• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Ilgas gyvenimas - tik pasakose

Autorius: Virginija Grigaliūnienė, Vakaro žinios
2009-09-22 16:16:00

Ilgas gyvenimas - tik pasakose

Netiesa, kad šįmet rugsėjo 11 dieną mirusi 115 metų amerikietė Gertrūda Beins buvo seniausia pasaulio gyventoja, kurios turėtą garbingą titulą perėmė metais jaunesnė japonė Kamai Chinen. Ilgaamžiškumo rekordas priklauso visai ne Amerikai ar Japonijai, o... Lietuvai! Gyventojų registro tarnyba skelbia, jog Šalčininkų rajone gyvena senolė, sulaukusi net 117 metų!

Pritrenkianti naujiena

Gyventojų registro tarnybos interneto tinklalapyje informuojama, kad Šalčininkų rajone gyvena moteris, kuriai - net 117 metų! Vyriausias Lietuvos vyras, Kauno rajono gyventojas, nuo šios senolės esą teatsilieka vos trejais metais ir savo gimtadienį ateinantį vasarį ruošiasi švęsti jau 114 kartą!

Ten pat informuojama, jog ilgiausiai Lietuvos istorijoje - net 125 metus - išgyvenusi tautietė buvo kilusi iš Palangos. Ji mirė 1997-aisiais. Seniausias visų laikų Lietuvos vyras esą buvo Druskininkų savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravęs pilietis, kuris mirė 2006 metais, sulaukęs 115 metų.

Jeigu lietuviai pagerina ilgaamžiškumo rekordus, kodėl jų iki šiol nepastebėjo pasaulio rekordų fiksuotojai? O gal valdiškos institucijos pateikti duomenys - klaidingi, laužti iš piršto?

Paslaptinga senolė

“Vakaro žinioms” parūpo susirasti jau antrą šimtą metų skaičiuojančius tautiečius ir išgauti iš jų ilgaamžiškumo paslaptį. Tačiau vietoj džiugių susitikimų žurnalistų laukė tik nesusipratimų virtinė.

“Mūsų rajone gyvena moteris, kuriai - 117 metų? - nusistebėjo Šalčininkų rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Regina Sokolovič. - Ne, tokių duomenų neturime. Nepažįstame tokios ilgaamžės.”

Pasak jos, net keli interesantai jų skyriaus to teiravęsi ir anksčiau, todėl buvo susisiekta su “Sodra”, tikintis, kad pensijas mokanti institucija tą tikrai turėtų žinoti. Tačiau ir “Sodros” darbuotojos teigė apie tokio amžiaus sulaukusią senolę girdinčios pirmą kartą.

“Mūsų krašte gyvena keli šimtamečiai, sveikinome juos gražaus jubiliejaus proga, bet vyresnių tikrai neturime”, - dar kartą patikino skyriaus vedėja.

Tuo tarpu faktą, kad Kauno rajone tikrai gyvena 113 metų senolis, šio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus laikinoji vedėja Rima Jusienė “Vakaro žinioms” patvirtino.

“Užliedžių seniūnijoje jis įsikūręs, Giraitės kaime, - kalbėjo ji. - Dokumentuose parašyta, kad senukas gimęs 1896 metų vasario 11 dieną.”

Yra pasas - yra žmogus

O ką gi rodo Gyventojų registro tarnybos duomenų bazė? Tarnybos direktoriaus pavaduotoja Jūratė Aleksandravičiūtė patvirtino, kad asmenų duomenys kaupiami griežtai vadovaujantis įstatymais ir gyventojų registrų nuostatais.

“Mes gauname informaciją iš civilinės metrikacijos įstaigų, iš savivaldybių ir seniūnijų, kuriose deklaruojama šalies piliečių gyvenamoji vieta, - dėstė ji. - Todėl netikslumų ar klaidų statistikos duomenyse neturėtų būti. Juk remiamės civilinės būklės aktais ir kitais dokumentais.”

Tačiau išgirdusi, kad Lietuvoje gyvena seniausia pasaulio moteris, kuriai - net 117 metų, ji šiek tiek sutriko. “Mes taip skelbiame? Tikrai? - negalėjo patikėti valdininkė. - Palaukite, pasitikslinsiu.”

Paaiškėjo, kad Šalčininkų rajone gyvenamąją vietą deklaravusiai senolei išduotas asmens dokumentas - pasas iki šiol yra galiojantis, vadinasi, ji - gyva.

“Kai žmogus miršta, pasas atiduodamas į civilinės metrikacijos įstaigą, - pridūrė J.Aleksandravičiūtė. - Šios moters pasas neatiduotas. O daugiau mes nieko netikriname.”

Tuščios kalbos

Tačiau faktas apie 117-metę, net patvirtintas Gyventojų registro tarnybos, nepadarė jokio įspūdžio Lietuvos rekordų registravimo agentūros “Factum” direktoriui Vytautui Navaičiui. Apie vyriausią šalies gyventoją agentūra jokių duomenų neturi.

“To, kas įrašyta asmens pase, - per maža. Tikslią gimimo datą būtina patvirtinti gimimo dokumentais, kad tas pilietis yra tikrai tas pats žmogus”, - ilgaamže tautiete neskubėjo džiaugtis V.Navaitis.

O tokių dokumentų, žinia, nelabai išlikę. Mat per karą nemažai gyventojų savo gimimo liudijimus prarado, o kai kurie gal ir specialiai nudaigojo, kad išsiimtų naujus ir, aišku, sau naudingesnius. Pokario metais vyresnio amžiaus piliečiai masiškai naudojosi suirute: išsiimdami naujus dokumentus vietoj neva prarastųjų, bent dešimtmečiu sendinosi, kad galėtų anksčiau išeiti į pensiją. Vyrus sendintis dokumentuose vertė dar ir noras taip išsisukti nuo privalomosios karinės tarnybos.

“Taigi negalime nei paneigti, nei patvirtinti, kad Šalčininkų rajone gyvena vyriausia Lietuvos ir pasaulio moteris, - šyptelėjo V.Navaitis. - Man, beje, yra tekę skaityti, kad Lietuvoje gyveno žmogus, kuris mirė sulaukęs 148 metų. Kitas gali papasakoti, kad pažinojo ir 360 metų sulaukusį tautietį. Tačiau kad tokie faktai būtų pagrįsti ir įrodyti dokumentais, dar negirdėjau. Todėl kalbos ir lieka kalbomis.”

Receptas

Šimtametė Anė POVILAITIENĖ (g. 1908 m.) iš Jurbarko:

Gal taip ilgai gyvenu, kad mėsos niekada daug nevalgiau? O gal kad niekada negėriau svaigalų ir nerūkiau? Visą gyvenimą gryname ore, miškų apsuptyje, praleidau? Ir visuomet jausdavau saiką - nepersivalgydavau, nepervargdavau, nesinervindavau. Ilgaamžiškumo genų tikrai nepaveldėjau - abu tėvai mirė labai jauni.

Gyvenimą ilgina ir teigiamas požiūris į jį

Kauno medicinos universiteto Geriatrijos klinikos vadovė profesorė Vita Lesauskaitė patvirtino, kad jau kurį laiką Lietuvoje matyti tautos senėjimo tendencijos.

“Daugėja garbaus amžiaus sulaukusių - 75-80 metų ir vyresnių gyventojų. Kasmet po truputį ilgėja vidutinė gyvenimo trukmė, - kalbėjo ji. - Už tai visų pirma turėtume būti dėkingi sparčiai tobulėjančiai medicinai. Šiuo metu lengvai pagydomos infekcinės ir neinfekcinės ligos, daugėja pranešimų apie organų transplantacijas - persodinami inkstai, plaučiai, ragena, tinklainė, sąnariai, kepenys. Atliekamos ypač sudėtingos širdies operacijos, net kraujagyslės išauginamos! Todėl nieko nuostabaus, kad vis daugiau šalies gyventojų gali džiaugtis sulaukę gražių sukakčių.”

Kitas svarbus ilgaamžiškumą lemiantis veiksnys, anot profesorės, yra tinkamos gyvenimo sąlygos.

“Kuo geresnėmis sąlygomis žmogus gyvena, tuo geriau jaučiasi, - tęsė profesorė. - Jis gali sau skirti daugiau dėmesio, aktyviau ir įdomiau leisti laisvalaikį, rinktis kokybiškesnį, sveikesnį maistą, formuoti jaukią, patrauklią aplinką, kitaip sakant, suteikti sau daugiau teigiamų emocijų. Mat dažnai kamuojanti įtampa, nuolat patiriamas stresas, nemalonūs išgyvenimai ir kitokios blogybės žmogų labai išvargina, arba, populiariai kalbant, trumpina gyvenimą.”

Profesorė patvirtino, jog dalelė ilgaamžiškumo paslapties neabejotinai slypi ir genuose.

“Moksliškai įrodyta, kad ilgaamžiškumas yra paveldimas, - sakė ji. - Bet jeigu žmogus savęs netausos, ir genai mažai tegelbės. Svarbiausia, kad žmogus laikytųsi sveiko gyvenimo būdo - kuo daugiau judėtų, mankštintųsi, atsisakytų žalingų įpročių, pakankamai ir, labai svarbu, tinkamai pailsėtų, nesijaudintų dėl smulkmenų, būtų optimistiškai nusiteikęs. Ir - gebėtų prisitaikyti, apriboti savo lūkesčius, tenkintis tuo, ką turi, nepuoselėtų neįgyvendinamų svajonių. Reikia daugiau teigiamo požiūrio į gyvenimą. Vyresni žmonės būtent ir pranašesni prieš jaunimą tuo, kad labai brangina kiekvieną praleistą dieną, valandą, akimirką.”

VŽ Skaičiai

491 - Tiek Lietuvoje gyvena vyresnių nei 100 metų žmonių (iš jų 287 moterys ir 204 vyrai)

117 - Tokio amžiaus yra vyriausia Lietuvos moteris (Šalčininkų rajonas)

113 - Tokio amžiaus yra vyriausias Lietuvos vyras (Kauno rajonas)

125 - Tokio amžiaus sulaukė ilgiausiai Lietuvoje gyvenusi moteris (Palanga)

115 - Tokio amžiaus sulaukė ilgiausiai Lietuvoje gyvenęs vyras (Druskininkų savivaldybė)

Kiek žmonių gimė Lietuvoje:

2007 m. - 33 383

2008 m. - 36 899

2009 m. I pusm. - 18 736

Kiek žmonių mirė Lietuvoje:

2007 m. - 45 866

2008 m. - 44 337

2009 m. I pusm. - 21 935

Vidurkis

Vidutinė vyrų gyvenimo trukmė Lietuvoje 2007 metais buvo 64 metai, 2008 metais - 66 metai.
Vidutinė moterų gyvenimo trukmė Lietuvoje 2007 metais buvo 77 metai, 2008 metais - irgi 77 metai.

Pasaulis


2009 metų pradžios duomenimis, pasaulyje gyveno 82 moterys ir 9 vyrai, sulaukę 110 ir daugiau metų.
Spėjama, kad dar mažiausiai 200 tokių ilgaamžių gali gyventi Kinijoje, Afrikoje ir Indijoje, tiesiog apie juos gerontologai nėra informuoti.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"
Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus