• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Moteris vaizduojama ir... kubais

Autorius: Deimantė Zailskaitė, respublika.lt
2010-03-23 18:00:00

Moteris vaizduojama ir... kubais
respublika.lt

Ant mados podiumų karaliauja savotiškos išvaizdos moterys, išdidžiai vadinamos manekenėmis, įtvirtinusios perdėtai aukšto, liekno, dažnai net paliegusio kūno kultą. Tokios moteriškosios grožybės labai sėkmingai prigijusios ne tik tarp muzikos ar televizijos žvaigždžių, bet ir plačioje visuomenėje. O kaipgi vaizduojamąjame mene suvokiamas moters grožis, - to klausėme dailininko, taip pat Vilniaus dailės akademijos dėstytojo Žygimanto Augustino.

“Dailė taip pat egzistuoja toje pačioje terpėje, tik yra laisvesnė ir dažnai pati pirmoji nustato ateinančią madą. Pavyzdžiui - dar palyginti neseniai buvo madinga moterį vaizduoti kuo šlykščiau ir natūraliau. Žymusis britas Lusjanas Froidas (Lucian Freud) tikrai nemažai prisidėjo formuodamas šią kryptį, net madų demonstruoti buvo kviečiami girtuokliai ir valkatos. Taip pat dar labai neseniai buvo madinga vaizduoti moteris storas ir išpliurusias. Taip ne viena kūrėja menininkė deklaravo feministines pažiūras ir, girdėjau, kad madų pasaulis irgi į tai atsižvelgė”.

Nuo nekaltos mergelės iki supermenės

Savaime suprantama, šiuolaikinis menas yra labai įvairus, tęsia kūrėjas, - norint galima rasti ir dailininką, Renesanso tapybos stiliumi vaizduojantį “PlayBoy” žurnalo tipo merginas, arba kūrėją, vaizduojantį lėlę barbę primenančias herojes. Tuo tarpu kai kurie radikalesni menininkai, išreikšdami save, mėgsta viešai žaloti savo kūną ir daryti su juo įvairius eksperimentus. “Liguistų perkarusių merginų taip pat galime nesunkiai surasti įvairių dailininkų kūriniuose”, - pavyzdžius dėsto dailininkas.

Jis atkreipė dėmesį, kad nuo 19 a. pabaigos paplito ultrarealistinis, nei vyrams, nei moterims visiškai nepataikaujantis dailininkų požiūris į žmogų. Greta kūno ir sielos grožio vaizdavimo lygiomis teisėmis atsirado ir bjaurasties vaizdavimas, todėl moters įvaizdžiai šiuolaikiniame mene kuo įvairiausi, - nuo kekšės, narkomanės, “vamp” stiliaus moters iki sutrikusios, liūdnos ir vienišos motinos, nekaltos mergelės ir supermenės.

“Jeigu kalbėtume apie meną, neturėdami mintyse komercijos ir reklamų verslo, čia moterys dažnai vaizduojamos itin negailestingai, nebeslepiamos jokios ydos ir trūkumai. Beje, lygiai taip pat vaizduojami ir vyrai. Pastaruoju metu dažnai lytis išvis neakcentuojama. Greta viso to jau nuo modernizmo epochos pradžios moterį galime vaizduoti kaip kubą, vamzdį, dėmę ir pan.”, - sako Ž.Augustinas.

Nuogas žmogus įdomesnis

O ir apie grožį vaizduojamuosiuose menuose galima sąlygiškai kalbėti: juk visų pirma reiktų išsiaiškini, kas yra grožis. Šis klausimas daugumai menininkų neatrodo paprastas: vieniems gražu, kas natūralu, kitiems - kas atitinka jų nustatytą grožio kanoną, tretiems - tai kas yra racionalu ir t.t. Todėl dailininkai renkasi, ką ir kaip vaizduoti pagal savo sumanymą.

“Moteris yra stiprus simbolis, turintis labai daug reikšmių ir, žinoma, dažnai mene naudojamas. Moters formos irgi plačiai naudojamos ir ne vien mene”, - konstatuoja menininkas. Ne vienas dailininkas yra viešai užsiminęs, kad jam visgi daug maloniau tapyti nuogą moters kūną, negu ją įamžinti “paskendusią” apdaruose, kurie slepia gundančias figūros linijas. Ir išties nuogos moters vaizdinių gausu dailės kūriniuose.

