaičiuoti pinigus, bet šykštus niekada nebuvo. Restorane galėjo atsiskaityti už visus. Nebuvo daiktų vergas, jei kam vergavo, tai juodai spalvai.Teigiama, kad nebuvo nė vieno žmogaus, kuris būtų nepaisęs Cojaus – jį gerbė. Todėl daugeliui jis ir liko paskutinis herojus – kaip pats save pavadino. Užtat su jokia valdžia jam nesisekė bendrauti. O draugų jis turėjo daugybę. Būtent jie ir pasiekė pagrindinę V.Cojaus gyvenimo pergalę. Jis neskyrė draugų nuo muzikos. Apie savo grupę „Kino“ pats sakė, kad „mes visi esame draugai, tačiau taip pasisekė, kad mes kartu ir grojame“.

Mylėjo nedaugelį

Teigiama, kad santykiuose su moterimis V.Cojus buvo gerokai kompleksuotas. Iš tiesų, gal norėta pasakyti, kad jo elgesys skyrėsi nuo rokeriams priimto „lyčių bendravimo“. Kai jam buvo aštuoniolika, pasimaišė aštuntokė, su kuria jis nežinojo ką veikti. „Gal myliu, gal nemyliu – tiesiog kartu vaikštome“. Paskui pasirodė Marjanna. Per vieną vakarėlį ji kone ant veido Viktorui lūpdažiu užrašė savo telefono numerį. V.Cojus tuo metu buvo „paaugęs vaikas, išauklėtas gyvenimo už spintos“, kaip pats dainavo. Marjanna buvo vyresnė už Viktorą trim metais, jau turėjo savo vietą gyvenime, pajamų. Marjannos motina, nežiūrint jos žavesio ir draugystės su daugeliu muzikantų, negalėjo suprasti ką jos dukros gyvenime veikia keistas, nemalonus vaikinas, kuris be kita ko dar ir tyli. Judviejų vestuvės, kuriose dalyvavo visos Leningrado muzikinio andegraundo žvaigždės, įvyko po beveik 4 metų, 1984 metų vasario 4 d., tų pačių metų rugpjūtį gimė judviejų sūnus. O 1986 metų gruodį Cojus išvyko filmuotis Sergejaus Solovjovo filme „Assa“ ir susipažino su Nataša Razlogova. Kalbama, kad būtent su Nataša Viktoras nebesijautė vienišas. Tuos trejus metus, kiek jiems buvo lemta būti kartu, jiedu buvo neperskiriami. 1989 m. Viktoras įsikūrė Maskvoje, pas Natašą, tačiau nesikratė atsakomybės už Marjanną ir savo sūnų Sašą, o taip pat už Natašą ir jos kūdikį.

Jo sūnaus motina

Su Marjanna Viktoras oficialiai taip ir neišsiskyrė. Jai buvo likę gyventi septynerius metus, kai gydytojai aptiko piktybinį auglį. Skubos tvarka moteriai atliko operaciją, bet metastazės buvo jau išsisėjusios visame organizme. Paskui gydytojai atsisakė kuo nors padėti – tai jau buvo beviltiška. Viena Marjannos ranka buvo tokio pat storio kaip kūnas. Ji nebeįstengė jos pakelti. V.Cojaus našlė sirgo krūties vėžiu. Apie jos ligą nerašė nei eilutės. M.Coj su ašaromis maldavo apie tai tylėti. „Aš esu stipri moteris, nenoriu, kad manęs gailėtų. Kaip nors išsikapstysiu“- tvirtino ji. Tačiau serija operacijų ir švitinimas nedavė rezultatų. Žinodama, kad jos dienos suskaičiuotos, moteris susitaikė su buvusiais grupės „Kino“ muzikantais, su kuriais bylinėjosi dėl teisės aranžuoti Cojaus dainas. Prieš pat mirtį Marjanna savo teises perdavė vieninteliam Cojaus sūnui Aleksandrui, kitos teko – grupės „Kino“ „auksinei sudėčiai“. Marjanna taip ir nesulaukė dienos, kada Maskvoje atidengs paminklą Cojui. Jį vis žadėdavo pastatyti jo gimtadieniui birželio 21 dieną. Ji mirė 2005 metų birželio 27 dieną. Viktoro Cojaus sūnus tėvo kelio nepasirinko – Marjanna dėjo maksimumą pastangų, kad to neįvyktų. Aleksandras tapo sisteminiu programuotoju, tačiau kalbama, kad neseniai pradėjo groti boso gitara vienoje roko grupių ir netgi bando kurti muziką. Gal greitai apie Aleksandrą Cojų išgirsime?

Kultinis muzikantas ir jo sūnaus motina Bogoslovskio kapinėse Peterburge ilsisis šalia. Kinomanai Marjanną gerbia ne mažiau nei patį V.Cojų.
 
 

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
minde
2010-08-29 22:19:29
Cojus man buvo kazkas nerealaus. Ta visa energija ir t.t
mergina
2010-08-29 13:21:33
Mano broliui vaikysteje jis labai patiko ;) Turi reiksmes ir man :)
as
2010-08-28 17:15:30
Da da Vycka mi tebia ne zabyli! ti v nasix serdcax!