• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

3 garsūs Lietuvos Jonai  5 

Autorius: Lina Lelytė
2008-06-24 00:00:00

3 garsūs Lietuvos Jonai
lfc.lt, krepsinis.net nuotr.
Jonas – vienas gražiausių ir dažniausių lietuviškų vardų. Nenuostabu, jog taip pavadinti daug žymių Lietuvos žmonių. Tačiau kai kurie iš jų žinomi ne tik mūsų šalyje, bet ir už jos ribų. Jūsų dėmesiui trijų skirtingų sričių atstovai, džiuginantys savo pasiekimais lietuvius ir garsinančiais Lietuvos vardą užsienyje.

Jonas Mekas: „Kinas yra ta kalba, kuria mes galime pasiekti visus"

Jono Meko neįmanoma apibūdinti vienu žodžiu. Jis - filmų kūrėjas, menininkas, kino kritikas, filosofas, poetas. Tačiau bene geriausiai žinomas kaip avangardinio kino pradininkas. Jonas Mekas gimė Lietuvoje, per antrąjį karą suimtas nacių ilgą laiką praleido Vokietijoje, vėliau emigravo į JAV, ten gyvena ir dirba iki šiol. Nuo 1956 m. pradėjo kurti avangardinį kiną bei greitai įsiliejo į Amerikos kino pramonę: po kelerių metų pradėjo filmų gamintojų susivienijimo veiklą. J.Mekas įkūrė Filmų antologijos archyvą Niujorke, kuris buvo labai svarbus kaupiant medžiagą apie "undergroud" kiną ir jo kūrėjus. Dirbo su tokiomis įžymybėmis kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warhol, Nico, Allen Ginsberg, Yoko Ono, John Lennon ir Salvador Dal?.

Išvardyti visus nuopelnus ir apdovanojimus būtų labai sunku, tačiau pagrindiniai yra šie: Lietuvos nacionalinė premija, Niujorko kino kritikų asociacijos apdovanojimas, Tarptautinės dokumentinių filmų asociacijos apdovanojimas, (Los Andželas), Jonui Mekui buvo įteiktas Lietuvos valstybinis apdovanojimas – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius. Prieš metus išimties tvarka jam suteikta Lietuvos pilietybė.

"Kartais klausia manęs, ar tu nepasiilgsti Lietuvos? Aš sakydavau, kad aš kaimietis. O kur tavo tėvynė? Lietuva? Ne, sakau, kultūra. Buvo laikotarpis, kai aš išėjau iš kaimo į kultūrą. Mano namai dabar yra kultūra. Bet paskiau pradėjau abejot ir dėl kultūros. Nes ta kultūra, civilizacija... Tada sakau – ne, mano namai yra kinas, poezija, menas. O dabar aš net ir iš ten išėjau. Dabar esu galbūt kur nors, kur nežinau", - viename interviu savo menininkas.

Jonas Mačiulis: „Krepšinio aikštelė – darbo vieta“

J.Mačiulio vardas ir pavardė sutampa su vieno žinomiausių XIX-XX a. Lietuvos poetų – Jono Mačiulio-Maironio tikruoju vardu, tačiau vos 23-ejų sulaukęs jaunasis krepšininkas garsumu gali konkuruoti su savo bendrapavardžiu „tautos dainium“.

„Žalgirio“ krepšininkas laurus skinti pradėjęs prieš penkerius metus, yra tapęs Pasaulio jaunių vicečempionu, Pasaulio jaunimo čempionu, Europos jaunimo vicečempionu... Tačiau sėkmingiausi buvo praėjusieji metai, atnešę sėkmę Baltijos krepšinio lygos, LKL (naudingiausias žaidėjas), Vasaros universiados čempionatuose bei, žinoma, - Europos vyrų čempionate, kuriame laimėtas bronzos medalis.

Atrodo, ant laurų sportininkas neužmigo. Jis prisimena savo sunkų kelią į krepšinio pasaulį ir realiai vertina savo galimybes, tačiau džiaugiasi kiekvienu laimėjimu. Iki laimės perspektyviam sportininkui nieko netrūksta: dirba svajonių darbą, turi nuostabią merginą ir jau dairosi vietelės būsimiems jaukiems namams bei šeimai. 

Jonas Vaitkus: „Man visas gyvenimas – teatras“

Lietuvą garsina ne tik krepšininkai. Lietuvių teatras dar nuo Juozo Miltinio laikų taip pat žinomas daugelyje Europos šalių. Vienas iš garsiausių šių laikų teatro režisierių – Jonas Vaitkus. „Užauginęs“ režisierius - Oskarą Koršunovą, Gintarą Varną, aktorius – Saulių Balandį, Arūną Sakalauską, Dalią Michelkevičiūtę. Dirbo pedagoginį darbą JAV, Norvegijoje, Danijoje. Režisavo spektaklius Norvegijoje, Švedijoje, Rusijoje, Japonijoje. J.Vaitkaus režisuoti spektakliai rodyti tarptautiniuose festivaliuose Vokietijoje, Rusijoje, Gruzijoje, Škotijoje, JAV, Prancūzijoje, Suomijoje, Švedijoje.

Režisierius įsitikinęs, jog teatras – tai gyvas organizmas, turintis savo vidines taisykles, savo kvėpavimą, ritmą: „Juk jei žmogaus širdis pradeda plakti trisdešimt kartų per minutę, jis miršta. Taip ir spektaklis, jis toks pat gyvas organizmas – jei nealsuoja sumanytu ritmu, jis lėtėja ir miršta“, - sako Jonas Vaitkus.

Šiais metais paskirtas Rusų dramos teatro vadovu Jonas Vaikus pažadėjo grąžinti teatrą į visuomenės gyvenimą, kad jis taptų įdomus ne tik rusakalbiams, bet ir kitai Lietuvos gyventojų daliai.Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
to Zygis
2008-06-25 09:07:08
Kiek supratau, čia kalbama apie jonus, kurie dar ne a.a., ko nepasakysi apie Basanavičių :P
Zygis
2008-06-25 01:38:41
O Jonas Basanavicius turbut nesvarbus buvo ?
Asta
2008-06-24 17:45:07
Poht tritariu tau !!! koks gi skirtumas kaip mokeisi svarbu ka pasiekei!!! talentas yra svarbu ir zmogus gera galva turi !! paprsciausiai zmones pavydi!!! fui koks baisus tas dalykas!!! dziaugtis reikia ir ploti tokiems!!