“Nuogas žmogus apskritai įdomesnis už apsirengusį, o moteris - ypač. Nepažįstu nė vienos moters, kuri nusirengusi būtų neįdomi vyrams. Galbūt tai viena priežasčių, kodėl jos taip dažnai vaizduojamos nuogos. O dėl erotikos - geri menininkai ją sugeba perteikti vaizduodami bet ką - nors ir garvežį”, - šypsodamasis svarsto jis. Dailininkų darbuose eksploatuojamos visos moteriško kūno dalys, o labiausiai tos, kurios patinka vyrams. “Kiek rečiau vaizduojamas iššokęs nugarkaulis ir susiraukšlėjusi alkūnė, bet aš ir tai tapau su malonumu”, - sako dailininkas. Šmaikštaudamas prisipažįsta, kad jam mieliausios tos moterys, kurios kantriai pozuoja.

KOKIEMS GROŽIO TIPAMS JOS ATSTOVAUJA?

Trapi gražuolė

Šokėja Viktorija Kunauskaitė, Lietuvos jaunimo dešimties šokių čempionė, sukelia trapios, nepaprastai moteriškos asmenybės įvaizdį.

“Didžiausia mano puošmena - šypsena. Kai būna liūdnų akimirkų, daugelis nustemba, o kur dingo mano šypsena. Tad stengiuosi nenustoti šypsotis ir liūdnomis akimirkomis - spinduliuodama grožį ir gerą nuotaiką pelnai aplinkinių palankumą. Juk moteris yra graži tik tuomet, kai ji yra laiminga”, - įsitikinusi mergina. Tikina, kad grožiu naudotis neteko, nors dažnai išgirsta komplimentų iš vyriškosios auditorijos. Prisiminė vieną išskirtinį atvejį, kai stebint varžybas, prie jos priėjo nepažįstamas vyrukas ir įteikė rožę su atviruku. Aišku, šokėja neteko žado ir net nepastebėjo, kaip nepažįstamasis pasišalino.

Elegantiška dama

Verslininkė Jūratė Skrudupaitė palieka nepaprastai rafinuotos, manieringos ir elegantiškos moters įspūdį.

“Atradau nuostabų dalyką, galingesnį ir už žavesį - tai mandagumas ir taktas. Jie atveria visas duris, todėl parduotuvėje pardavėjai man visuomet yra labai paslaugūs. O kai reikia dar galingesnio ginklo, išsitraukiu savo nepamainomą pagalbininkę - moterišką vasarinę suknelę. Tai ypač padeda per verslo susitikimus Prancūzijoje”, - pasakoja verslininkė. Savo moterišką žavesį verslininkė naudoja tik namuose. Galbūt todėl gražiausią komplimentą ir išgirdo iš savo vyro Sauliaus. “Esu nepataisoma snobė, todėl niekas taip neįkvepia kaip grožis. Graži, stilinga, išpuoselėta, išsilavinusi moteris man visada be galo žavus paveikslas, net nedideli kaprizai jo negali sugadinti”, - kalba ji.

Drąsi kariūnė

Vyr.leitenantė Rūta Gaižutytė - kietas riešutėlis. Karininkė sukelia kone bebaimės, tiek fiziškai, tiek dvasiškai ištvermingos merginos įvaizdį. Tačiau visgi jai yra nesvetimi ir moteriško žavesio įgūdžiai, kuriais ji mielai naudojasi. Vyriškoje kompanijoje dirbančiai merginai dažnai tenka išgirsti komplimentų, svarbiausia - kad šie būtų nuoširdūs ir šilti.

“Jei man pasakytų, kad labai tinka uniforma, padėkočiau, bet nepatikėčiau, nes puikiai žinau, kad žalia spalva man netinka, va, jeigu uniforma būtų rožinė - kitas reikalas, - šypsosi ji. - Kai prieš pratybas veidą tepuosi maskuojamaisiais dažais, vyrukai susidomėję stebi, kaip šį veiksmą atlieku su veidrodėliu. Civiliniame gyvenime makiažas tave paryškina, o čia atvirkščiai - padeda išlikti nepastebėtai”.

Valiūkiška gundytoja

Aktorė Žemyna Ašmontaitė pramogų pasaulyje pagarsėjusi kaip labai simpatiška moteris, turinti tiesiog kerinčią šypseną.

Savo ruožtu vyrai nepamirštų paminėti ir aktorės seksualumo, kuris kaip magnetas traukia aplinkinių akis.

“Tam ginklai ir duoti, kad jais naudotumės (Juokiasi.) Vyrai naudoja vyriškus, moterys moteriškus”, - sako ji. Moteriškas žavesys jai padeda išvengti nemalonių situacijų: tarkime, kai važiuojant nulėkė automobilio ratas, žavi aktorė sulaukė net kelių vyrukų pagalbos.

“Ir ką mes, moterys be jūsų, vyrai, darytume? Nebūtų kur ir savo moteriškų ginklų panaudoti. Kiekviena moteris individuali, turinti savo stiprias ir silpnas vietas, tačiau manau, kad protingos moters stiprybė - galvoje...” - įsitikinusi ji.
 
 

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus